صدها میلیون کودک به تاسیسات شست و شو دسترسی ندارند

تنش آبی در کشور
اقتصاد برتر

بنا به گفته رئیس دفتر یونیسف در ایران، سه میلیارد نفر در سراسر جهان، شامل صدها میلیون کودک مدرسه‌ای، به تأسیسات شست و شوی دست با صابون دسترسی ندارند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به‌ نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، مندیپ اوبرایان در آئین اختتامیه و معرفی آثار برتر جشنواره ملی نقاشی آب، افزود: دسترسی به آب آشامیدنی سالم و تأسیسات بهداشت فردی جزو حقوق بشری همه افراد است. این امر چه در زمان ثبات و چه در زمان بحران، چه در شهرها و چه روستاها و در همه کشورهای جهان، صرف نظر از اینکه کجا هستیم، صادق است.  زمانی که کودکان به آب پاک دسترسی ندارند سلامتی، تغذیه، آموزش و دیگر جنبه‌های زندگی آنها دچار تأثیرات منفی می‌شود. به ویژه، دخترها، زنان و کودکان و افرادی که با معلولیت زندگی می‌کنند بیشتر متأثر می‌شوند.

رئیس دفتر یونیسف در ایران خاطرنشان کرد: با وجوداینکه بیماری کرونا توجه ها را معطوف به اهمیت نظافت دست‌ها برای جلوگیری از شیوع این بیماری کرده است، اما سه میلیارد نفر در سراسر جهان، شامل صدها میلیون کودک مدرسه‌ای، به تأسیسات شست و شوی دست با صابون دسترسی ندارند.  مردمی که در مناطق روستایی، محله‌های فقیر شهری، نواحی مستعد بلایا و همچنین کشورهای با درآمد پایین زندگی می‌کنند بیشترین آسیب و تأثیرپذیری را از این وضعیت دارند.

اوبرایان ادامه داد: پیامدهای آب ناسالم و بهداشت فردی و عمومی ناایمن بر کودکان می‌تواند سرسام آور باشد. روزانه بیش از ۷۰۰ کودک زیر پنج سال بر اثر ابتلا به بیماری‌های اسهالی ناشی از کمبود خدمات بهداشت فردی و عمومی مناسب جان خود را از دست می‌دهند. در مناطق تحت مناقشه، کودکان تقریبا ۲۰ برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری اسهالی در مقایسه با مرگ بر اثر خود مناقشه هستند. همان‌گونه که می‌دانیم ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و در معرض بحران‌های خطرناک کم‌آبی است. به همین علت، آمادگی و برنامه‌ریزی مرتبط برای پاسخگویی به هر نوع بحران بالقوه آب که می‌تواند زندگی کودکان و خانواده‌های آن‌ها بالاخص آسیب پذیرترین اقشار را تحت تأثیر قرار دهد، اهمیتی حیاتی دارد.

وی به همکاری دفتر یونیسف ایران و وزارت نیرو اشاره و خاطرنشان کرد: دفتر یونیسف ایران در سال ۲۰۲۰، نخستین برنامه کاری خود را با وزارت نیرو امضا کرد که بر حوزه خدمات آب، بهداشت فردی و عمومی در کشور و نیز افزایش ظرفیت ملی مدیریت آب و برنامه‌ریزی مبتنی بر ریسک در حوزه واکنش به شرایط اضطراری حوزه آب، بهداشت فردی و عمومی، متمرکز است. رئیس دفتر یونیسف در ایران در خصوص جشنواره ملی نقاشی آب گفت: این مسابقه نقاشی بخشی از نخستین شراکت یونیسف با وزارت نیرو و با هدف تبیین ارزش آب از طریق تعامل با کودکان و نوجوانان و تفکر درباره ابعاد مختلف ارزش آب در زندگی ما، مانند کشاورزی، محیط زیست، بازچرخانی و بیماری کرونا است.

پاسخ دادن