صد ‌هزار اسپانیایی گرسنه در صف غذا

همزمان با لغو تدریجی قرنطینه در اسپانیا، اقشار فقیر این کشور که از بحران کرونا و رکود اقتصادی آسیب زیادی دیده‌اند اکنون به دنبال غذا برای سیر کردن شکم خود هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ خرداد ۹۹

بگزارش #اقتصادبرتر بنقل از یورو نیوزاسپانیا به عنوان یکی از کانون‌ های بزرگ شیوع کرونا در اروپا و جهان، پیشرفت چشمگیری در جهت مهار کووید ۱۹ داشته، اما با این حال میلیون‌ها نفر از ساکنان این کشور اکنون باید هزینه چندین هفته تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی را بپردازند. برای تعداد فزاینده‌ای از مردم اسپانیا، شبکه بانک‌ های غذایی و انجمن‌های خیریه در محله‌ها در حال حاضر تنها جاهایی هستند که نیاز آنها به غذا را تا حدودی برآورده می‌کنند.

براساس اعلام فدراسیون انجمن‌های خیریه محلات اسپانیا، از ابتدای لغو تدریجی قرنطینه تاکنون تنها در پایتخت، مادرید بیش از صد هزار نفر برای گرفتن قوت لایموت خود به مراکز خدمات اجتماعی و شبکه‌های امدادی محلات مراجعه کرده‌اند. سولما کروز یکی از این افراد است. او که نظافت‌کار منازل است، اکنون واجد شرایط دریافت یارانه ویژه‌ دولتی است اما از آنجا که درخواست‌ها از سوی افرادی چون او بسیار زیاد است و او باید منتظر بماند. او به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «ما هنوز کمکی دریافت نکرده‌ایم. اجاره خانه‌ام عقب افتاده و از پس هزینه غذای دخترانم و خرج‌های دیگر برنمی‌آیم.» کارکنان سازمان‌های خیریه هم می‌گویند بسیاری افراد به یارانه‌های دولتی دسترسی ندارند یا این که می‌ترسند از دولت کمک درخواست کنند. آلبا دی‌یز، مددکار انجمن محله آلوخه مادرید به یورونیوز می‌گوید: «برخی افراد سعی می‌کنند به خدمات اجتماعی دسترسی پیدا کنند اما نمی‌توانند زیرا مراکز مربوطه سرشان خیلی شلوغ است و نمی‌توانند افراد جدید را بپذیرند. عده دیگری هم هستند که نمی‌توانند درخواست بدهند زیرا ممکن است مشکلات قانونی داشته باشند، مانند افرادی که مدارک قانونی اقامتی ندارند. اینها می‌ترسند به مراکز خدمات اجتماعی مراجعه کنند.» انجمن خیریه محله آلوخه تنها در مدت یک ماه تعداد بسته‌های غذایی را که به فقرا می‌دهد چهار برابر کرده است. برخی افراد سعی می‌کنند به خدمات اجتماعی دسترسی پیدا کنند اما نمی‌توانند زیرا مراکز مربوطه سرشان خیلی شلوغ است و نمی‌توانند افراد جدید را بپذیرند. عده دیگری هم هستند که نمی‌توانند درخواست بدهند زیرا ممکن است مشکلات قانونی داشته باشند، مانند افرادی که مدارک قانونی اقامتی ندارند. اینها می‌ترسند به مراکز خدمات اجتماعی مراجعه کنند

پاسخ دادن