صندوق دارا دوم چیست به زبان ساده

صندوق دارا دوم چیست به زبان ساده

دومین صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی، صندوق دارا دوم نام دارد که با هدف دسترسی اکثر مردم به بازار بورس و ارتقاء وضعیت اقتصادی خانواده ها از سوی دولت عرضه می گردد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از کارگزاری هدف، در اوایل سال ۹۹ شاهده تغییراتی در بازار بورس و حمایت همه جانبه دولت با اقداماتی همچون عرضه صندوق های ETF دولتی و آزادسازی سهام عدالت هستیم. اکنون پس از عرضه صندوق دارا یکم که شامل سهام های بانکی و بیمه ای بود، صندوق سرمایه گذاری دارا دوم که یک صندوق etf یا صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس می باشد را عرضه نمود. هدف از انتشار این مطلب بررسی صندوق دارا دوم و شرایط پذیره نویسی آن می باشد.

صندوق دارا دوم چیست؟

دومین صندوق سرمایه گذاری ETF دولتی، صندوق دارا دوم نام دارد که با هدف دسترسی اکثر مردم به بازار بورس و ارتقاء وضعیت اقتصادی خانواده ها از سوی دولت عرضه می گردد. تا کنون زمان دقیق پذیره نویسی آن مشخص نشده است. ثت نام این صندوق برای عموم آزاد بوده و خریداران به مدت ۲ هفته پس از ابلاغ زمان دقیق پذیره نویسی برای خرید آن زمان دارند.

صندوق های سرمایه گذاری دارا دوم دولتی با ۲۰% تخفیف ارائه می شود انتظار می رود که همچون صندوق دارا یکم با استقبال خوب مردم مواجه شود. برای خرید صندوق دارا دوم کافیست در بازه زمانی پذیره نویسی با مدارک شناسایی (کارت ملی) به بانک مراجعه نمایید البته افراد دارای کد بورسی نیاز نیست به بانک مراجعه نمایند. سرمایه گذاران بدانند که تا یک ماه امکان فروش آن را ندارند. حداقل مبلغ لازم برای خرید صندوق دارا دوم ۱۰۰ هزار تومان می باشد.

صندوق دارا دوم کی عرضه میشود؟

زمان عرضه صندوق دارا دوم هنوز قطعی نشده است. طولانی بودن مراحل اداری عرضه سهام های دولتی یکی از دلایل تاخیر در زمان عرضه دارا دوم می باشد اما احتمالا صندوق دارا دوم در اواخر تیر ماه و یا اوایل مرداد ماه عرضه شود.

سبد صندوق واسطه گری مالی دوم شامل چه سهم هایی است؟

همانطور که می دانید صندوق سرمایه گذاری دارا یکم متشکل از سهام بانک های صادرات ، ملت ، تجارت ، بیمه اتکایی و بیمه البرز بود اما صندوق سرمایه گذاری دارا دوم، دارای ۲۰۰ سهم از نمادهای شبریز، شپنا، شتران و شبندر به ارزش ۲ میلیون تومان می باشد.

چگونه صندوق سرمایه گذاری دارا دوم را بخریم؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد سرمایه گذاران می توانند از دو طریق (با کد بورسی یا کارت ملی) نسبت به خرید صندوق واسطه گری مالی دوم اقدام نمایند.

افرادی که دارای کد معاملاتی هستند می توانند از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری خود نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام کنید و سرمایه گذارانی که فاقد کد بورسی هستند می توانند از طریق بانک ها در این صندوق های ETF دولتی، سرمایه گذاری نمایند که روش پذیره ‌نویسی در آن به قیمت ثابت بر مبنای ارزش اسمی هر واحد صندوق خواهد بود.

در شرایط کنونی (شیوع بیماری کرونا) بهتر است که از مراجعه حضوری بانک ها خودداری نمایید و از طریق سامانه ‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌ های غیرحضوری بانک‌ جهت سرمایه گذاری در صندوق دارا دوم پذیره نویسی نمایید.

شرایط پذیره نویسی صندوق دارا دوم چگونه است؟

پذیره نویسی به معنای ثبت نام می باشد و پذیره نویسی صندوق ETF دارا دوم به معنای ثبت نام برای خرید آن می باشد در ادامه مطلب به شرح کامل شرایط خرید صندوق دارا دوم می پردازیم.

۱. سرمایه گذاران می توانند در بازه زمانی مشخص در ساعات ۱۴ الی ۱۶ در سامانه معاملاتی، سفارش خود را ثبت نمایند و پس از جمع آوری سفارشات توسط کارگزاری ها تمامی سفارشات در سامانه معاملاتی حذف خواهد شد به همین دلیل سرمایه گذاران نمی توانند خارج از ساعات تعیین شده نسبت به ویرایش و یا حذف سفارش خود اقدام نمایند.

۲. یکی از شرایط صندوق های واسطه گری مالی دوم این است که خرید آن رده سنی نداشته و به هر شخص حقیقی دارای کد ملی (ملیت ایرانی) تعلق می گیرد.

صندوق های ETF دولتی دوم به اشخاص حقوقی تعلق نمی گیرد.
۳. در پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری دارا دوم حداکثر ۵ روز کاری پس از اتمام مهلت پذیره نویسی به هر متقاضی دارای کد ملی به میزان ۲۰۰ سهم از نمادهای مذکور تخصیص می یابد و این در شرایطی است که اگر مجموع ارزش ریالی درخواست ‌های خرید بیش از ارزش سهام مدنظر به منظور انتقال به صندوق باشد، واحدهای صندوق به روش تسهیم ‌به‌ نسبت به متقاضیان اختصاص پیدا می کند.

۴. اگر به هر دلیلی واحد سرمایه گذاری صادر نشود و یا کمتر از مبلغ تعیین شده به کد معاملاتی و یا کد ملی تخصیص یابد مدیر موظف می باشد که آن اختلاف مالی و به اصطلاح مابه التفاوت وجوه واریز شده را حداکثر تا ۵ روز کاری پس از بازه زمانی تعیین شده برای پذیره نویسی به حساب شخص بازگرداند.

اگر سرمایه گذار از طریق سامانه و شعب بانکی اقدام به پذیره نویسی کرده باشد مابه التفاوت وجوه واریزی در زمان مشخص شده به حسابی بانکی شخص باز می گردد.
اگر از سامانه معاملاتی اقدام به خرید صندوق دارا دوم نموده باشد مابه التفاوت وجوه واریزی به‌ حساب شخص صاحب کد معاملاتی واریز خواهد شد.
۵. پس از جمع آوری سفارشات و پالایش اطلاعات و اتمام زمان پذیره نوبیسی و همچنین دریافت مجوز فعالیت توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق متشکل از ۲۰۰ سهم نماد های مذکور با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به میانگین قیمت ۳۰ روزه نمادها البته به شرط آنکه قیمت پس از اعمال تخفیف از ۷۰% قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره ‌نویسی کم تر نباشد، طی معاملات خارج از جلسه رسمی، به صندوق انتقال می یابد و این انتقال از هرگونه کارمزد معاف است.

نکاتی که پیش از پذیره نویسی صندوق ETF دولتی دوم باید بدانید

سرمایه گذاران پیش از پذیره نویسی در صندوق های سرمایه گذاری دارا د دوم باید بدانند که دامنه نوسان اکثر سهم ها در بازار بورس و همچنین فرابورس ۵% می باشد اما در صندوق های ETF دولتی اینطور نیست. مسئولیت نقدشوندگی در این نوع صندوق ها بر عهده مدیران آن صندوق می باشد این افراد قیمت ها را در حد مطلوب نگهداشته و از نوسانات شدید جلوگیری می کنند.

سرمایه گذاران بدانند که نحوه پذیره نویسی این صندوق ها با پذیره نویسی عرضه های اولیه متفاوت بوده از این رو به اطلاعیه ها توجه نموده و در بازه زمانی مشخص جهت ثبت سفارش اقدام نمایند.

سهام شرکت هایی که در صندوق های ETF دولتی یکم ، دوم و سوم که عرضه آن تا پایان سال ۹۹ صورت می گیرد، قرار دارند تا ۱ ماه پس از پذیره نویسی، قابلیت فروش در بورس اوراق بهادار تهران را ندارد و این شرایط برای همه پذیره ‌نویسان این سهام، یکسان است.

ویژگی سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دارا دوم

صندوق های واسطه گری مالی دارا دوم دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که برای هر سرمایه گذار جذابیت دارد از جمله این ویژگی ها نقدشوندگی بالا ، سادگی، سهولت و سرعت در معامله ، معافیت مالیاتی معاملات واحدها ، کاهش زمان تصفیه نسبت به صندوق‌ های فعلی و تخصیص بهینه ‌دارایی‏ ها‌ (متنوع‌سازی) با حذف هزینه و صرف زمان اندک می باشد.

9 نظر از مردم

 1. با سلام
  خدمت همه هم وطنان
  کسانی که سرمایه اصافی دارند دربورس سهام بخرند
  چون احتمال زیاد براین است دراندک زمان سود نخواهی کرد
  وسرمایه ات هم ارزش خودرا ازدست خواهد داد.
  هم وطنان سعی کنن دراین زمان با سرمایه های اندک خود خووارد بورس شوند
  وحداقل ۶ماه صبرنمایند.
  موفق باشید

 2. سلام
  من هم شنیدم
  بهرحال بانک تجارت ، بانکی منظم و از لحاظ سیستماتیک در سطح عالی هست .
  جایگاه خوبی هم توی بورس داره .
  خیلی ها هم توی بانک تجارت حساب دارن .

  • سلام،
   مجموعه‌ی سهام چهار شرکت پالایشی زیر نماد “دارادوم” پذیره‌نویسی میشه و در کل این تعداد سهم بهتون اختصاص پیدا میکنه. البته ارزش صندوق دارادوم به ۵ میلیون افزایش یافته و اگر قیمت‌گذاری مثل صندوق دارایکم برای هر سهم ۱۰هزار تومان باشه، در صورت خرید کامل ۵۰۰ سهم بهتون تعلق میگیره.

 3. سلام امکان ضرر در خرید این دارایی دوم هست من کل دارایم جمع کردم ۵۰۰۰۰۰۰تومان شده راهنماییم میکنید تا به حال تو بورس نبودم ایا باید بورس هم بروم یا نه فروش چطوری انجام می شود در بانک یا بورس

  • سلام،
   پذیره‌نویسی احتمالاً مثل صندوق دارایکم هم از طریق بانک‌ها و هم کارگزاری‌ها انجام خواهد شد. ولی بهتون توصیه میکنم به دلیل مشکلات زیادی که برای عزیزانی که از طریق بانک خرید کرده بودند پیش اومد دفعه قبل، از همین الان برید دنبال گرفتن کد بورسی و از طریق کارگزاری اقدام به خرید کنید که دردسر هم درست نشه براتون. در مورد ضرر باید بگم در بورس کلا سود و ضرر با هم هست ولی این صندوق‌ها ماجراشون فرق میکنه، چون سهام دولت هستند که به فروش میرن و دولت چون میخواد کسری بودجه رو با فروش این سهام جبران کنه از صندوق حمایت میکنه. ضمن اینکه صندوق سومی هم در راه هست و باید اعتماد مردم جلب بشه. دارایکم که ترکیبی از سهام بانک و بیمه بود به محض شروع معاملاتش که بعد از تقریبا دو ماه آغاز شد، تقریبا دو-سه برابر شده بود ارزشش. حالا این دارادوم سهام پالایشی هست که بسیار ارزشمندتر از سهام بانکی و بیمه‌ای هستند و به نظر بازدهی بیشتری نسبت به صندوق اول داشته باشه، توصیه می‌کنم بخرید و انشاالله سود خوبی ببرید. فقط در نظر داشته باشید که ممکنه تا دو ماه پولتون بخوابه به دلیل کاغذبازی‌های پذیره‌نویسی و … .

 4. با سلام ، اینطور که شایع شده است فقط از طریق بانک تجارت و کسی که حساب داشته باشد میتواند پذیره نویسی کند ، ٱیا این موضوع صحت دارد ؟. لطفا توضح کامل بفرماٸید .

پاسخ دادن