طرح استیضاح ترامپ تصویب شد

مجلس نمایندگان آمریکا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور را به اتهام «تحریک به شورش» استیضاح کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه برای دومین‌بار ظرف ۱۳ ماه گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور را به اتهام «تحریک به شورش» استیضاح کرد.

این استیضاح با ۲۳۲ رای موافق در مقابل ۱۹۷ رای مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد.

دونالد ترامپ نخستین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا است که دو بار توسط مجلس نمایندگان استیضاح می‌شود.

۱۰ تن از اعضای جمهوری‌خواه کنگره از جمله لیز چینی، یکی از رهبران فراکسیون این حزب، برخلاف سیاست حزب جمهوری‌خواه از استیضاح آقای ترامپ حمایت کردند.

شماری از نمایندگان در مجالس قانون‌گذاری آمریکا به دنبال حمله به کنگره، لایحه پیشنهادی برای استیضاح آقای ترامپ مطرح کردند.

در جریان رای گیری در مجلس نمایندگان، میچ مک‌کانل، رئیس جمهوری‌خواه مجلس سنا، گفته است که هنوز درباره رای به استیضاح تصمیم نهایی نگرفته است و به هنگام طرح موضوع در سنا درباره آن تصمیم خواهد گرفت.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که آقای مک‌کانل معتقد است دونالد ترامپ مرتکب خلافی شده که قابل استیضاح است و از این اقدام دمکرات‌ها خشنود است.

در صورت تصویب لایحه استیضاح در مجلس نمایندگان، آقای ترامپ در مجلس سنا محاکمه خواهد شد و با توجه به برابر بودن کرسی‌های دو حزب در این مجلس معلوم نیست که برکناری رئیس‌جمهوری که مستلزم دو سوم آرا است در مجلس سنا رای کافی بیاورد. از سوی دیگر، سنا تا روز ۱۹ ژانویه- یک روز پیش از پایان دوره دولت دونالد ترامپ- تعطیل است.

سخنرانی موافقان و مخالفان در صحن مجلس نمایندگان

در جریان جلسه روز چهارشنبه،‌ نانسی پلوسی، از نمایندگان حزب دمکرات و رئیس مجلس نمایندگان، دونالد ترامپ را به «تحریک» افراد به «شورش مسلحانه» متهم کرد، او را «خطری آشکار» برای کشور دانست و گفت که «او باید برود».

نانسی پلوسی گفت که دونالد ترامپ درگیر «جنگ با دموکراسی» است و به گفته او، «شورشیان» و «تروریست‌های داخلی» که به کنگره حمله کردند، «توسط رئیس‌جمهوری به این‌جا گسیل شدند».

به عنوان سخنران بعدی،جیم جوردن، نماینده حزب جمهوری‌خواه که مخالفت حزب خود را با اولین استیضاح ترامپ به رهبری دمکرات‌ها در سال ۲۰۱۹ بر عهده داشت، دمکرات‌ها را به پیگیری «همان کارزار فشار برای استیضاح» متهم کرد.

به گفته او، این «فشار» بلافاصله پس از تحلیف ترامپ در سال ۲۰۱۶ آغاز شد و دلیل آن «سیاسی‌کاری» دمکرات‌ها با هدف حذف ترامپ از این سمت است.

به عنوان سخنرانان بعدی، جیم مک‌گاورن، نماینده دمکرات، دونالد ترامپ را به «تلاش برای کودتا در کشور» متهم کرد و خواستار استیضاح او شد و در مقابل، تام کول، نماینده جمهوری‌خواه از اوکلاهما گفت که به باور او استیضاح دوباره رئیس‌جمهوری به دودستگی بیشتر در کشور دامن خواهد زد.

در ادامه، کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان، دونالد ترامپ را در خصوص حمله به کنگره «مسئول» دانست ولی با این‌حال با استیضاح او در روزهای باقی‌مانده از دوره ریاست‌جمهوری‌اش مخالفت کرد.

پس از او اما،‌ دن نیوهاوس، از حزب جمهوری‌خواه، در سخنرانی خود اعلام کرد که با استیضاح ترامپ موافق است و بنابر این ششمین نماینده از حزب جمهوری‌خواه شد که به جرگه طرفداران استیضاح پیوسته‌اند.

جزئیات و سوابق موضوع استیضاح دوم

در جریان حمله روز ۱۷ دی به ساختمان کنگره یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شدند. ترامپ تاکنون به خانواده قربانیان این حادثه تسلیت نگفته است و فقط در مصاحبه روز سه‌شنبه خود گفت که خواستار خشونت نیست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که دونالد ترامپ روز ۱۷ دی ماه ساعاتی قبل از هجوم مرگبار شماری از هواداران خشونت‌طلب او به ساختمان کنگره در پیامی خطاب به آن‌ها گفت علیه نتایج انتخابات «با تمام قوا بجنگید».

دونالد ترامپ تاکنون در مورد این حمله هیچ مسئولیتی نپذیرفته و در سخنان روز سه‌شنبه خود گفت نه عملکرد او در رابطه با حمله به ساختمان کنگره، بلکه طرح استیضاح باعث تفرقه در کشور است.

او افزود: «ادامه این مسیر به نظر من به کشور لطمه شدیدی خواهد زد و خشم شدیدی برانگیخته است».

دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری آمریکاست که دو بار استیضاح می‌شود و این بار اتهام او «تحریک به شورش» است.

متن چهار صفحه‌ای لایحه استیضاح به «سخنان تحریک‌آمیز آقای ترامپ و انتشار دروغ در مورد پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری» استناد می‌کند. یکی از این موارد تشویق هوادارانش به حمله به ساختمان کنگره است که طبق قانون اساسی یک جرم سنگین تلقی می‌شود.

٢٣٢ نماینده به استیضاح ترامپ رای مثبت دادند و ۱۹۷ نماینده با این طرح مخالفت کردند

اکنون سنا باید نظر خود را درباره استیضاح رییس‌جمهور مستقر دولت آمریکا اعلام کند
طرح استیضاح برای تایید در سنا به آرای دو سوم سناتورها نیازمند است. در حال حاضر از یکصد نماینده سنا، ۵٠ تن دموکرات و ۵٠ تن جمهوریخواه هستند
ترامپ هشدار داده است که استیضاحش «خشم زیادی» را برخواهد انگیخت. نخستین استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا که یک سال پیش در مجلس نمایندگان رأی آورده بود، در مجلسه سنا رد شد.

پاسخ دادن