طرح و اجرای ۲۳ پروژه با حمایت بانک پاسارگاد

در حال حاضر شرکت هلدینگ معدن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به یک غول معدنی در ایران و منطقه تبدیل شده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۹ خرداد ۹۶
میدکو هم اکنون با سرمایه‌گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومانی و با اجرای ۲۳ پروژه در حوزه معدن و صنایع توانسته‌است به یک گروه معدنی بزرگ در بازار تبدیل شود. سرمایه‌گذاری بر روی معادن سنگ‌آهن، مس و زغالسنگ در داخل و خارج کشور اولویت اصلی این هلدینگ بزرگ معدنی است.

مهندس علی‌اصغر پورمند مدیرعامل شرکت میدکو با اشاره به هدف این شرکت که رسیدن به ظرفیت تولید سالانه ۴٫۲ میلیون تن شمش فولاد و ۵۰ هزارتن مس کاتدی همراه با تأمین کلیه مواد اولیه و کمکی عمده برای رسیدن به این حجم از تولید است، در خصوص عملکرد این شرکت در ۴ سال گذشته گفت: برای نیل به این هدف، شرکت میدکو نسبت به طرح و اجرای ۲۳ پروژه از معدن تا محصول نهایی، با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان اقدام کرده‌است. از این تعداد، طی ۵ سال گذشته تاکنون، تعداد ۱۱ پروژه به بهره‌برداری رسیده و در حال تولید است. سایر پروژه‌های باقیمانده نیز مطابق برنامه زمانبندی‌شده در دست احداث بوده و بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: علاوه بر این، با هدف تأمین مواد اولیه کارخانجات مذکور، گروه میدکو نسبت به بهره‌برداری از معادن مختلف با مجموعاً بیش از ۵۵۰ میلیون تن ذخیره معدنی اقدام کرده و نیز عملیات اکتشاف مواد معدنی را در محدوده‌های اکتشافی به وسعت حدود ۳۵۰۰ کیلومتر مربع، آغاز کرده‌است.

مهندس پورمند در ادامه در خصوص اولویت‌های شرکت میدکو در خصوص سرمایه‌گذاری بر روی بخش‌های معدن و صنایع معدنی خاطرنشان کرد: اولویت اصلی میدکو در چهار سال آینده، اتمام پروژه‌های در دست اجرای این شرکت، تکمیل زنجیره ارزش تعریف شده برای شرکت و رسیدن به هدف تولید ۴٫۲ میلیون تن شمش فولادی و ۵۰ هزار تن مس کاتدی است. علاوه بر این، تمرکز بر توسعه بخش معدن و اکتشافات در سال‌های پیش‌رو، در دستور کار میدکو قرار دارد.

وی با اشاره به طرح‌هایی که در سال ۱۳۹۶ اجرا خواهد شد تأکید کرد: مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تلاش خواهد شد که کارخانجات تولید کاتد مس (با ظرفیت ۵۰ هزارتن)، فولاد سازی بردسیر (با ظرفیت ۱ میلیون تن)، فرآوری زغال طبس (با ظرفیت ۵۵۰ هزارتن)، کارخانه تولید آهک و دولومیت (با ظرفیت ۴۰۰ هزارتن)، گندله‌سازی بوتیا (با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن) و خردایش مجدد کنسانتره سیرجان در سال جاری به بهره‌برداری رسیده و وارد مرحله تولید شوند.

مدیرعامل شرکت میدکو به حجم سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این شرکت اشاره کرد و ادامه داد: حجم کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای کل پروژه‌های این شرکت، بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و از این میزان تاکنون بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه شده‌است. از این میزان، حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان آورده نقدی سهامداران است و مابقی از طریق جذب اعتبارات خارجی به شکل فاینانس و یوزانس و تسهیلات بانکی است.

وی در خصوص برنامه‌ی شرکت میدکو در امر صادرات در سال ۹۶ تصریح کرد: بر اساس برنامه تولید و فروش محصولات میدکو در سال جاری، صادرات ۸۰۰ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن، ۴۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۱۰۰ تن فروسیلیسیوم در دستور کار شرکت میدکو قرار دارد و مقصدهای صادراتی عموماً کشورهای منطقه و کشور چین هستند.

پورمند همچنین در مورد برنامه و عملکرد تولید در سال ۹۵ توضیح داد و گفت: در سال ۱۳۹۵ در گروه میدکو جمعاً حدود سه میلیون و صد هزار تن کنسانتره سنگ آهن، ۱٫۲ میلیون تن گندله سنگ‌آهن، حدود ۶۷ هزار تن آهن اسفنجی، ۱۳۰ هزار تن کک متالورژیکی، ۱۳۵ هزار تن زغالسنگ فرآوری شده و ۴۰۰ تن کاتد مس تولید شده‌است. ارزش محصولات تولیدی گروه میدکو در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته‌است.

وی در خصوص تولیدات میدکو در سال ۹۶ ادامه داد: در سال ۱۳۹۶ گروه میدکو برای تولید ۵٫۶ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، حدود ۴٫۲ میلیون تن گندله آهن، ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی، ۳۱۰ هزار تن زغالسنگ فرآوری شده، ۵۰۰ هزار تن کک متالورژیکی ۱۳ هزار تن فروسیلیس، ۹ هزار تن کاتد مسی، ۷ هزار تن لوله مسی و ۶۰ هزار تن شمش فولادی برنامه‌ریزی کرده‌است.

وی اظهار داشت: با حمایت و همکاری بانک‌پاسارگاد این فرصت برای شرکت میدکو فراهم شده‌است تا در خصوص تملک و بهره‌برداری از معادن خارج از کشور در حوزه مس و زغالسنگ در کشورهای شیلی، استرالیا و کانادا اقداماتی آغاز کند.

مهندس پورمند در پایان خبر داد که در آینده نزدیک، طی یک مصاحبه مطبوعاتی، روند رو به رشد فعالیت‌های شرکت میدکو را تشریح می‌کند.

پاسخ دادن