طلای جهانی در مسیر صعود

با ضعیف شدن دلار و تقویت انتظارات تورمی پس از تصویب لایحه کمک اقتصادی در سنای آمریکا، قیمت طلا در معاملات امروز (دوشنبه) بازار جهانی را افزایش داد و از پایین‎ترین رکورد ۹ ماه گذشته که روز جمعه به آن سقوط کرده بود، فاصله گرفت.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۷۰۵ دلار و ۷۸ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز جمعه به ۱۶۸۶ دلار و ۴۰ سنت نزول کرده بود که پایین‎ترین قیمت از هشتم ژوئن بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۷۰۳ دلار و ۳۰ سنت رسید.

مارگارت یانگ، استراتژیست دیلی فارکس اظهار کرد: بهبود فضا پس از تصویب لایحه کمک اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری آمریکا و افت شاخص دلار، به قیمت‎های طلا کمک کرده اند. سنای آمریکا روز شنبه برنامه کمک مالی کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری که از سوی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا پیشنهاد شده است را تصویب کرد و لایحه نهایی، شامل بودجه ۴۰۰ میلیارد دلاری برای صدور چکهای ۱۴۰۰ دلاری برای بسیاری از شهروندان آمریکایی است.

یانگ گفت: تورم به دلیل افزایش قیمت نفت و فلزات پایه، قطعا بالا می رود و بخشی از چک‎های کمکی که مردم دریافت می کنند ممکن است به سرمایه گذاری در صندوق‎های ETF طلا اختصاص پیدا کند تا ارزش پولشان را در برابر تورم آینده حفظ کنند. دلار در برابر ارزهای رقیب کاهش یافت و بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا هم از بالاترین رکورد یک ساله که روز جمعه به آن صعود کرده بود، عقب نشست. استفن اینس، استراتژیست بازار جهانی اکسی کورپ در یادداشتی نوشت: طلا به دلیل خوش بینی به احیای اقتصادی قوی و رشد سریعتر از حد انتظار بازده اوراق قرضه، دچار سقوط قیمت شده است اما بازار طلا ممکن است افت بیش از حد سریعی را تجربه کرده باشد.

بر اساس گزارش رویترز، موجودی طلای اس پی دی آر گلد تراست که بزرگترین صندوق ETF تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز جمعه به پایین‎ترین میزان در ۱۰ ماه گذشته سقوط کرده بود. در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۲.۳ درصد افزایش، به ۲۵ دلار و ۷۶ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، ۲۳۴۱ دلار و ۶۲ سنت معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۱.۱ درصد افزایش، به ۱۱۴۲ دلار و ۶۰ سنت رسید.

پاسخ دادن