ضوابط جدید استفاده از چک از آذرماه ۹۹

از اواخر آذرماه، افرادی که قصد استفاده از چک دارند موظف هستند  پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده را بهمراه اطلاعات دریافت کننده چک در سامانه صیاد ثبت کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ آبان ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر،  محمدبیگی  مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان این خبر  با اشاره به تکالیف بانک مرکزی برای الکترونیک شدن چک اظهار‌ داشت: در زمینه الکترونیک شدن چک، دو تکلیف اساسی به بانک مرکزی محول شده است؛ یک تکلیف مربوط به راه اندازی چک الکترونیک می شود و دیگری موضوع ثبت نقل و انتقالات چک های فیزیکی است. به این ترتیب پس از تصویب قانون و برگزاری نشست های بسیار با بانک ها، مشکلات زیرساختی شناسایی و فرآیندهای چک الکترونیک احصاء شد و پس از آن، دستورالعمل ها و ضوابط اجرایی چک الکترونیک تدوین و طی سه ماه ابتدایی امسال به شبکه بانکی ابلاغ شد.

وی در خصوص نحوه استفاده از چک الکترونیک تصریح ‌کرد: روال کار با چک الکترونیک به نحوی پیش بینی شده که به راحتی و سادگی، چک الکترونیک توسط بانک ها صادر می شود و دیگر نیازی به چک کاغذی نخواهد بود. مشتریان بانکی می‎توانند از طریق کارتابلی که در اختیار ایشان قرار گرفته، اقدام به صدور چک کنند. گیرنده نیز از طریق کارتابل خود می‏‎تواند چک را مشاهده و از بانک وصول مبلغ آن را درخواست کند و یا اینکه در صورت لزوم، چک الکترونیک دریافت شده را به دیگری انتقال دهد. موضوع امضای الکترونیک و عدم فراگیری آن میان عموم مردم و همچنین بحث فرهنگ استفاده از ابزارهای پرداخت و عادت مردم به استفاده از چک های کاغذی از اصلی ترین مشکلات ما در راه اندازی چک الکترونیک به شمار می روند.

این مقام مسئول بانک مرکزی به اهمیت چک در مبادلات روزمره اشاره کرد و گفت: آمار و داده های سامانه چکاوک که برای پردازش داده های بین بانکی راه اندازی شده است نشان می دهد که در طول سال،  ۱۱۰ میلیون فقره چک بین بانکی با مبلغ مجموعاً بالغ بر ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان صادر می شود که عمدتا مورد استفاده تجار و بازرگانان است. دو برابر این تعداد نیز چک درون بانکی در طول سال صادر می شود. این ارقام نشان می دهد که چک ابزار مبادله بسیار پرکاربردی است و طبیعتاً هرگونه تغییر ناگهانی و بدون تدبیر در این زمینه، باعث برهم زدن چرخه تجاری کشور خواهد شد. همچنین دریافت کننده چک هم در صورتی که قصد انتقال چک به شخص دیگری داشته باشد، ملزم است اطلاعات را در این سامانه ثبت کند. بدین ترتیب عملاً ظهرنویسی چک به صورت دستی حذف و تمام زنجیره نقل و انتقالات چک در سامانه صیاد اتفاق خواهد افتاد. به عبارت دیگر چک حامل حذف نمی شود و به صورت الکترونیک انجام خواهد پذیرفت.

وی در پاسخ به این سوال که روند اجرایی شدن قانون جدید به چه نحوی بوده است؟ گفت: از سال ۱۳۹۷ که قانون ابلاغ شد، بلافاصله راه اندازی سامانه متمرکز مذکور را آغاز کردیم و پس از سلسله نشست های هم اندیشی با بانک ها، تعیین روال ها و ساز وکارهای آن تا سال ۱۳۹۸ به طول انجامید. از آنجا که مقرر شد مشتریان از طریق درگاه های بانکی خود به این سامانه متصل شوند، مستندات نهایی آن را در ماه های ابتدایی ۱۳۹۹ به شبکه بانکی ابلاغ کردیم تا بانک ها درگاه های تعاملی خود را با مشتریانشان راه اندازی کنند. بنابراین تجهیز درگاه های بانکی و اتصال مشتریان به این درگاه ها از بزرگ‎ترین چالش های اجرایی شدن این قانون بود که به پاس زحمات بی شائبه همکاران ما در بانک مرکزی و همچنین شبکه بانکی، این مسأله نیز در حال نهایی شدن است.

محمدبیگی ادامه داد: برای گسترش و تسهیل رابط های کاربری و ساده تر کردن تعاملات مردم با این سامانه، علاوه بر درگاه های بانکی، کانال های ارتباطی دیگر همچون اپلیکیشن های پرداخت را نیز مدنظر قرار داده ایم. همچنین آن دسته از هموطنانی که از ابزارهای مدرن نظیر تلفن های همراه هوشمند استفاده نمی کنند نیز در فرآیند اجرای قانون جدید چک لحاظ شده اند و به دنبال آن هستیم که از روش هایی نظیر تجهیز دستگاه های خودپرداز، تلفن بانک ها پیامک و کدهای دستوری USSD (مشروط به رعایت امنیت اطلاعات) استفاده کنیم. البته به دلیل چالش هایی که وجود دارد، این موارد در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اجرایی کردن این موارد به صورت گام به گام انجام می شود.

پاسخ دادن