صدور بیش از ۸ میلیون کدبورسی در نیمه نخست سال ۹۹

صدور بیش از ۸ میلیون کدبورسی در نیمه نخست سال ۹۹

از ابتدای سال جاری در پی رشد پرشتاب نقدینگی، رشد تورم و کاهش ارزش پول ملی، حجم بسیار بالایی از پول های سرگردان وارد بازار بورس ایران شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر – از ابتدای سال جاری در پی رشد پرشتاب نقدینگی، رشد تورم و کاهش ارزش پول ملی، حجم بسیار بالایی از پول های سرگردان وارد بازار بورس ایران شد و به تبع آن تعداد کدهای آنلاین نیز با رشد چشمگیری همراه شد به طوری که آمارهای شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه نشان از رشد ۷۶ درصدی تعداد کدهای بورسی صادر شده نسبت به سال ۹۸ تنها در نیمه نخست سال جاری دارد.

براین اساس در نیمه اول سال جاری ۸ میلیون و ۸۳۵ هزار کد بورسی جدید صادر شده است که با این احتساب مجموع دارندگان کد معاملاتی به ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است، به بیان دیگر یک چهارم جمعیت کل کشور دارای کد بورسی هستند.

افزایش ۷۶ درصدی صدور کدهای معاملاتی در نیمه اول سال ۹۹
افزایش پرشتاب نقدینگی در کشور و به‌دنبال آن رشد تورم و کاهش ارزش پول ملی سبب شد تا در دو سال گذشته شاهد گسیل حجم قابل توجه پول‌های سرگردان به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای باشیم که این وضعیت در سال ۹۹ شکلی جدی‌تر به خود گرفت. آمارهای به دست آمده از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه نشان می‌دهد در ۶ ماه نخست سال ۹۹ شاهد رشد ۷۶ درصدی تعداد کدهای بورسی صادرشده در مقایسه با پایان سال ۹۸ بودیم. به این ترتیب تنها در نیمه نخست سال جاری ۸ میلیون و ۸۳۵ هزار کد معاملاتی جدید صادر شده تا مجموع دارندگان کد بورسی به ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کند تا یک چهارم جمعیت کشور دارای کد معاملاتی شوند.

فراوانی استان‌ها در فعالان بازار سرمایه
همانطور که اشاره شد در ۶ ماه سپری شده از سال ۹۹، در مجموع ۸ میلیون و ۸۳۵ هزار کد جدید از سوی سمات صادر شده است تا مجموع کدهای بورسی به ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار کد افزایش پیدا کند.
در این میان تهران در مجموع بیش از ۸/ ۱۷درصد از کدهای بورسی را در اختیار دارد. به عبارتی در استان تهران افزون بر ۳ میلیون و ۶۵۶ هزار نفر دارای کد معاملاتی هستند.
پس از آن استان اصفهان با سهم ۶/ ۷ درصدی در رتبه بعدی قرار می‌گیرد و در مجموع بیش از یک میلیون و ۵۵۳ هزار نفر در این استان دارای کد معاملاتی هستند.
استان‌های خراسان رضوی، فارس و آذریایجان شرقی در رتبه‌های بعدی بیشترین کد بورسی قرار دارند. در این میان استان کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸۶ هزار و ۵۸۱ کد معاملاتی در انتهای جدول قرار می‌گیرد.

پاسخ دادن