صعود بورس های آسیایی به رهبری ژاپن

بورس های آسیایی در معاملات امروز رشد خفیفی را تجربه کردند که در این بین، افزایش شاخص بورس توکیو از سایرین مشهودتر بود.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۴ فروردین ۹۷

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از آنجا که بورس وال استریت و بورس های اروپایی به دلیل تعطیلات عید پاک در روز جمعه هفته گذشته فعالیتی نداشتند، بازارهای آسیایی تحت تاثیر تغییرات این بورس ها نبودند و رهبری بازارها بر عهده شاخص ” نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو بود که پس از آغازی کاهشی در نهایت موفق شد تا پایان معاملات اولیه با ۰.۲۳ درصد یا ۵۰.۴۱ واحد افزایش، به ۲۱۵۰۴.۷۱ واحد برسد. شاخص ” تاپیکس” نیز با ۰.۱۷ درصد یا ۲.۹۲ واحد افزایش به ۱۷۱۹.۲۲ واحد رسید.

با این وجود، حجم معاملات امروز اندک بود و بورس های استرالیا، نیوزلند و هنگ کنگ به دلیل تعطیلات رسمی فعالیتی نداشتند. در چین نیز قیمت سهام در بورس ” شانگهای کامپوزیت” به دلیل تقویت یوان و اعمال تعرفه های تجاری جدید چین بر واردات برخی محصولات آمریکایی، نسبتا بدون تغییر باقی ماند. دولت چین اعلام کرده است تعرفه های جدیدی بر ۱۲۸ قلم وارداتی از آمریکا نظیر میوه و گوشت خوک اعمال خواهد کرد که ارزش آن به ۳ میلیارد دلار خواهد رسید. دیگر شاخص چین یعنی ” شنژن کامپوزیت” عملکردی بهتر از شاخص اصلی داشت و با ۰.۲۵ درصد افزایش به ۱۸۵۸.۴۳ واحد رسید.

در بازار ارز، ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای مهم جهان کاهش یافت؛ به طوری که هر دلار از ۱۰۶.۳۵ ین به ۱۰۶.۱۶ ین کاهش یافت، یورو از ۱.۲۳۲۰ دلار به ۱.۲۳۲۶ دلار افزایش یافت و هر پوند از ۱.۴۰۴۴ دلار به ۱.۴۰۵۴ دلار رسید.

هر بشکه نفت خام ” وست تگزاس اینترمدیت” با ۳۰ سنت افزایش به ۶۴.۹۱ دلار در هر بشکه رسید و نفت برنت دریای شمال با ۳۵ سنت افزایش، به ۶۹.۳۵ دلار در هر بشکه رسید.

پاسخ دادن