صبح سبز نفتی با قیمت ۲۶ دلاری

به دنبال گزارشی که نشان داد ذخایر انبارهای نفت آمریکا با سرعتی کمتر از آن‌چه انتظار می‌رفت در حال پر شدن است و یا امید به باز شدن زودتز از موعد اقتصاد، قیمت نفت جهش کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اریبهشت ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ، روز چهارشنبه، به دنبال گزارشی که نشان داد ذخایر انبارهای نفت آمریکا با سرعتی کمتر از آن‌چه انتظار می‌رفت در حال پر شدن است یا امید به باز شدن زودتز از موعد اقتصاد، قیمت نفت  جهش کرد.

قرارداد نفت خام برنت برای ژوئیه LCOc2 با ۲٫۱۰ دلار یا ۸٫۷٪ افزایش ، در هر بشکه ۲۶٫۳۳ دلار بسته شد.

داده های اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در روز چهارشنبه نشان داد ، موجودی های نفت خام ایالات متحده با ۹ میلیون بشکه در هفته گذشته رشد کرده و به ۵۲۷٫۶ میلیون بشکه رسید. این رقم بسیار پایین تر از ۱۰٫۶ میلیون بشکه افزایش یافته است.

به گفته رئیس خانه تجارت Mercuria Energy Group Ltd. روسیه اعلام کرد که تولید این کشور در ماه مه ۲ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ماه مارس خواهد بود و احتمالاً قیمت نفت خام کاهش یافته است. همچنین گفت که همچنین می گوید که می تواند بازده را مهار کند.

علیرغم کاهش عرضه و نشانه هایی از افزایش مجدد تقاضا ، هنوز یک بازار جهانی انبوه از نفت وجود دارد که باید قبل از پاک کردن آن ، بهبودی چشمگیر قیمت ها را تجربه کند. ناوگان سوپرنکرهای حامل ۴۳ میلیون بشکه نفت خام عربستان سعودی در حال تحمل ایالات متحده است که این امر به عرضه بیش از حد در بزرگترین اقتصاد جهان می افزاید.

واندانا هاری ، بنیانگذار واندا اینسایتس در سنگاپور گفت: “به نظر می رسد نفت برخی از موقت های موقت را با داده های EIA کمتر از انتظار می رود و تقاضای بنزین را بهبود می بخشد.” “اما هنوز زود است یک نقطه عطف فراخوانده شود.”

WTI برای تحویل ماه ژوئن از ساعت ۱۲:۱۰ در بورس کالای نیویورک تقریباً ۱۵٪ افزایش یافت و به ۱۷٫۳۱ دلار رسید. روز چهارشنبه در سنگاپور ۲۲ درصد افزایش یافت. سهم تخفیف برای معاملات آتی ژوئن نسبت به ماه ژوئیه حدود ۴ دلار بود که پس از فروخته شدن تقریباً ۸ دلار در سه شنبه ، به دلیل انقباض صندوق های اصلی شاخص در معاملات ماه قبل.

برنت پس از صعود ۱۰ درصدی در جلسه قبلی ، ۱۰٫۵٪ به ۲۶ دلار در هر بشکه در روز رسید.

الکساندر نواک ، وزیر انرژی روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفت که شرکتهای نفتی این کشور تولید از سطح فوریه را حدود ۱۹٪ کاهش می دهند. نروژ ، بزرگترین تولید کننده اروپای غربی ، گفت که می تواند ۲۵۰،۰۰۰ بشکه در روز در ماه ژوئن و ۱۳۴،۰۰۰ بشکه در نیمه دوم سال مهار کند. در همین حال ، نیجریه از ماه ۲۰۱۶ و در ماه می و ژوئن کمترین حجم از درجه خام کلیدی Qua Iboe خود را به بازار عرضه خواهد کرد.

EIA از افزایش ۸٫۹۹ میلیون بشکه ای کمتر از حد انتظار در ذخایر نفت خام ایالات متحده و ساخت ۳٫۶۴ میلیون بشکه در Cushing ، اوکلاهما ، نقطه تحویل معاملات آتی خبر داد. موجودی های بنزین ایالات متحده ۳٫۶۷ میلیون بشکه کاهش یافت ، در مقایسه با انتظارات برای ساخت ۲٫۴۹ میلیون. بنزین هفتگی عرضه شده ، یک شاخص تقاضا ، روزانه ۵۴۹۰۰۰ بشکه افزایش یافته است.

خوش بینی روس ها به تعادل بازار نفت در ماه های آینده

در حالی که بازار نفت در حال پشت سر گذاشتن یکی از بدترین برهه های تاریخی خود است، وزیر انرژی روسیه اظهار امیدواری کرده که بازار نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ متعادل می شود.

به گزارش اقتصادبرتر به نقل ازاویل پرایس، الکساندر نواک، در یادداشتی نوشته است: دلیل پایین ماندن قیمت نفت علی رغم عملیاتی شدن توافق جدید کاهش نفت، به ازدیاد حجم ذخایر نفت در جهان مربوط می شود. او اما اظهار امیدواری کرده که نیمه دوم سال جدید، بازار نفت، سرنوشت دیگری را تجربه خواهد کرد. به نوشته نواک، در ماه های آینده با برداشته شدن موانع سفر، مجددا تقاضا برای نفت بالاتر خواهد رفت و همزمانی این موضوع با توافق کاهش نفت، به کاسته شدن از حجم مازاد نفت در جهان منجر خواهد شد و همگی این ها می تواند بازار را درنیمه دوم ۲۰۲۰ متعادل کند.

نواک گفته است که میزان موفقیت توافق کاهش تولید نفت، رابطه مستقیمی با اوضاع اقتصادی جهان خواهد داشت. به گفته این مقام روسی، بهبود وضع اقتصادی جهان، قدرت خرید نفت نزد کشورها را نیز بالاتر می برد.او همچنین به از سرگیری فعالیت های اقتصادی در چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان اشاره کرده و گفته است اینها نشانه های مثبتی مبنی بر ایجاد امیدواری در آینده درباره بازار نفت است. اما نواک هشدار داده است که نباید انتظار داشت که قیمت نفت در کوتاه مدت افزایش پیدا کند چرا که میزان مازاد نفت در جهان به اندازه‌ای است که احتمالاً ماه های بعدی نیز بازار نفت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

او همچنین گفته است تردیدی وجود ندارد که بازار نفت در حال پشت سر گذاشتن روزهای ناگواری است اما نمی‌توان از این وضعیت به وحشت افتاد. کشورهای عضو اوپک و همپیمانان این اتحادیه در حال نظارت و رصد اوضاع هستند و بهترین تصمیم ها را در بهترین موقعیت ها اتخاذ خواهند کرد. او گفته در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ نتیجه توافق کاهش تولید نفت اوپک به چشم خواهد آمد. در همین حال، دمیتری پسکوف، مشاور ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته که اشتباه است که بازار نفت را صرفاً بر اساس داده‌های چند روز یا چند هفته قضاوت کرد. به گفته او، برای ارائه قضاوت دقیق تر نیاز به زمانی طولانی تر است و آینده افق روشنتری از بازار نفت را ارائه خواهد کرد. به این ترتیب، به نظر می رسد نوعی خوش بینی میان مقام های روسیه درباره آینده بازار نفت وجود دارد. این اظهار امیدواری ها در حالی انجام می شود که قیمت نفت در روزهای اخیر نیز همچنان در سراشیبی سقوط قرار دارد. تاجران نفت می گویند تقاضایی برای خرید نفت وجود ندارد و احتمالا این وضعیت تا اواسط ماه بعدی میلادی نیز ادامه خواهد یافت.

پاسخ دادن