صید تجاری ماهیان خاویاری در سال ۲۰۲۱ ممنوع شد

براساس تصمیم جدید از سوی کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر، صید تجاری ماهیان خاویاری برای سال ۲۰۲۱ ممنوع شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، مختار آخوندی مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران در نشست مجازی کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر افزود:  نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر بار دیگر ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری را برای جلوگیری از انقراض اینگونه ارزشمند آبزی به تصویب رساندند.  ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر از سال ۲۰۱۰ آغاز شده و قرار است کشورهای عضو کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر، آثار ممنوعیت صید این گونه ماهی را بررسی و نتایج را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر بر اساس این تصمیم همچنان قاچاق محسوب می شود، افزود: نیروهای یگان حفاظت از منابع آبزیان سازمان شیلات و نیروهای دریایی و مرزبانی ناجا با متخلفان صید ماهیان خاویاری مطابق قانون برخورد می کنند. آخوندی درباره صید غیر مجاز ماهیان استخوانی در دریای خزر نیز گفت: صید غیر مجاز ماهیان استخوانی در استان های شمالی کشور انجام می شود و این امر برخلاف فعالیت تعاونی های صیادی است که با مجوز و در زمان های تعیین شده از سوی سازمان شیلات به امر صید می پردازند.  عواملی همچون درآمد کم، بیکاری و نبود شغل از دلایل ورود برخی از افراد به رودخانه ها و دریای خزر برای صید غیر مجاز است. صید غیر مجاز توسط افراد بدون مجوز و بدون رعایت زمان و مکان تعیین شده از سوی سازمان شیلات و با ابزارها و روش های ممنوع انجام می شود.

 چهارمین اجلاس کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده آبی دریای خزر و مدیریت منابع مشترک با حضور نمایندگان کشورهای جمهوری آذربایجان، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری قزاقستان، فدراسیون روسیه و ترکمنستان یکم تا سوم دی ماه ۱۳۹۹ به شیوه مجازی برگزار شد. سالیانه این اجلاس به موضوع های مهمی از جمله ارائه گزارش کشورهای عضو کمیسیون درباره بهره‌برداری از سهمیه صید آبزیان، اقدامات بازسازی و حفاظت از ذخایر آبزیان، وضعیت ذخایر آبزیان براساس تحقیقات دریایی، تصویب سهمیه صید آبزیان و طرح و بررسی موضوع ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر پرداخته می شود.

پاسخ دادن