طلای جهانی متاثر از تنش در خاورمیانه؛ افزایشی شد

اقتصادبرتر

حمله ارتش تروریستی آمریکا به خودروی حامل سردار سلیمانی و شهادت وی چشم‌انداز تشدید تنش در منطقه خاورمیانه را قوت بخشیده و همین امر باعث شد تا بازار طلا به این مساله و افزایش قیمت واکنش نشان دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از کیتکو نیوز، در معاملات اولیه بازار طلا و با قوت گرفتن چشم‌انداز تشدید تنش در خاورمیانه در پی شهادت سردار سلیمانی قیمت طلا روند صعودی را در پیش گرفت.

بر همین اساس و تا این لحظه قیمت طلا در بازار جهانی با  افزایش ۲۷ دلاری به ۱۵۵۵٫۲۰ دلار برسد. این قیمت نسبت به یک ماه گذشته ۶۶٫۶ دلار و نسبت به یکسال گذشته ۲۴۶ دلار بالا رفته است.

نقره نیز ۱۵ سنت افزایش یافته و به ۱۸٫۱۵ دلار در هر انس رسید. پلاتین و پالادیوم نیز با ۳ و ۵ دلار افزایش در قیمت ۹۸۱ و ۱۹۴۶ دلار در هر انس قیمت‌گذاری شدند.

 اصلی‌ترین دلیل بالا رفتن امروز قیمت طلا چشم‌انداز بالا گرفتن تنش در خاورمیانه به دلیل حمله آ‌مریکا و شهادت سردار سلیمانی است.

از دیگر دلایل بالا رفتن قیمت طلا افت ارزش دلار در بازار جهانی است.

0kit_1

قیمت طلای مبادلات آتی تحویلی در فوریه امریکا هم با ۱٫۷۷ درصد( ۲۷٫۱۰ دلار) رشد در رقم ۱۵۵۵٫۲۰ دلار در هر اونس بسته شد .

حمله هوایی امریکا در شب منتهی به بازار روز جمعه باعث افزایش تنش در” جنگ سایه “موجود بین ایران و امریکا و متحدان ایالات متحده از جمله اسرائیل و عربستان شد ..ایران تهدید کرده که این اقدام را تلافی خواهد کرد .

دیوید مگر- David Meger ،مدیر عامل شرکت مبادلات فلزات های ریدج فیوچرز به رویترز گفت:” با توجه به حمله هوایی امریکا در عراق و وعده تلافی رهبر ایران برای گرفتن انتقام در نتیجه شاهد افت شاخص بازارهای سهام و افزایش تقاضا برای مکان های امن سرمایه در بازار فلزات گرانبها بودیم .”

مگر ادامه داد:” بازارها بعد از صعود به بالای ۱۴۹۰ دلار در هر اونس به خوبی در روند مبادلاتی قرار داشتند و حالا در بالای ۱۵۵۰ دلار در هر اونس مبادله می شوند.”

رافی بویادیژان، تحلیلگر ارشد سرمایه گذاری در ایکس ام به مارکت واچ گفت :” بعد از حمله هوایی امریکا در بغداد ،افزایش تنش های ژئوپلتیکی در حال تهدید به ویران کردن ریسک پذیری ایجاد شده از دسامبر بازار ها است .”

همچنین اورت میلمن ، تحلیلگر ارشد فلزات در گینسویل کوین به مارکت واچ گفت :” این رویداد( حمله امریکا ) می تواند به بدتر شدن اوضاع ختم شود .”…” اما او هشدار داد که فلز زرد ممکن است در سطح ۱۵۵۰ دلاری با مقاومت رو به رو شود و به دلیل نبود تایید حرکت جهت قیمت ها پتانسیل روند فروش تا ۱۵۰۰ دلار در هر اونس وجود دارد .

(توضیح اینکه : لزوما قرار گرفتن قیمت طلا بالای ۱۵۵۰ دلار به معنی فتح و گذر از این سطح نیست و برای فتح کامل این سطح لازم است قیمت ها مدتی در این سطح تثبیت شوند .)

بازده اوراق ۱۰ ساله خزانه داری امریکا افت شدیدی داشت در حالیکه ارزش ین در برابر دلار امریکا به بالاترین سطح دو ماهه صعود کرد .

طلا مانند دیگر مکان های امن سرمایه در زمان های عدم اطمینان های سیاسی و اقتصادی نفع می برد ..طلا بهرتین عملکرد هفتگی خود از اوایل اگوست را ثبت کرد و بیش از ۲ درصد رشد قیمت داشت .

اوله هانسن، تحلیلگر در ساکسو بانک گفت :” ما شاهد بودیم که طلا و نقره بر دستاوردهای انتهای دسامبر خود اضافه می کنند و بدون شک آخرین تحول ایجاد شده ( حمله امریکا ) باعث صعود به سطوح بالاتر خواهد شد .”

داده های ضعیف بخش تولیدات امریکا که کمترین سطح در دهه گذشته بود نیز از طلا حمایت کرد .

همچنین بازارها در انتظار انتشار متن مذاکرات نشست سیاست های پولی فدرال رزرو هستند که در ۱۰ و ۱۱ دسامبر برگزار شده بود .

در جبهه تجاری چین و امریکا فاز اول توافقنامه تجاری را قرار است در ۱۵ ژانویه امضا کنند ، اما سرمایه گذاران همچنان در انتظار جزئیات بیشتری از متن چاپی این توافقنامه هستند.

هچنین در انتهای مبادلات روز جمعه ،شاخص ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای مهم به دلیل ( تقویت نقش مکان امن سرمایه ) رشدی ۰٫۰۵ درصدی داشت و به ۹۶٫۹۰ واحد صعود کرد .

0kit_3

در بازار سایر فلزات گرانبها نقره بازار نقدی با ۰٫۱۱ درصد رشد در رقم ۱۸٫۱۲ دلار در هر اونس قرار گرفت …پلاتین با ۰٫۲۰ درصد صعود ۹۸۵ دلار در هر اونس شد و پالادیوم با ۱٫۳۴ درصد رشد قیمت در ۱۹۹۲ دلار در هر اونس داد بازار را تمام کرد .

پاسخ دادن