صادرات ۱۵۰ میلیون دلار انواع آبزی در سال ۹۷

۷۵ هزار تن محصولات شیلاتی صادر شد

رییس گروه توسعه بازار و تجارت آبزیان سازمان شیلات ایران گفت: صادرات انواع آبزیان کشور در شش ماهه نخست امسال با ۵۵ هزار و ۵۸۰ تن به ارزش حدود ۱۵۰ میلیون دلار بوده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ آبان ۹۷

سیامک مدبیگی روز چهارشنبه در حاشیه همایش منطقه ای چالش ها و راهکارهای توسعه آبزی پروری در حوزه دریای خزر در نور اظهار داشت: در این مدت صادرات میگو با ۷ هزار و ۴۰۰ تن وبه ارزش ۲۴ میلیون و ۲۰۷ هزار دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد به لحاظ ارزشی رشد داشت.

وی با اشاره به صادرات حدود ۴۰ هزار تن انواع ماهی افزود: این ماهی ها شامل قزل الا، کپور، یال اسبی و مرکب به ارزش بیش از ۱۱۱ میلیون دلار بود.

مدبیگی تصریح کرد: یک هزار و ۱۴۷ تن انواع کنسرو به ارزش ۵ میلیون و ۲۹۸ هزار دلار هم در این مدت صادر شده است.

رییس گروه توسعه بازار و تجارت آبزیان سازمان شیلات ایران افزود: صادرات ماهیان زینتی نیز با ۶۴ درصد رشد از نظر ارزش ریالی نسبت به سال گذشته به ۳۱۷ هزار دلار رسید.

وی بر ضرورت بازاریابی مناسب برای صادرات به ویژه به کشورهای منطقه تاکید کرد و خواستار رعایت استاندارد لازم از سوی تولید کنندگان برای بازاریابی بهتر شد.

مد بیگی توسعه بخش شیلات را لازمه ایجاد ثروت برای کشور دانست و گفت: این توسعه در اشتغالزایی و رفع مشکل بیکاری موثر می باشد.

همایش یک روزه منطقه ای چالش ها و راهکارهای توسعه آبزی پروری در حوزه دریای خزر در نور با هدف تعامل و پیوند بیشتر دانشگاه با صنعت آبزی پروری برگزار شد.

در این همایش که عصر دیروز پایان یافت، تعدادی از کارشناسان و متخصصان راهکارهای پیشنهادی خود را برای توسعه صنعت آبزی پروری در حوزه دریای خزر ارائه دادند.

علاوه بر مسئولان سازمان شیلات کشور، فعالان حوزه شیلات و بخش خصوصی، دامپزشکی، محیط زیست و مسئولان شیلات استان های گیلان، مازندران و گلستان نیز در این همایش حضور داشتند.

*ایرنا

پاسخ دادن