ضرب الاجل ساماندهی ۷ میلیون کارت خوان بی هویت

ضرب الاجل ساماندهی 7 میلیون کارت خوان بی هویت
اقتصادبرتر

 مدیر کل مبارزه با پولشویی سازمان مالیاتی اعلام کرد ، مقابله با فرار مالیاتی از طریق حساب های اجاره ای و کارت خوان های بی هویت در دستور کار قرار گرفته است .

تهران – اقتصادبرتر- ۲۷ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، هادی خانی  گفت : سامانه اعتبار سنجی حساب های بانکی به منظور مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی راه اندازی شده است . آمار سازمان مالیاتی کشور حکایت از ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی دارد. گزارش ها حکایت از وجود منافذ در قوانین و سیستم های اقتصادی در کشور دارد. یکی از این ابزارها که هم اینک نقطه ضعف آن برای پولشویی و فرار مالیاتی مشخص شده، حساب های اجاره ای است. بررسی ها نشان می دهد از حساب های اجاره ای به دو صورت سوء استفاده می شود. اولین شکل سوء استفاده مربوط به استفاده از دستگاه های کارت خوان است.
به گفته مدیرکل مبارزه با پولشویی و مبارزه با فرار مالیاتی، هم اینک ۴٫۳ میلیون مودی مالیاتی در کشور وجود دارد. با این حال، تعداد هفت میلیون کارت خوان در کشور داریم که معلوم نیست چه تعداد از آن ها واقعاً مربوط به مودیان مالیاتی است. خانی به ترفندهای فرار مالیاتی در این زمینه اشاره کرده و گفت: متاسفانه برخی فعالان اقتصادی به نام افرادی که از معافیت مالیاتی برخوردارند اقدام به دریافت کارت خوان می‌کنند یا این کارت خوان‌ها به نام منشی، کارمند یا افراد دیگر است که در این جا بحث فرار مالیاتی مطرح می‌شود. به گفته خانی ، با وجود این مسئله، بانک مرکزی در صدد سامان دهی این حوزه با اختصاص شناسه یکتا برای دستگاه های کارت خوان است. این بانک طبق قانون مکلف شده با همکاری سازمان مالیاتی در مدت یک سال (تا نیمه اسفند امسال) پایانه‌های کارت خوان و ابزارهای اینترنتی پرداخت را سامان دهی کند. در این زمینه، همه دستگاه‌ های کارت خوان در کشور باید یک شناسه یکتا دریافت کنند و از آن تاریخ، هر دستگاهی که فاقد این شناسه‌ ها باشد باید غیر فعال شود. وی گفت : با ارائه شناسه به دستگاه های پوز مشخص می‌شود این دستگاه ها به صورت اجاره‌ای کار نمی‌کند و دستگاه پوزی که به نام منشی و … باشد، غیر فعال خواهد شد. اما شکل دیگر سوء استفاده از حساب های اجاره ای به صورت وکالت از صاحب حساب است که در این فرایند، عملاً حساب تصرف شده و از آن به صورت مستقیم سوءاستفاده می شود. مدیر کل مبارزه با پولشویی سازمان مالیاتی در این زمینه با اشاره به این که هم ‌اکنون ۵۰۰ میلیون فقره حساب بانکی در کشور وجود دارد، گفت: مشخص نیست این حساب‌ های بانکی با چه هدفی و توسط چه افرادی استفاده می‌شود. وی در خصوص سامان دهی این تعداد حساب بانکی در کشور گفت: در حال رایزنی هستیم تا اعتبار سنجی صاحبان حساب توسط بانک ها انجام شود. در این زمینه، بانک مرکزی سامانه‌ای راه اندازی کرده تا صاحبان حساب متناسب با نوع فعالیت ا‌شان اعتبار سنجی و متناسب با آن حساب آنان رصد ‌شود. بر این اساس اگر این حساب ها خارج از اعتبار لحاظ شده، گردش مالی داشته باشند جزو دسته با ریسک بالای پولشویی یا فرار مالیاتی قرار می‌گیرند.

*صفرها باز می گردند

یک اقتصاددان با اشاره به برنامه دولت برای حذف چهار صفر از واحد پولی گفت: اگر فکر اساسی برای مساله تورم یا حجم نقدینگی بالا در اقتصاد نشود، صفر هایی که امروز به دنبال حذف آن هستیم دوباره به چرخه اقتصاد باز خواهند گشت و دستاوردهای حذف صفر از بین می رود . حامد پاک ‌طینت اقتصاد دادن با اشاره به سابقه بحث درباره حذف صفرها از واحد پولی گفت : این اولین باری نیست که موضوع تغییر واحد پول مطرح می‌شود. از ابتدای انقلاب تاکنون چندین بار این بحث مطرح شده و اکنون نیز علت جدی شدن آن بروز تورمی است که از یکی ، دو دهه قبل آغاز شده است. این اقتصاددان با اشاره به اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه حذف صفرها هدف ضد تورمی ندارد، گفت: شاید این گفته از لحاظ منطقی درست باشد اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که اگر فکری اساسی برای مساله تورم یا حجم نقدینگی بالا در اقتصاد نشود، چند سال دیگر همین صفرها دوباره به جای خود بازمی گردند و همه نتایج طرح فعلی از بین می‌رود. وی با اشاره به برخی اظهار نظرها مبنی بر حفظ شان پول ملی با حذف چهار صفر از آن گفت: ممکن است به لحاظ عددی با حذف صفرها پول ما با برخی از ارزها هم تراز شود اما اینکه چنین عملیاتی به هدف ما دست یابد ، چیزی جز گول زدن خودمان نیست. پاک طینت در مجموع حذف صفرها از پیکره واحد پولی را اقدامی مثبت توصیف کرد اما موفق بودن آن را در گرو انجام اصلاحاتی اساسی در حوزه‌ های ارزی، پولی و بانکی ارزیابی کرد و گفت ترکیه طرحی را انجام داد اما صفرها را بعد از انجام اصلاحات اقتصادی حذف کرد ، نه قبل از آن ، پاک طینت با انتقاد از هزینه بالای این طرح بزرگ بدون توجه به دیگر اصلاحات ساختاری گفت : طبق برخی برآوردها حذف صفر نیازمند حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار است. این در حالی است که بسیاری از طلب‌ های پیمانکاران پرداخت نشده و برای سال بعد هم اوضاع بودجه عمرانی خوب پیش‌بینی نمی‌شود؛ به طوری که ممکن است بودجه عمرانی در سال آینده حدود ۶۰ درصد هم کاهش داشته باشد. عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی پیش تر درباره برخی اظهار نظرها مبنی بر اینکه حذف چهار صفر روی تورم و رشد اقتصادی اثرگذار نیست، گفته بود « ما هم می‌گوییم این کار بر رشد تورم تاثیری ندارد و اولویت اول این نیست اما جزو برنامه های بانک مرکزی قرار دارد. ما اصلاح ساختار بانکی را شروع کردیم،‌ روش و عملیات سیاست‌ های پولی را عوض کردیم، بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را ادغام می‌کنیم و در بخش ارز هم کارهای مهمی در دست انجام داریم که از جمله آن کنترل واردات و بهینه کردن تخصیص ارز است». گفتنی است؛ کلیات لایحه حذف چهار صفر از واحد پول ملی در دولت تصویب شده و دو فوریت آن به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

پاسخ دادن