ضرورت تامین ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی از طریق واردات

کاهش تورم در بخش معدن
اقتصاد برتر

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بر لزوم تامین نیاز کشور به ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی از طریق واردات تاکید کرد و گفت که اگر این دسته از ماشین‌آلات را وارد نکنیم بخشی از تولیدمان در بخش معدن و همچنین پروژه‌های راه‌سازی با مشکل مواجه خواهد شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۱ مهر ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، عبدالوهاب سهل‌آبادی افزود: بخشی از ماشین‌آلات مورد نیاز بخش صنعت کشور در داخل کشور تولید می‌شوند و در این زمینه باید تمهیداتی اندیشیده شود تا شاهد واردات آنها نباشیم. با این حال ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی همچون بیل مکانیکی، لودر، بولدوزر و غیره در کشور تولید نمی‌شود و باید از طریق واردات تامین شوند. هرچند شرکت هپکو از توان خوبی برای تولید ماشین‌آلات صنعتی برخوردار است، اما هیچ‌گاه توانی برای تولید ماشین‌آلات سنگین نداشته است و اگر این دسته از ماشین‌آلات را وارد نکنیم بخشی از تولیدمان در بخش معدن و همچنین پروژه‌های راه‌سازی با مشکل مواجه خواهد شد.

وی به فرسودگی ماشین‌آلات و همچنین قیمت‌های بالای آنها در کشور اشاره کرد که نوسازی این ناوگان را لازم می‌کند و اظهار داشت:‌ با این حال در بخش‌هایی همچون فرآوری سنگ، وسایل و ماشین‌آلات ریخته‌گری، ساخت کوره‌های القایی و قوسی به خودکفایی رسیده‌ایم و از توان بسیار خوبی بهره‌مندیم و نیازی به خارج نداریم، اما در تولید ماشین‌آلات معدنی ضعف داریم و ناگزیر از صادرات هستیم.نیمی از مشکلات این معادن راکد را عدم تامین ماشین‌آلات مورد نیاز تشکیل می‌دهد. در حال حاضر بیش از پنج هزار معدن کوچک و متوسط در کشور تعطیل شده که با توجه به اکتشاف پهنه‌های بسیار خوب معدنی در کشور باید گفت عمده مشکل معدنکاری کشور کمبود ماشین‌آلاتی همچون لودر، بولدوزر و بیل مکانیکی است.

سهل‌آبادی با اشاره به مخالفت برخی نمایندگان مجلس با واردات ماشین‌آلات راه‌سازی و معدنی به کشور، افزود: در این زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس باید بیشتر کار کرده و نمایندگان مخالف را با محدودیت توان شرکتی همچون هپکو آشنا کند، زیرا هرگونه اهمال در این زمینه می‌تواند منجر به فرصت سوزی برای کشور شود. در شرایط فعلی و تداوم تحریم‌ها، واردات ماشین‌آلات مستعمل اروپایی که در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان به کار گرفته شده‌اند و اورهال آنها می‌تواند برای بخش معدن و صنایع معدنی کشورمان چاره‌ساز باشد، زیرا از قیمت‌های پایین‌تری نسبت به ماشین‌آلات صفر کیلومتر برخوردارند.

رئیس خانه صمت ایران ادامه داد: به‌طور مثال یک دستگاه بیل مکانیکی نو حدود ۱۴ میلیارد تومان قیمت دارد، اما می‌توان کارکرده و دست‌دوم آن را با حدود قیمتی ۶ تا هفت میلیارد تومانی خریداری کرد. معادن و شرکت‌های بزرگ کشور قادر به تامین ماشین‌آلات بزرگ مورد نیاز خود هستند، اما تا امروز این ماشین‌آلات در اختیار معادن کوچک و متوسط به‌منظور توسعه فعالیت‌هایشان قرار داده نشده است.

پیش‌تر سید رضا محتشمی پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزیر صنعت، معدن و تجارت  با اشاره به موضوع تامین ماشین‌آلات معدنی، اظهار داشته بود: در چند سال گذشته شرایط خوبی در بحث ماشین‌آلات نداشتیم و عدم تامین کافی آنها موجب کندی حرکت بخش معدن شده بود. امروز هیچ مشکلی برای واردات ماشین‌آلات سنگین موردنیاز بخش با عمر زیر پنج سال که فاقد ساخت داخل باشند، وجود ندارد. با توجه به اقدامات انجام شده برای ساخت ماشین‌آلات مورد نیاز در کشور، شرکت‌ها و واحدها می‌توانند برای تامین ماشین‌آلات موردنیاز خود با صندوق ضمانت فعالیت‌های معدنی تماس بگیرند.

پاسخ دادن