طلای جهانی در انتظار قیمت ۱۵۰۰ دلاری

طلای جهانی در انتظار قیمت 1500 دلاری
اقتصادبرتر

تنش در منطقه خاورمیانه و افزایش ریسک اقتصاد جهانی ناشی از محدودیت عرضه نفت باعث شده #طلا  به رقم های بالاتری صعود کند.

تهران – اقتصادبرتر- ۳۱ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، طلا در محدوده رکورد قیمت ۶ ساله = ۱۴۰۰$ قرار دارد … محرکهای قیمت این فلز به شرح زیر است:

 افزایش انتظار از بانکهای مرکزی دنیا در کاهش #بهره و تزریق پول ارزان با هدف تحریک اقتصاد

 جالب اینکه همزمان با اوج گیری طلا، میزان اوراق قرضه دولتها با نرخ منفی به رکورد ۱۳ تریلیون دلار رسیده که به فشار قابل ملاحظه به بانکهای مرکزی در این راستا وارد میکند … فدرال رزرو در ماه آینده بهره #دلار را ۰٫۲۵%- کاهش میدهد.

 تنش در منطقه خاورمیانه و افزایش ریسک اقتصاد جهانی ناشی از محدودیت عرضه نفت

 کاهش ذخایر ارزی دلاری چین و رشد خرید طلای این کشور به همراه سایر بانکهای مرکزی دنیا … انتظار رشد ۱۰%-۱۳% تقاضای این بخش وجود دارد

یک تحلیلگر اعتقاد دارد در حالیکه جریان های افزایشی همچنان ادامه دارند ،رالی قیمت طلا اصلا و ابدا پایان نیافته است و همچنین به باور تحلیلگر دیگری نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی جهان و امریکا هم به دلیل سیاست های بانک های مرکزی بی مورد است ..

 فیلیپ استریبل ، تحلیلگر ارشد در بانک آر جی او فیوچرز در مصاحبه ای با این پایگاه اعلام کرد که قیمت های طلا جای رشدی بیشتری نسبت به سطوح فعلی خود دارند با توجه به روند شاخص دلار و قرار گرفتن سود اوراق خزانه داری پایین سطح ۲ درصدی از ۲۰۱۶ .

طی چند وقت اخیر بسیاری از میلیاردر ها اعلام کرده اند که با توجه به چشم انداز های اقتصادی و عدم قطعیت ها انتخاب انها برای سرمایه گذاری بلند مدت ، طلا است …

استریبل در ادامه گفت:” ما همچنان ادامه پیشروی طلا در سطح ۱۴۰۰ دلاری را شاهد خواهیم بود و من فکر می کنم بسیاری از مبادله گران در بازار کوتاه مدت در سطح ۱۴۰۰ دلاری تسلیم خواهند شد . به همینی دلیل نمی توان گفت که طلا تا کجا صعود خواهد کرد و رالی قیمت طلا بیشتر شبیه به یک توفان فوق العاده است که تحت تاثیر افزایش ریسک های در تنش های زئوپلتیکی و همچنین لحن دوویش تر فدرال رزرو به وجود خواهد آمد .

قبلتر پل تئودور جونز ، از سرمایه گذاران با سابقه اعلام کرده بود که اگر طلا از سطح ۱۴۰۰ دلاری عبور کند ، امکان رسیدن آن به ۱۷۰۰ دلار در هر اونس نیز وجود خواهد داشت که استریبل هم گفت بدون شک امکان پذیر است .

استریبل گفت:” به طور کلی امکان پذیر است .در مورد فدرال رزرو این مورد که در ماه اینده شاهد کاهش نرخ بهره باشیم ۱۰۰ درصدی محاسبه شده است .اگر به چرخه های قبلی افزایش های تهاجیم نرخ بهره و در ادامه ان کاهش نرخ ها نگاه کنید ، مشاهده خواهدی کرد که در حال حاضر نرخ بهره فدرال در سطح ۲٫۵ درصدی است و کم کردن نیمی از این رقم کمی به انها قدرت اتش مناسبی برای سرو سامان دادن به وضعیت اقتصادی نخواهد داد.”

یک دوره دیگر از سیاست های حمایتی در راه است و طلا می تواند به رقم های بالاتری صعود کند . …استریبل در مورد این روند که در حال حاضر ما شاهد ان هستیم ، یعنی رشد همزمان بازارهای سهام و بیت کوین همزمان با طلا گفت که این روند برای مدتی ممکن است ادامه دار باشد ، اما سرانجام سرمایه گذاران متقاعد خواهند شد که مجبور هستند در بازار طلا برای داشتن مکان امن سرمایه حضور داشته باشند….استریبل هشدار داد که شادی بخشی به دلیل سهام های با ارزش های پایین تر از حد واقعی در بازار سهام باقی بمانند، اما به باور وی رکورد شکنی های بازارهای سهام چراغ خطری است که اعلام می کند باید از بازارها خارج شویم ،همچنین کاهش نرخ بهره که به ضغیف شدن دلار ختم می شود باعث خرید طلا توسط سرمایه گذارنی خواهد شد که از دلار به عنوان مکان امن سرمایه استفاده می کردند و بهترین مکان برای حضور را بازار طلا خواهند دید.

همچنین تحلیلگر موسسه سرمایه گذاری اینوسکودر مصاحبه با کیتکو اعلام کرد که فدرال رزرو دیگر صبور نیست و قصد دارد هر چه زودتر نرخ بهره را کاهش دهد…همچینی این تحلیلگر پیش بینی کرد که سیاست های پولی انبساطی فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

خانوم کریستینا هوپر، استراتژیست ارشد موسسه اینوسکو تاکید کرد: “فدرال رزرو آمریکا دیگر در خصوص نرخ بهره صبر و طاقت خود را از دست داده و می خواهد هر اقدام لازم و ممکنی را برای حمایت از اقتصاد انجام دهد.”

اقدامات فدرال رزرو آمریکا موجب افزایش قیمت طلا در بلندمدت خواهد شد.پیش بینی من این است که فدرال رزرو در نشست ماه آینده خود نرخ بهره را کاهش خواهد داد و این مساله قطعا به نفع طلا خواهد بود.

از نظر هوپر نگرانی های رکود بی مورد است …هوپر گفت :” به دلیل علاقه بانک های مرکزی برای وارد شدن به صحنه و حمایت از اقتصاد ها ما پیش بنی رکورد اقتصادی در جهان و امریکا را نداریم و در بدترین حالت انتظار ما مشاهده رشد اقتصادی متوسط در سال آینده برای اقتصاد ایالات متحده است .

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن