صف طویل کالاها پشت خط ورود

اقتصاد برتر

آمار کالاهای دپو‌شده در گمرکات و بنادر به‌روز شد. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران آخرین آمار و ارقام مربوط به کالاهای اساسی و غیر‌اساسی که در گمرکات دپو شده است را به تفکیک اعلام کرد.

تهران-اقتصادبرتر- ۱۹ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، بر این اساس در مجموع ۳/ ۷میلیون تن کالای اساسی و غیر‌اساسی در کنار ۹۹ هزار کانتینر در گمرکات و بنادر موجود است.

در حال‌حاضر میزان موجودی کالاهای غیرکانتینری به هفت‌میلیون و ۳۵۱ هزار تن می‌رسد که سه‌میلیون و ۹۳۴ هزار تن آن را کالاهای اساسی و مابقی را کالاهای غیر‌اساسی تشکیل می‌دهد که تا ۸۰‌درصد آن شامل مواد‌اولیه و ماشین‌آلات خطوط تولید است.

همچنین ۱۷ فروند شناور در لنگرگاه منتظر تخلیه هستند که حاوی ۵۵۳‌هزار و ۷۵۵‌تن کالای اساسی شامل ذرت، کنجاله‌سویا، دانه‌روغنی، حبوبات، ذرت و روغن است.

جزئیات موجودی کالاهای اساسی از این حکایت دارد که در حال‌حاضر در کنار ۹/ ۳میلیون تن کالای موجود در گمرک و بنادر، ۱۴ فروند شناور کنار اسکله قرار دارند که حاوی ۱۳۳‌هزار و ۷۷۲‌تن کالای اساسی شامل سویا، جو، گندم، ذرت، دانه‌های روغنی، روغن خوراکی، برنج و روغن است.

همچنین ۱۷ فروند شناور در لنگرگاه منتظر تخلیه هستند که حاوی ۵۵۳ هزار و ۷۵۵‌تن کالای‌اساسی شامل ذرت، کنجاله سویا، دانه‌روغنی، حبوبات، ذرت و روغن است.

بر این اساس، موجودی کالاهای اساسی به حدود ۵/ ۴میلیون تن می‌رسد. طبق گزارش معاون فنی گمرک، میزان موجودی کالاهای اساسی در بنادر نیز از این قرار است که در حال‌حاضر ۱۹۷ هزار و ۷۵۱ تن گندم، یک‌میلیون و ۹۳۵‌هزار تن ذرت، ۲۹۰‌هزار و ۳۸۴‌تن جو، ۳۵۲‌هزار و ۲۲۲‌تن سویا، ۱۲۵هزار و ۳۹۵ تن برنج، ۲۶۰‌هزار و ۸۲۸ تن شکر، ۴۸۶ هزار و ۳۷۳ تن روغن‌خام، ۲۷۴‌هزار و ۷۹۹ تن دانه‌های روغنی در بنادر وجود دارد.

در مجموع ۳/ ۷‌میلیون تن کالای غیرکانتینری در بنادر موجود است که ۹/ ۳میلیون تن آن را کالای اساسی تشکیل می‌دهد که تفکیک موجودی هر بندر و کالای اساسی آن نشان می‌دهد در حال‌حاضر بیشترین موجودی کالاهای اساسی و غیراساسی با حدود چهار میلیون تن مربوط به بندر امام‌خمینی‌(ره) است که دو میلیون و ۸۴۱ هزار و ۶۴۴ تن آن را کالای‌اساسی تشکیل می‌دهد.

در سایر بنادر نیز موجودی کالا از این قرار است که در بندر شهید‌رجایی ۵/ ۲میلیون تن شامل ۵/ ۳۹۰ هزار تن کالای‌اساسی، بندر ‌انزلی ۱/ ۱۶۱ هزار تن شامل ۶/ ۱۱۱ تن کالای اساسی، امیرآباد ۷/ ۳۳۰ هزار تن شامل ۱/ ۲۹۵ تن کالای اساسی، شهید باهنر ۶/ ۱ هزار تن با ۷۴۰ تن کالای اساسی، بوشهر ۳/ ۲۱ هزار تن با ۸۹۷ تن کالای اساسی، چابهار ۴/ ۶۳ هزار تن کالای اساسی، خرمشهر ۴/ ۴۲ هزار تن شامل ۱/ ۶ هزار تن کالای اساسی، بندر لنگه ۳/ ۱۱ هزار تن کالا با ۳/ ۳ هزار تن کالای اساسی، آبادان ۱/ ۶ هزار تن کالا، نوشهر ۹/ ۱۵۵ تن با ۱/ ۱۵۴ هزار تن کالای اساسی، فریدون‌کنار ۳/ ۶۷ هزار تن شامل ۱/ ۵۵ هزار تن کالای اساسی و آستارا ۶/ ۱۱ هزار تن که تمام آن کالای اساسی است.

پاسخ دادن