ضرغامی : قیمت ایرلاین‌ها بالا است

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت : وضع گردشگری هوایی با توجه به خدماتی که می‌دهند خوب نیست و قیمت ایرلاین‌ها بالا است، آن را پیگیری خواهیم کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ خرداد ۱۴۰۱

عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: یکی از صنعت‌هایی که در کرونا لطمه جدی به آن وارد شد، صنعت گردشگری است، یعنی بخش‌های مختلف صنعت گردشگری دچار خسران فراوان شدند؛ از مرکز اقامتی تا آژانس‌ها و راهنمایان گردشگری تمام بخش‌ها دچار آسیب‌های جدی شدند.

وی گفت: در ابتدای کار یک برنامه ریزی صورت گرفت و برای رونق مجدد این حوزه اولین کاری که کردیم واکسیناسیون تمام عوامل مرتبط با گردشگری بود. یعنی در مراکز اقامتی و هتل‌ها همه همکاران را به‌صورت فوق العاده واکسینه کردیم، چون می‌دانید اوایل واکسیناسیون سهمیه ای بود و کار دشوار بود، ولی توانستیم در واقع به سرعت عوامل اقامتی و آژانس‌ها و گردشگران را واکسینه کنیم.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اقدام دیگر این بود که گردشگران می‌بایست واکسن می‌زدند و آزمایش پی سی آر می‌دادند تا بتوانند وارد کشور شوند، ما تلاش کردیم که فقط یکی از این موارد به انجام برسد، گردشگران یا واکسینه شوند و یا آزمایش پی سی آر بدهند. این مسأله ای بود که کشور زیر بار آن نمی رفت و در جلسه شورای ستاد ملی کرونا من شرکت کردم دلایل خود را توضیح دادم و خوشبختانه آقای رئیس جمهور همراهی خوبی کردند و بعد از یک مدتی صدور ویزای گردشگر ی از سر گرفته شد اگر دولت قبل بود شاید تا الان که با هم صحبت می‌کنیم همین روال ادامه پیدا می‌کرد.

 ضرغامی با بیان این جمله که آرام آرام با تمهیداتی که اندیشیدیم بخش گردشگری رونق خواهد گرفت، اظهار داشت: ما از ابتدای سال و تعطیلات نوروزی مشکل مان پر شدن مراکز اقامتی است. در سفر آذربایجان که در خدمت آقای رئیس جمهور بودم مدیر ما می‌گفت که برای معاون وزیر حتی یک اتاق خالی ندارند، در یک هتل در تبریز هیچکدام از هتل‌ها جا نداشتند. اینکه در ایام تابستان مسافرت‌ها زیاد است و مراکز اقامتی پر هستند این باعث خوشحالی است.

وی در پاسخ به‌این سوال که با توجه به شیوع برخی بیماری‌های ویروسی مثل آبله میمونی تمهیدات شما برای گردشگران چیست خاطر نشان کرد: بر اساس آخرین سیاست‌هایی که بخش سلامت کشور دارد و بخشنامه‌هایی که وزارت بهداشت و درمان صادر می‌کند با جلسات ثابتی که با یکدیگر برگزار میکنیم، همه اینها در ارتباط با حضور گردشگر رعایت می‌شود که موجب ورود بیماری با یک گردشگراز خارج کشور نشود.

ضرغامی در رابطه با افزایش قیمت سرسام آور هتل‌ها و پروازها عنوان کرد: در مورد پروازها بهرحال اعتقاد ما این است که باید قیمت‌ها متعادل شوند، البته ما گردشگری زمینی را بخصوص در گردشگری با کشورهای همسایه تقویت می‌کنیم و موانع آن را برطرف خواهیم کرد، ولی گردشگری هوایی هم باید تعدادش زیاد شود و قیمت آن پایین بیاید که در این زمینه بحث‌های خود را با وزارت راه پیش برده ایم که امیدواریم به نتیجه برسد. اکنون وضع خوب نیست و قیمت ایرلاین‌ها بالا است که مورد تایید ما نیست زیرا خدمات هم خدمات بالایی نیست منتها چون بحث درون دولت است ما در درون دولت اینها را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: در ارتباط با بحث قیمت هتل‌ها ما بر اساس آئین نامه ای که داریم قیمت‌های هتل‌ها از ۵ ستاره شروع می‌شود تا مهمان خانه‌های درجه سه، قیمت اینها مشخص است و در جداول ابلاغ می‌شود و در معرض دید مسافر قرار می‌گیرد اگر جایی تخلف کند بخش نظارت ما برخورد می‌کند. الان با توجه به افزایش قیمت تمام شده و اینکه بعضی قیمت‌ها آزاد شدند و اینکه بهرحال مراکز اقامتی از یارانه مربوطه برخوردار نیستند بحث‌های مختلفی صنوف با ما دارند که باید بتوانیم حداقل‌هایی را برای آنها فراهم کنیم تا قیمت را کنترل کنیم و در آینده نزدیک قیمت هتل‌ها ساماندهی می‌شود.

پاسخ دادن