صف‌سازان شاخص‌ساز|فرزین رحیمی زنوز|تلگرام

سهام عدالت غیرمستقیم به بورس آمد

با ورود خیل عظیم سرمایه‌گذاران جدید به بازار بورس، تعداد سفارشات ثبت شدهٔ روزانه بر روی سهام شرکت‌ها، به شدت افزایش یافته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ مرداد ۹۹

با ورود خیل عظیم سرمایه‌گذاران جدید به بازار بورس، تعداد سفارشات ثبت شدهٔ روزانه بر روی سهام شرکت‌ها، به شدت افزایش یافته است. به‌علاوه، به دلیل ویژگی‌های خاص بازار سرمایهٔ ایران، شاهد تشکیل مداوم صف‌های خرید و فروش، بر روی نمادهای گونا‌گون هستیم.

جمیع این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا در بسیاری از مواقع، تعداد سفارشات ثبت شده در سیستم معاملاتی از مرز ده هزار سفارش عبور کند که به دلیل محدود شدن نمایش تعداد سفارشات به اعداد چهار رقمی و تعیین سقف ۹۹۹۹ برای آن، تشخیص تعداد افراد و سفارشات ثبت شده در صفوف خرید و فروش، به یکی دیگر از هزاران راز بازار بورس تبدیل شده است.

اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که در تایم پیش‌گشایش، که لاجرم تعداد سفارشات ثبتی باید از عدد یک شروع شود، مشاهده می‌شود که با تعداد بسیار کمی سفارش در حجم‌های بالا، تحریک لازم برای تشکیل صف، خواه در سمت خریدار و خواه در سمت فروشنده، ایجاد شده و عده‌ای دنباله‌رو آن می‌شوند که با عبور تعداد سفارشات از مرز ۹۹۹۹ ، تحلیل اهمیت و قدرت صف شکل گرفته، ناممکن می‌شود.

این مسئله، ضمن آنکه به بازیگران عمدهٔ سهم اجازهٔ نرخ‌سازی در سهم، و در نگاه کلان‌تر، شاخص‌سازی را برای دولت فراهم می‌کند، این مسئله را القاء می‌کند که گویی انسان ایرانی به بیماری در صف‌نشینی، به ویژه نشستن در صف فروش مبتلاست، که این مسئله به خلق فضایی آکنده از تحقیر نسبت به دیگرانی چون خودمان منتهی می‌شود.

در نتیجه، بایسته است که هر چه سریع‌تر محدودیت چهار رقمی در نمایش تعداد سفارشات ثبت شده برداشته شود، تا هم یکی از ترفندهای پول هوشمند (بخوانید #پول_ریاکار) خنثی شود، هم امکان شاخص‌سازی برای کدهای ناشناس و البته معلوم‌الحالی که بازار را از حالت طبیعی خارج می‌کنند، مسدود شود و هم بر همگان ثابت شود که کسانی که در شرایط نه چندان بحرانی در صفوف فروش قرار می‌گیرند، چیزی کمتر از یک درصد دارندگان سهام شرکت‌ها هستند که یا بنابه تحلیل شخصی و یا نیاز به وجه نقد و یا فریب ناشی از نمایش چهار رقمی تعداد سفارشات ثبت شده، به دام شاخص‌سازان افتاده‌اند.

پ. ن. : در صورتی که تعداد سهامداران هر سهم به طور روزانه اطلاع‌رسانی شود، بی‌اهمیتی صفوف خرید و فروش بهتر درک شده و از تعداد صف‌ها نیز کاسته خواهد شد.

✍️ فرزین رحیمی زنوز


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن