طرح وزارت صمت برای واقعی کردن تقاضای خودرو

وزارت صمت روی طرحی کار می‌کند که قرار است تقاضای خودرو در بازار را واقعی کند و تقاضای کاذب را محدود سازد.

تهران – اقتصاد برتر – یکم آبان ۹۹

این طرح که «عدالت در توزیع و واقعی کردن تقاضا» نام دارد توسط معاون صنعت وزارت صمت در حال بررسی است. براساس این طرح تا پایان سال ۹۹ قرار است ۱۵۳ هزار دستگاه خودرو به متقاضیان واقعی عرضه سود. محدودیت‌های اعمال شده در این طرح باعث خواهد شد، تقاضای کاذب حذف شود و خودرو‌های تولیدی دو خودرو ساز بزرگ فقط به دست مصرف کنندگان واقعی برسد. طی چند سال گذشته این چندمین بار است که وزارت صمت برای ایجاد تعادل در بازار خودرو طرح ارائه می‌کند اما هیچیک از آنها تا کنون نتوانسته بازار را متعادل کند و قیمت خودرو را به قیمت واقعی برساند. طرح واقعی کردن تقاضای در جلسات متعددی توسط برخی وزرا، نمایندگان مجلس و کارشناسان وزارت صمت تهیه شده است. صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صمت که نام وی در لیست تغییرات مدیران وزارتخانه است ضمن تائید این مطلب گفت: این طرح تلاش دارد تقاضای بازار را واقعی کند. رزم حسینی وزیر جدید صمت مصمم است به وضعیت تولید، تقاضا، بازار و قیمت خودرو سر و سامان بدهد و اقداماتی که تا کنون انجام داده است، مفید بوده، وزیر جدید صمت عده ای از کارشناسان خبره صنعت خودرو را در جلسات اتاق فکر خودرو جمع کرده و از نظرات آنان برای بهبود و ساماندهی بازار خودرو استفاده می‌کند.

روندی که در وزارت صمت برای نهایی کردن طرح جدید پیش می‌رود، مدت زمان زیادی بطول خواهد انجامید تا این طرح به دولت و مجلس عرضه شده و عملیاتی شود. به همین دلیل وزارت صمت اقدامات ضربتی دیگری را در دست بررسی و اقدام دارد که بتواند دستکم از هیجانات بازار خودرو جلوگیری کند.

* میزان تقاضای واقعی خودرو

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز واقعی بازار خودرو در شرایط کنونی را یک میلیون دستگاه و حداکثر یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه بیان کرد. این مقام صنعتی تشکیل صف‌های چندمیلیونی برای شرکت در طرح‌های فروش فوق‌العاده خودروسازان را نشان‌دهنده وجود تقاضای غیر‌مصرفی عنوان کرد. اما کارشناسان خودرو کف اعلامی برای تقاضای واقعی توسط این مسئول صنعتی را به عنوان سقف در نظر گرفته‌اند. آنها معتقدند حداکثر تقاضای واقعی در بازار ایران عددی حول و حوش ۸۰۰ هزار دستگاه است و باقی تقاضا به‌صورت کاذب در بازار شکل گرفته است. در سال ۹۶ که وضعیت کلان اقتصاد در کشور آرام بود، شرکت‌های خودروساز نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید کردند؛ اما برای فروش محصولات تولیدی خود با چالش‌های گوناگون روبه‌رو بودند و نتوانستند تولیدات خود را به راحتی به فروش برسانند. مدیران خودروساز در آن مقطع چاره کار را در فروش قسطی و ارا ئه تسهیلات به مشتریان دیدند.

پاسخ دادن