طبل تو خالی آمریکا برای جنگ با ایران

اقتصادبرتر

این روزها بسیاری در مورد احتمال وقوع یک جنگ تمام عیار بین ایران و ایالات متحده صحبت می کنند.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۷ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، چند سال پیش هم بسیاری از نزدیک بودن یک جنگ تمام عیار با ایالات متحده صحبت می کردند و باور داشتند که آمریکایی ها ظرف چند ساعت می توانند کل سامانه دفاعی ایران را نابود کنند و بعد با خیال راحت ایران را تصرف کنند. البته توضیح ندادند که خوب اگر آمریکایی ها چنین اقتداری را داشتند پس چرا پای میز مذاکره نشستند و برجام را امضا کردند، همان وقت می توانستند کلک ایران را بکنند و خودشان را راحت کنند؟

این روزها بسیاری در مورد احتمال وقوع یک جنگ تمام عیار بین ایران و ایالات متحده صحبت می کنند. چند سال پیش هم بسیاری از نزدیک بودن یک جنگ تمام عیار با ایالات متحده صحبت می کردند و باور داشتند که آمریکایی ها ظرف چند ساعت می توانند کل سامانه دفاعی ایران را نابود کنند و بعد با خیال راحت ایران را تصرف کنند. البته توضیح ندادند که خوب اگر آمریکایی ها چنین اقتداری را داشتند پس چرا پای میز مذاکره نشستند و برجام را امضا کردند، همان وقت می توانستند کلک ایران را بکنند و خودشان را راحت کنند؟
صحبتهای بولتون و درخواست او مبنی بر آماده سازی امکانات لازم برای حمله نظامی به ایران، عجیب نیست؛ چرا که اگر شخص بولتون در جایگاه ترامپ بود، از همان روزهای نخست ریاستش، به ایران حمله می کرد.
بولتون احساس می کند مأموریت در قبال ایران به طور کامل انجام نشده است. اما او رئیس جمهور ایالات متحده نیست. درست است که موازین قوا در دولت ترامپ بویژه با رفتن آخرین فرد عاقل حاضر در کاخ سفید، یعنی متیس، به نفع این مشاور امنیت ملی تغییر یافته است، اما ترامپ دیدگاه و محاسباتی دارد که در برخی موارد با تمایلات بولتون مطابقت نمی کند.
تحریکات بولتون و ائتلاف گسترده ای که دربردارنده جریان های متعدد ایدئولوژیک در آمریکاست، برای حمله به ایران، یک موضوع قدیمی است که در شرایط سیاسی مختلف اوج گرفته یا فرود می کند و این در حالی است که هم پیمانان منطقه ای ایالات متحده نیز پشت بولتون مخفی شده اند و از طریق گروههای فشار خود در واشنگتن، به او کمک می کنند.
پس از اعلام خروج یکجانبه امریکا از برجام توسط ترامپ او با مقابله‌ای جدی از سوی کنگره مواجه نشد. مایک پمپئو نامزد کسب مقام وزارت امور خارجه که در زمان نمایندگی‌اش در کنگره مخالف حصول برجام بود و علیه تلاش‌های دیپلماتیک دولت اوباما کار می‌کرد، علیرغم برخی از اختلاف‌نظرها از سوی دموکرات‌ها در سنا صلاحیت‌اش برای کسب این مقام تایید شد. ترامپ همچنین «جان بولتون» را به عنوان مشاور امنیت ملی خود انتخاب کرد. این موضوع سبب شد تا بسیاری بگویند که کابینه جنگ با ایران در کاخ سفید در حال تکمیل است. گمانه‌زنی درباره احتمال آغاز جنگ با ایران شدت گرفت. با این حال، به نظر می رسد در میان نمایندگان وضعیت به ضرر تصمیم احتمالی ترامپ و کابینه جنگ او در قبال ایران در حال پیش روی است.
کنگره با صدای بلند پیامی را به ترامپ ارسال کرد: شما مجوز قانونی برای شروع جنگ با ایران را ندارید. مجلس نمایندگان آمریکا به اتفاق آرا با اضافه شدن متممی به لایحه بودجه دفاعی این کشور در مخالفت با صدور دستور حمله نظامی به ایران از سوی رئیس‌جمهور آمریکا موافقت کرد.
این تصمیم متممی را که می‌گوید «برداشت کنگره این است که استفاده از قوای نظامی علیه ایران به موجب این قانون یا هیچ قانون دیگر مجاز نیست» به لایحه بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ آمریکا اضافه کرده است.
«کیث الیسون»، تهیه‌کننده این طرح قانونی، در بیانیه‌ای نوشته: این متمم موضع کنگره را در این باره که هیچ قانونی به رئیس‌جمهور اختیار آغاز حمله نظامی علیه ایران نمی‌دهد، روشن می‌کند.
الیسون همچنین با اشاره به تصمیم «دونالد ترامپ» برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای برجام نوشته است: «تصویب این متمم فراحزبی به اتفاق آرا، ضربه‌ای قوی و بموقع به خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای ایران و موضع‌گیری‌های خصمانه آن است.»وی همچنین تأکید کرد: «این متمم همچنین پیام قدرتمندی ارسال می‌کند، مبنی بر اینکه مردم آمریکا و اعضای کنگره خواستار جنگ با ایران نیستند. امروز کنگره وارد عمل شد تا اختیار خود درباره استفاده از نیروی نظامی را پس بگیرد.»
«باربارا لی»، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ـ که یکی دیگر از تهیه‌کنندگان و حامیان این طرح بوده ـ گفت: «از اضافه شدن این متمم که روشن می‌کند، رئیس‌جمهور اختیار ورود به جنگ با ایران را ندارد، خشنودم.»

دشمنان ایران امیدوار بودند با هدف گرفتن نفوذ ایران در منطقه وهمچنین برنامه های دفاعی ایران، برجام را به ابزاری برای خلع سلاح کردن ایران تبدیل کنند و در نهایت حمله نظامی خود به ایران را انجام دهند. می توان گفت هیچوقت آمریکایی ها و اروپایی ها نیت های خیر خواهانه ای نسبت به ایران نداشتند و می دانستند که حمله نظامی به ایران برای آنها پر هزینه خواهد بود و اینگونه نیست که ظرف چند ساعت سیستم های دفاعی ایران را بتوانند نابود کنند، به همین دلیل هم آنها نیاز داشتند از راه نرم سیستم های دفاعی ایران را نابود کنند.
آنها همچنین بخوبی می دانستند که وقتی مرزهای مجازی ایران در منطقه گسترش یافته هرگونه حمله نظامی به ایران می تواند کل منطقه را به آتش بکشد و به این دلیل تلاش داشتند نفوذ ایران در منطقه را نیز از راه نرم نابود کنند. بر عکس تصورشان نه فقط بعد از برجام نفوذ ایران تضعیف نشده بلکه امروزه هم پیمانان ایران در منطقه دست برتر را دارند و سیستم های دفاعی ایران به سامانه های بسیار قدرتمندتری مجهز است. همچنین ائتلاف هایی که ایران توانسته طی این چند سال ایجاد کند شرایطی را ایجاد کرده که اگر بنا باشد ایالات متحده و یا متحدین اش بخواهند به ایران حمله نظامی کنند، ایران به تنهایی مجبور نشود در مقابل آنها ایستادگی کند. پس از جنگ جهانی دوم تا به حال هم آمریکایی ها حتی یک جنگ را نتوانسته اند با اهدافی که مد نظرشان است به اتمام برسانند و خودشان هم بخوبی می دانند که جنگ با ایران می تواند برای آنها نابود کننده باشد. وقتی بحث نابود کننده را مطرح می کنیم برخی تصور می کنند منظور این است که ایرانی ها مثلا قرار است به آمریکا حمله کنند و آن را اشغال کنند. نه این ماجرا به هیچ وجه منظور بنده نمی باشد. اگر به تاریخ بنگرید می بینید همه ابرقدرت های تاریخ باور داشتند که شکست ناپذیر می باشند اما یک اشتباه تاکتیکی منجر به نابودی آنها شد وآنها از ابرقدرتی سقوط کردند ، جالب اینکه پاشنه آشیل اکثر این ابرقدرت ها بصورت تاریخی منطقه خاورمیانه بوده.
با این شرایط می توان گفت شروع جنگ با ایران می تواند پایان ابرقدرتی وفروپاشی ایالات متحده نیز باشد، ایالات متحده ای که امروزه با بیش از ۲۵ هزار ملیارد دلار بدهی مواجه است و یک جنگ نظامی می تواند تیر خلاص را بر این اقتصاد بزند و طبیعتا فروپاشی اقتصادی می تواند پایان ابر قدرتی ایالات متحده را نیز رقم بزند. بدیهی است در صورت بروز یک جنگ میان ایران و ایالات متحده حد اقل رقبای اقتصادی آمریکا تلاش خواهند کرد تا کاری کنند خون زیادی از آمریکایی ها در این منطقه ریخته شود و اقتصاد آمریکا ضربه سنگینی بابت این جنگ متحمل گردد.
با توجه به شرایط داخلی ترامپ و اختلافاتی که امروزه حتی منجر به تعطیلی دولت گشته بسیاری باور دارند شاید رئیس جمهوری آمریکا برای فرار به جلو هم که شده تصمیم بگیرد چنین جنگی را راه بیاندازد و همه را در کار انجام شده قرار دهد. بله، احتمال این مورد هم وجود دارد. اما نباید فراموش کرد که نظامیان آمریکایی هم بخوبی می دانند که ورود به چنین جنگی چه هزینه هایی برای آنها در بر خواهد داشت و قطعا حاضر نخواهند بود برای اهداف سیاسی شخصی مانند ترامپ جان خود و سربازان خود را به خطر بیاندازند.
همه این موارد نشان دهنده عدم وقوع جنگ بین ایران و آمریکا و همچنین قدرت بازدارندگی ایران است. چرا که اگر این قدرت وجود نداشت ایالات متحده چه با مجوز سازمان ملل چه بدون آن ، چه با حمایت ناتو یا بدون آن ، چه با همکاری چند هم‌پیمان چه بدون آن ها ، چه به تنهایی ولو با اختیارات رئیس‌جمهور به ایران حمله میکرد همان طور که با اختیارات رئیس‌جمهور به هرجا خواسته حمله کرده است.

*مصطفی مازح

پاسخ دادن