صندلی‌های امن هواپیما در مقابل کرونا

شرایط کرونا ایجاب می‌کند، مسافران پروازهای هوایی حتما به‌دنبال صندلی مناسبی در هواپیما باشند تا از ویروس کرونا در امان بمانند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ آذر ۹۹

انتخاب صندلی هواپیما خصوصا در پرواز‌های طولانی نیاز به مهارت خاص دارد و باید متغیرهایی نظیر فضای مناسب جلوی پا، مناسب بودن برای خواب، امکان خروج سریع از هواپیما را مدنظر داشته باشید. پس از شیوع ویروس کرونا فاکتور جدیدی بنام محفوظ بودن در برابر کرونا نیز به آن اضافه شده است.

شرکت‌های هواپیمایی با کاهش ظرفیت پروازها یا خالی گذاشتن ردیف میانی هواپیما سعی کرده‌اند فاصله میان مسافرین را افزایش دهند و به این ترتیب شانس حضور در پروازی با ظرفیت ۵۰ درصد یا حتی کمتر بیشتر از هر زمان دیگری است. بعلاوه الزامی بودن ماسک، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از فیلترهای مخصوص برای تهویه کابین خطر ابتلا به کرونا را حتی از فروشگاه‌‎ها کمتر کرده است.

  • دستورالعمل‌های بهداشتی در هواپیما

حتی الامکان در کنار دیگران ننشینید. هرچه ازدحام بیشتر شود خطر انتشار ویروس نیز افزایش می‌یابد. استفاده از اپلیکیشن‌ شرکت‌های هواپیمایی بهترین راه برای یافتن صندلی مناسب است. معمولا تا یک ساعت پیش از پرواز امکان تغییر وجود دارد و کافیست در مقابل گیت چیدمان نهایی صندلی‌ها را مشاهده کرده و بهترین انتخاب را انجام دهید. گاهی امکان تغییر صندلی در گیت یا حتی داخل هواپیما نیز وجود دارد.

ساندرا آلبریچ اپیدمیولوژیست در مدرسه پزشکی Mailman کلمبیا معتقد است نشستن در کنار دیگران آنچنان هم خطرناک نیست. او احتمال ابتلا به COVID-19 را وابسته به فاکتورهای گوناگون در طول سفر می‌داند که باید با رعایت دستورالعمل‌ها آن را کاهش دهیم.

از نظر تئوری کنار پنجره ایمن‌ترین صندلی هواپیما قرار دارد. در این حالت نزدیک‌ترین مسافر در ردیف میانی یا حتی آن سوی هواپیما مستقر شده و در هر ظرفیت شعاع اطراف شما به نسبت دیگران ازدحام کمتری دارد.

دکتر آرنولد برنت پروفسور مدیریت آمار در مدرسه M.I.T. Sloan خطر انتشار ویروس از طریق رفت‌وآمد مسافرین در راهرو به صندلی‌های جانبی را نیز ناچیز ارزیابی می‌کند. او زمان کوتاه عبور افراد و داشتن ماسک را از دلیل این امر می‌داند.

کارشناسان توصیه می‌کنند بهترین صندلی، صندلی‌های کنار پنجره است. همیشه ماسک بزنید، فقط در منزل یا داخل هواپیما غذا و خوراکی بخورید، هنگام خروج از هواپیما از ایجاد ازدحام بپرهیزید و صبور باشید، هرچند پیش بینی شده سفرهای چندانی در تعطیلات پایانی سال انجام نشود اما حتی الامکان بهتر است تاریخ پرواز را به قبل یا بعد از تعطیلات و مناسبت‌ بهتری موکول کنید.

نویسنده : آرمین حیدری

پاسخ دادن