ضربه فنی وال استریت؛ با تعرفه جدید چین

وال استریتی ها به خاک سیاه نشستند
اقتصادبرتر

بی بی سی نوشت: بازارهای سهام #وال_استریت روز جمعه در میان تنش های تجاری جدید غوطه ور شدند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، چین روز جمعه اعلام کرد در صورتی که واشنگتن اقدامات غلط خود را تصحیح نکند،‌ پکن آماده تلافی است و از اول سپتامبر و ۱۵ دسامبر به ترتیب تعرفه‌های ۵ درصدی و ۱۰ درصدی بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی اعمال خواهد کرد.

لیست کالاهایی که چین قصد دارد بر روی آنها تعرفه اعمال کند شامل محصولات کشاورزی، نفت خام، هواپیماهای کوچک و خودرو است.

ترامپ: تعرفه کالاهای چینی به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

#دونالد_ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه در واکنش به تصمیم پکن برای وضع تعرفه‌های تلافی‌جویانه علیه کالاهای آمریکایی، اعلام کرد که مالیات کالاهای وارداتی ساخت را بار دیگر افزایش می‌دهد.

 ترامپ در رشته توییتی ضمن انتقاد دوباره از کسری تراز مبادلات تجاری آمریکا با چین گفت، ایالات متحده از اول اکتبر تعرفه ۲۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را که هم‌اکنون به ۲۵ درصد رسیده است، باز افزایش خواهد داد و آن را به ۳۰ درصد می‌رساند.

وی سپس عنوان کرد، تعرفه ۳۰۰ میلیار دلار باقی ‌مانده کالاهای ساخت چین را نیز که قبلا اعلام شده بود ۱۰ درصد افزایش می‌یابد، به ۱۵ درصد خواهد رساند.

این تعرفه‌ها که بیشتر کالاهای مصرفی را هدف قرار می‌دهد، قرار است که از اول سپتامبر اعمال شود.

تشدید جنگ تجاری واشینگتن و پکن روز جمعه تاثیری منفی بر بازار مالی ایالات متحده داشت به طوری که شاخص داوجونز در بدترین لحظات خود بیش از ۷۰۰ رتبه سقوط کرد و در نهایت پس از اندکی بهبود به منفی ۶۲۳ یا منفی ۲.۳۷ درصد رسید.

ساعاتی قبل از این رشته توییت، ترامپ از شرکت‌های آمریکایی خواسته بود که به دنبال جایگزینی برای چین باشند و حتی شرکت‌های خود را به خاک آمریکا منتقل و محصولات خود را در خانه تولید کنند.

دونالد ترامپ که از تصمیم پکن ناراضی‌ست در توییت‌های خود از دولت‌های قبلی ایالات متحده گلایه کرده که اجازه داده‌اند در طول سال‌ها تراز مبادلات تجاری دو کشور به سود چین باشد.

او تاکید کرده که به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده دیگر اجازه نخواهد داد که این روند تداوم یابد و تجارت منصافانه ایجاب می‌کند که توازنی این میان برقرار شود.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن