صدای ضرب بیت کوین در بانک مرکزی

با افزایش اقبال برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال زمزمه‌هایی درخصوص طراحی این «رمز پول‌ها» در کشور به گوش می‌رسد.

هرچند بانک مرکزی ایران همانند بانک مرکزی چند کشور دیگر در برابر این پدیده جدید اقتصاد جهان موضع محافظه کارانه‌ای گرفته است اما معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از بررسی سه پیشنهاد برای طراحی پول‏های دیجیتال (رمز پول‏ها) و مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه خبر داد. اتفاقی که در صورت همکاری بانک مرکزی، ایران را نیز به صورت رسمی وارد باشگاه معاملات «بیت کوین» و بلاک چین می‌کند.

بیت‌کوین‏ها اگرچه هنوز هم به عنوان ارزهای قابل معامله در دنیا از سوی تمامی بانک‌های مرکزی به رسمیت شناخته نشده‌اند؛ اما به هرحال تا اینجای کار هم جای خود را میان بسیاری از معامله گران باز کرده‌اند؛ هر چند هنوز حجم بالایی از آنها در بازار قابل معامله نیست و برای خریدهای کلان نمی‌توان روی آنها حساب کرد. اما این تنها داستان بیت‌کوین‏ها نیست؛ بلکه ارزهای دیجیتالی که این روزها با نوسانات شدید قیمتی مواجه هستند؛ مدت‏هاست که برای بسیاری به محلی برای درآمدزایی تبدیل شده‌اند.

ایران هم از این قافله عقب نمانده و ردپای بیت‌کوین‏ها را می‌توان در برخی خرید و فروش‌های خرد ایرانی‌ها هم به راحتی مشاهده کرد. شاید همین هم باشد که برخی مسئولان ذیربط را به فکر انداخته که از این پتانسیل استفاده کرده و ابعاد قانونی و غیرقانونی آن را بررسی نمایند.

نکته حائز اهمیت در این میان، خرید و فروش‌های بیت‌کوینی در یک فضای مجازی و البته با دیدگاه‏های سوداگرانه است که این روزها برای برخی در اقتصاد ایران هم جذاب شده است. هستند سایت‌ها و گروه‏هایی که در فضای مجازی، به تبلیغ در خصوص سودهای مرتبط با بیت کوین می‌پردازند و مردم را تحریک می‌کنند که بیت کوین بخرند و از سودهای سرشار آن بهره‌مند شوند؛ به خصوص اینکه قیمت آن این روزها با روند صعودی و با سرعت نسبتا جذابی برای برخی سوداگران، در بازارهای جهانی در حال افزایش است.

کار با بیت کوین

از دید کاربر، بیت کوین چیزی بیش از یک اَپ روی گوشی تلفن همراه و یا یک برنامه کامپیوتری که یک کیف پول بیت کوینی شخصی برایش تهیه کرده و به کاربر اجازه می دهد تا با آن به ارسال یا دریافت بیت کوین‏ها بپردازد، نیست. برای بیشتر کاربران، روش کار بیت کوین در همین حد است.

در پشت این پرده، شبکه بیت کوین یک دفتر کل عمومی به نام «زنجیره بلاک» را به اشتراک گذاشته است. این دفتر کل شامل تمامی تراکنش‏هایی است که تا کنون پردازش شده است و به کامپیوتر کاربر اجازه می‏دهد تا درستی هر تراکنش را بیازماید. اعتبار هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتالی مربوط به آدرس‏های ارسال، محافظت می‏شود و به همه کاربران اجازه می‏دهد تا بر ارسال بیت کوین‏ها از آدرس‏های بیت کوینی خود، کنترل کامل داشته باشند. افزون بر این، هر کسی می‏تواند تراکنش‏ها را با استفاده از توان محاسباتی سخت افزاری که ویژه این کار است، پردازش کرده و برای این سرویس، بیت‏کوین‏هایی را هم به عنوان جایزه بدست آورد. به اینکار اصطلاحاً «استخراج» می‏گویند.

اکنون تعداد روزافزونی از کسب و کارها و افراد از بیت کوین استفاده می‏کنند. این کسب و کارها ممکن است کسب وکارهایی به صورت رو در رو با مشتری باشد، مانند رستوران‏ها ، آپارتمان‏ها، دفاتر حقوقی و یا سرویس‎های آنلاین مانند« Namecheap » ، «WordPress»، « Reddit » و یا« Flattr». بیت‏کوین اگرچه پدیده‏ای نسبتاً جدید به شمار می‏آید، اما به سرعت رو به رشد است.

بر اساس آمارهای رسمی، در پایان آگوست ۲۰۱۳، ارزش تمامی بیت کوین‏های در گردش بالغ بر ۵/۱ میلیارد دلار آمریکا بود و ارزش بیت کوین‏هایی که روزانه مبادله می‏شد، به میلیون‏ها دلار می‏رسید.

بازارهای سوداگرانه

البته بهای بیت کوین با قانون عرضه و تقاضا معلوم می‏شود. با افزایش تقاضا برای بیت کوین، بهای آن نیز افزایش می‏یابد و با کاهش تقاضا، از بهای آن کاسته می‏شود. تعداد بیت کوین‏های در گردش محدود است و بیت کوین‏های جدید با نرخی کاهنده و قابل پیش‏بینی تولید می‏شوند و به این معنی است که تقاضا باید تابعی از این سطح تورم باشد تا بتواند قیمت را ثابت نگهدارد. چون بازار بیت کوین در مقایسه با آنچه باید باشد، هنوز کوچک است، بنابراین، برای بالا و پایین رفتن قیمت بازار نیاز به مقدار چشمگیری پول نیست و در نتیجه قیمت بیت‏کوین هنوز بسیار متغیر است.

بهای بیت کوین با قانون عرضه و تقاضا معلوم می‏شود. با افزایش تقاضا برای بیت‏کوین، بهای آن نیز افزایش می‏یابد و با کاهش تقاضا، از بهای آن کاسته می‏شود. تعداد بیت کوین‏های در گردش محدود است

و بیت کوین‏های جدید با نرخی کاهنده و قابل پیش‏بینی تولید می‏شوند که به این معنی است که تقاضا باید تابعی از این سطح تورم باشد تا بتواند قیمت را ثابت نگهدارد. چون بازار بیت‏کوین در مقایسه با آنچه باید باشد، هنوز کوچک است، بنابراین، برای بالا و پایین رفتن قیمت بازار نیاز به مقدار چشمگیری پول نیست و در نتیجه قیمت بیت‏کوین هنوز بسیار متغیر است.

این افزایش سریع قیمت نیست که حباب ایجاد می‏کند، بلکه ارزش بیش از حد گذاردن به صورت مصنوعی است که موجب تصحیح ناگهانی رو به پایین شده و به تشکیل حباب می‏انجامد. هر گاه صدها هزاران نفر از مشارکت کنندگان در بازار، انتخاب‏هایی بر مبنای عملکرد فردی داشته باشند باعث می‏شود که قیمت بیت کوین‏ها زمانی که قیمت بازار درحال تعیین شدن است، نوسان کند. دلیل تغییرات احساسی می‏تواند سلب اعتماد از بیت کوین، اختلاف زیاد بین ارزش و قیمت که بر مبنای اقتصاد بیت‏کوینی نباشد، پوشش مطبوعاتی فزآینده که موجب تحریک تقاضای سوداگرانه می شود، ترس از عدم قطعیت و شور وشوق غیرمنطقی خارج از عرف روز و حرص و طمع باشد. این پدیده پولی هزاره سوم در ایران نیز طرفدار پیدا کرده است.

رسمیت شناختن ارزهای رمزنگار

«مسعود خاتونی» یک مقام بانکی خواستار به رسمیت شناختن فعالیت ارزهای دیجیتال در کشور شد و گفت: بانک‏های مرکزی ناچار خواهند شد ارزهای دیجیتال رابه رسمیت بشناسند.

وی در پاسخ به سوالی درباره آینده ارزهای رمزنگار تاکید کرد: آینده بانکداری در دنیا به ارزهای دیجیتال گره خورده و نمی‏تواند از آن جدا شود. منظور از آینده یک یا دو سال بعد نیست، بلکه در حال حاضر نیز ارزهای دیجیتال به طور خاموش وارد بانک‏ها شده اند ولی بانک‏ها آن را نمی‏بینند.

این مقام بانکی اظهارداشت: بسیاری از کشورها به طور رسمی فعالیت ارزهای دیجیتال را پذیرفته اند ولی تعدادی از کشورها به دلیل سیاست‏های مستقر شده مقداری از نظر ظاهری از اعلام رسمی این موضوع اجتناب می‏کنند.

وی با بیان اینکه ایران نیز باید فعالیت ارزهای دیجیتال را به رسمیت بشناسد، گفت: ارزهای دیجیتال در حال ترسیم آینده بانکداری هستند و بانک‏ها نیز برای استفاده از آنها باید به این حوزه ورود پیدا کنند. وی درباره اینکه آیا بانک مرکزی ایران نیز باید به سمت طراحی ارزهای دیجیتال و مقررات گذاری برای آن برود، اظهارداشت: بانک مرکزی ایران نیز می تواند بتدریج به این سمت حرکت کند؛ فاز اول می‏تواند

طراحی ارز دیجیتال در کشور باشد.

خاتونی با بیان اینکه لازمه موفقیت در دنیا استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان ابزاری کلیدی بویژه در مواجهه با تحریم هاست، گفت: بانک‏های ایرانی نیز می‏توانند به طور مشترک ارز دیجیتالی را شکل دهند. باید به گونه‏ای به موضوع ارزهای دیجیتال وارد شویم که محدودیتی برای فعالیت آنها ایجاد نکنیم و اجازه دهیم صنعتگران و کسب و کارهای کشور با اعتماد بیشتر، زیرساخت‏های فنی لازم و دستورالعمل‏ها و قوانین شفاف به این سمت و سو وارد شوند.

این مقام مسئول هشدار داد که تاخیر در ورود به موضوع ارزها دیجیتال باعث آسیب به کشور خواهد شد.

وی درباره اینکه چه پیشنهادی به بانک مرکزی ایران برای استفاده از ارزهای دیجیتال دارد؟ گفت: پیشنهادی که به همکاران در حوزه اقتصادی و قوانین و تنظیم مقررات بانک مرکزی دارم، آن است که یک گروه بسیار ویژه را برای ارزهای دیجیتال تشکیل داده و در یک بازه زمانی مشخص با استفاده از تجربه دنیا و شرایط حاکم بر ارزهای دیجیتال، قوانین و مقررات شفافی را با توجه به شرایط کشور تدوین کنند.

وی هشدار داد: بسیاری از افراد در داخل با توجه به تبحری که دارند، امروز نیز در حال خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین هستند و نباید اجازه دهیم تا شرایط به گونه‏ای باشد که این افراد به طور مخفیانه و خارج از عرف اقدام به حضور در این بازار کنند. وی خواستار تدوین قوانین و مقررات جامع، دقیق و شفاف برای استفاده از ارزهای دیجیتال در کشور شد.

بررسی سه پیشنهاد برای ساخت رمزپول‌های داخلی

در این خصوص، «نصراله جهانگرد» معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از بررسی سه پیشنهاد برای طراحی پول‌های دیجیتال و مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه خبر داد.

جهانگرد اظهارداشت: خوشبختانه تکنولوژی بلاک چین که بستری برای ارزهای رمزنگار است، در ایران وجود دارد و در حال مطالعه و پژوهش در این زمینه هستیم. تکنولوژی رمزپول‏ها، فرصت جدید و بزرگی است و وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات در این خصوص اعلام آمادگی کرده اما اجرای سرویس رمزپول‏ها یک اقدام مشترک بانکی و تکنولوژی است که با بانک مرکزی مذاکراتی در حال انجام است. اخیرا نیز اعلام آمادگی کردیم تا با همکاری شرکت ملی خدمات انفورماتیک یک هاب و یک شتاب دهنده راه اندازی کنیم تا شرکت‏های ICO و فین تک‏های رمز پول‏های جدید، در این زمینه کار کنند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از سه پیشنهاد در این زمینه خبر داد و گفت: سه موضوع رمز پول‏های اختصاصی، رمزپول کنسرسیومی با کشورهای مورد نظر و همچنین رگولیت کردن رمز پول‏های جهانی در دست بررسی است.

جهانگرد درباره امکان معامله و مراودات بین‏المللی با بیت کوین توضیح داد: اکنون در دنیا با بیت کوین مراودات جهانی انجام می‏شود و از سال جاری نیز دولت‏های مختلف شروع به ساخت رمز پول‏های اختصاصی ملی و همچنین ترکیبی کرده‏اند.

وی در ادامه توضیح داد: به عنوان مثال اتحادیه اروپا یا انگلستان، هر کدام به صورت جدا در حال ساخت پول‏های رمزی مختص به خود هستند و روسیه و چین نیز در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستند. ما هم باید این موضوع را بررسی کنیم تا مشخص شود که چه اقدامی را باید در زمینه این ارزها داشته باشیم و اکنون نیز در حال مذاکره با بانک مرکزی در این باره هستیم.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن