صعود قیمت نفت در واکنش به پیروزی بایدن

سه عامل اساسی برای قیمت نفت در سال 2020

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه در پی اعلام پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و بهبود ریسک پذیری در بازار بیش از دو درصد صعود کرد و نفت برنت به بالای ۴۰ دلار بازگشت.

تهران- اقتصادبرتر – ۱۹ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژانویه یک دلار و شش سنت معادل ۲.۷ درصد افزایش یافت و به ۴۰ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در دسامبر یک دلار و هفت سنت معادل ۲.۹ درصد افزایش یافت و به ۳۸ دلار و ۲۱ سنت در هر بشکه رسید.

پس از این که جو بایدن روز یکشنبه به عنوان پیروز انتخابات آمریکا شناخته شد، نفت به همراه سایر بازارهای مالی صعود کرد تا بخشی از ریزش چهار درصدی که در معاملات جمعه داشت را جبران کند. در این بین، ارزش دلار ضعیف شد و قیمت کالاهایی که به این ارز قیمت گذاری می شوند برای سرمایه گذاران غیرآمریکایی ارزانتر شد.

به گفته مایک مک کارتی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت سی ام سی مارکتس، معاملات در صبح امروز در فضای ریسک پذیری در جریان بوده که منعکس کننده اعتماد فزاینده به راه یافتن بایدن به کاخ سفید است اما حزب جمهوریخواه کنترل سنا را حفظ خواهد کرد. از یک نقطه نظر نتیجه انتخابات برای بازار ایده آل است. هیچ حزبی اکثریت را در کنگره ندارد بنابراین جنگهای تجاری و مالیاتهای بالاتر تا حدودی زیادی از دستورکار حذف خواهند شد.

رییس جمهور منتخب آمریکا و تیم وی سرگرم کار برای مقابله با وخامت بحران سلامتی در آمریکا هستند. طبق آمار روز یکشنبه رویترز، آمریکا نخستین کشوری در جهان شد که آمار مبتلایان به کووید ۱۹ از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کرد.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC در این باره گفت: این وضعیت پیامدهایی را در قالب تقاضای کمتر برای انرژی یا رفتار مصرفی به دنبال خواهد داشت.

از سوی دیگر آماری که رشد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا را نشان می دهد از افزایش تولید این کشور در ماههای آینده حکایت دارد. طبق آمار شرکت بیکرهیوز، شرکتهای انرژی آمریکایی هفته گذشته شمار دکلهای حفاری نفت و گاز را برای هشتمین هفته متوالی افزایش دادند.

پاسخ دادن