طالبان تجارت افغانستان با هند از طریق پاکستان را متوقف کرد

طالبان مرز تجارت زمینی با پاکستان را بسته و به این ترتیب مانع انتقال کالا به هند، بزرگترین بازار افغانستان در جنوب آسیا، از طریق پاکستان شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ مرداد ۱۴۰۰

بگزارش راشا تودی، طالبان پس از به قدرت رسیدن در افغانستان تجارت این کشور با هند از طریق پاکستان را متوقف کرده و دو پایانه اصلی تجاری در مرز دو کشور را بسته است.

مدیرکل فدراسیون سازمان‌های صادراتی هند گفت: «طالبان مرز تجارت زمینی را بسته و مانع حرکت محموله‌ها در مسیر ترانزیتی با پاکستان شده است». این فدراسیون اعلام کرد مسیر تجاری با دبی هنوز باز است.

هند بزرگترین بازار افغانستان در جنوب آسیا است. صادرات هند به افغانستان در ۲۰۲۱ شامل دارو، تجهیزات پزشکی، کامپیوتر، سیمان، لباس و شکر به‌ارزش ۸۲۵ میلیون دلار می‌شود. اصلی‌ترین صادرات افغانستان عبارتند از میوه، آجیل و عصاره سبزیجات. کل صادرات افغانستان در ۲۰۲۱ به ۵۰۹ میلیون دلار می‌رسد.

هند امیدوار است این توقف موقت باشد و تجارت بین دو کشور از سر گرفته شود. سخنگوی طالبان در اوایل همین هفته گفت هند همچنان می‌تواند پروژه‌های زیرساختی در افغانستان را تکمیل کند. قبل از از روی کار آمدن طالبان، هند، ترکمنستان و پاکستان یک پروژه مشترک برای ساخت خط لوله گاز ترکمنستان ـ افغانستان ـ پاکستان ـ هند جهت عرضه گاز ترکمن به این کشورها در دست داشتند. این کشورها همچنین به‌روی ساخت یک بزرگراه و راه‌آهن جهت اتصال افغانستان به بندر چابهار ایران کار می‌کردند که قرار بود ترانزیت کالا از طریق افغانستان را تسهیل کند.

پاسخ دادن