صد میلیون آمریکایی خانه نشین شدند

با صدور دستور جدید فرمانداران لوئیزیانا و اوهایو در آمریکا برای مقابله با شیوع کرونا، خانه‌نشینی شهروندان آمریکایی به یکصد میلیون نفر رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ فروردین ۹۹

بگزارش تارنمای هیل، «مایک دیواین» فرماندار جمهوریخواه اوهایو و «جان بل ادواردز»  فرماندار دموکرات لوئیزیانا جداگانه اعلام کردند که شهروندان این ایالت‌ها برای جلوگیری از گسترش کرونا باید در خانه‌هایشان بمانند. ادواردز در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در لوئیزیانا تدابیر سختگیرانه‌ای برای مقابله با شیوع کرونا در نظر گرفته‌ایم.   وی افزود: در حالی که مبتلایان در حال افزایش است، من از همه مردم لوئیزیانا می‌خواهم که جز برای کارهای کاملا ضروری از خانه خارج نشوند. این محدودیت‌ها از دوشنبه به وقت محلی به اجرا در می‌آید و تا ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) ادامه دارد. لوئیزیانا چهار و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و ممکن است محدودیت‌هایی که برای آنها در نظر گرفته شده است، پس از موعد تعیین‌شده، تمدید شود. شمار مبتلایان به کرونا در این ایالت به ۸۳۷ نفر رسیده و ۲۰ تن نیز جان خود را از دست داده‌اند. ایالت اوهایو نیز محدودیت‌های مشابهی در نظر گرفته است که تا ششم آوریل (۱۸ فروردین) ادامه خواهد داشت. دیواین فرماندار این ایالت گفت: ما در جنگ هستیم و در زمان جنگ باید فداکاری کنیم. این ایالت بیش از ۱۱ و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و ۳۵۱ مورد ابتلا به کرونا در میان آنها ثبت شده است. این بیماری جان ۳ نفر از مردم این ایالت را گرفته است. اوهایو و لوئیزیانا به جمع ایالت‌های نیویورک، نیوجرسی، کانتیکت، ایلینوی و کالیفرنیا پیوسته‌اند که پیش از این تدابیری برای خانه‌نشین کردن مردم به اجرا گذاشته بودند.

همچنین برخی شهرهایی که در این ایالت‌ها قرار ندارند، تدابیر مشابهی اتخاذ کرده‌اند. رویترز نوشت این تدابیر بیش از یکصد میلیون آمریکایی را شامل می‌شود، یعنی تقریبا یک نفر از هر ۳ آمریکایی مشمول دستورهای ایالتی برای ماندن در خانه شده است . در همین حال، آسوشیتد پرس گزارش داد «بیل د بلاسیو» شهردار نیوریورک آماده می‌شود تا دستور ماندن مردم در خانه‌هایشان را صادر کند. وی خواستار ارسال ماسک و تجهیزات پزشکی و اعزام پزشکان و پرستان بیشتر به این شهر شد و از دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا خواست تا ارتش را کمک به این شهر وارد عمل کند. شهر نیویورک ۸ و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و بیشترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا را ثبت کرده است. به نوشته آسوشیتدپرس، بیش از ۲۷ هزار نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شده‌اند و۳۸۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ایالت نیویورک ۱۱۴ مورد مرگ مبتلایان به کرونا را ثبت کرده‌اند که بخش اعظم آن مربوط به شهر نیویورک است. بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ نفر از مبتلایان آمریکایی در این شهر هستند. این در حالی است که آماری که رویترز مستقلا تهیه کرده است نشان می‌دهد که بیش از ۳۳ هزار نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شده‌اند و دستکم ۳۹۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. تاکنون ۳ عضو کنگره آمریکا نیز به کرونا مبتلا شده‌اند. «رند پال» سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی روز یکشنبه اعلام کرد آزمایش کرونای او مثبت شده است اما منشا آن را نمی‌داند. «میت رامنی» و «مایک لی» سناتورهای جمهوریخواه ایالت یوتا از همکاران پال گفتند که پس از ابتلا این سناتور به کرونا خود را قرنطینه خواهند کرد.

پاسخ دادن