ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی پس از تزریق واکسن

به گفته دکتری فیزیولوژی پزشکی، واکسینه شدن، از بروز علائم بالینی بیماری کووید-۱۹ جلوگیری می کند، اما احتمال انتقال این بیماری به دیگران که واکسن نزده‌اند را از بین نمی‌برد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، محمدرضا رئوفی در این باره افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا پس از واکسیناسیون سراسری نیز ضروری است. در حال حاضر هیچ یک از واکسن‌های ساخته شده تاثیر صد درصدی نداشته و بیشترین میزان پیشگیری از بیماری در موثرترین واکسن‌ها، بیش از ۹۰ درصد برآورد شده است. براساس برخی گزارشات همچنین اشخاص پس از واکسینه شدن، در صورت ابتلا به این بیماری علامت‌دار نمی‌شوند، اما می‌توانند ناقل بیماری باشند. تزریق واکسن نیز برای همیشه شخص را در برابر این ویروس مصون نمی‌کند، با گذشت زمان به تدریج آنتی‌بادی بدن کاهش یافته و ایمنی در برابر کرونا از بین می‌رود، بنابراین شخص مجددا مستعد دریافت ویروس بوده و براین اساس باید گفت، پس از واکسینه شدن نیز رعایت ضوابط بهداشتی مقابله با کرونا ضروری است.

استاد دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس یادآور شد: مرگ این ویروس مستلزم تغییر در ساختار اصلی و یک جهش برای از بین رفتن عامل بیماری‌زایی ویروس است، در غیر این صورت، ویروس کرونا پس از پایان واکسیناسیون جمعی نیز همانند ویروس آنفلوآنزا و… به حیات خود ادامه می‌دهد. اما واکسیناسیون سراسری و ایمنی جمعی در مقابل کرونا درصد قابل‌توجهی از مرگ ومیر ناشی از این بیماری را کاهش خواهد داد، اکنون برخی کشورها که درصد بالایی از جمعیت خود را واکسینه کرده‌اند، میزان قابل‌ ملاحظه‌ای از مرگ و میر را کاهش داده‌اند. واکسیناسیون کرونا در کشورهایی که تزریق واکسن به شهروندان خود را به سرعت انجام داده، موثر بوده است، به طوری که انگلستان با سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون کرونا توانسته آمار مرگ بالای هزار نفر را به ۴ نفر در روز کاهش دهد.

تاکنون ۶۵۲ هزار و ۹۰۳ ایرانی دوز اول واکسن کرونا و ۱۷۱ هزار و ۲۱۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به  ۸۲۴ هزار و ۱۱۳ دوز رسید. همچنین حدود دو میلیون دوز واکسن کرونا از تولیدکنندگان مختلف شامل اسپوتنیک روسیه، چینی، کوواکسین هند و آسترازنکای تولید کره‌جنوبی وارد کشور شده است.

پاسخ دادن