طلا را با این شرایط بخرید

در وضعیت فعلی اقتصاد جهانی، طلا در موقعیتی قرار گرفته که در جمع خبرگان محافل مالی از آن با عنوان «ارزش پناهگاهی» یاد می شود.ولی آیا می شود هر طلایی را خرید؟ نو بهتر است یا دست دوم ؟ چه کنیم که سرمان کلاه نرود؟ 

تهران – اقتصاد برتر – ۶ خرداد ۹۷

در وضعیت فعلی اقتصاد جهانی، طلا در موقعیتی قرار گرفته که در جمع خبرگان محافل مالی از آن با عنوان «ارزش پناهگاهی» یاد می شود.
هنگامی که سایه ابهام بر بازار های مالی سنگینی می کند و افق دید چندان روشن به نظر نمی رسد، پس انداز کنندگان و سرمایه گذاران برای حفظ دارایی های خود از خطر و یا بارور کردن آنها به «پناهگاه» روی میاورند. بعضی از ارز های بین المللی، و نیز مسکن و یا شماری از مواد اولیه، در موقعیت های گوناگون، نقش پناهگاه را بر عهده می گیرند که در این روزها ظاهرا طلا نزد سرمایه گذاران از اعتبار بیشتری برخوردار شده است. ولی آیا می شود هر طلایی را خرید؟ نو بهتر است یا دست دوم ؟ چه کنیم که سرمان کلاه نرود؟ برای پاسخ این سوالات، خبرنگار اقتصاد برتر نظرات ارزشمند محمد کشتی آرای عضو هیات مدیره طلا وجواهر را جویا شد.

محاسبه قیمت طلا چگونه انجام می شود؟ 

این عضو کارکشته عرصه طلا و جواهر در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد برتر که محاسبه قیمت طلا چگونه انجام می شود گفت: وقتی قیمت طلا اعلام می شود گرمی ۱۹۰ هزار تومان در همه جا همین قیمت است،میزان سود طلا فروشان ۷ درصد ،میزان مالیات بر ارزش افزوده هم ۹ درصد + اجرت ساخت که این سه عامل برای قیمت گذاری طلا انجام می گردد.

چرا قیمت ها در بعضی مغازه ها تفاوت دارد؟

همچنین کشتی آرای در مورد اجرت ساخت و اینکه چرا قیمتها در بعضی مغازه ها تفاوت دارد گفت : ما ساخت خوب و ساخت بد داریم مثلا مدلهای النگویی که مشابه هم هستند، ممکن است قیمتها از نظر کیفیت با هم فرق کند، مثلا یک طلا ساخت اصفهان است آن دیگری در تهران یا یزد کار شده و ساخته شده و به ظاهر شکل هم هستند ولی از نظر کیفیت ساخت با هم تفاوت دارند،مانند تلویزیونها که همه یک شکل ظاهری دارند ولی یکی از تلویزیونها برند سامسونگ و یکی برند سونی و برندهای دیگر و برندها تاثیر گذار هستند؛ در کار طلا هم به همین شکل می باشد بعضی از کارها ساختار متفاوت دارد، بعضی از ساخت ها با کیفیت ترند که اجرت ساختش بیشتر می باشد؛ بعضی از کارها هم ممکن است کیفیتش کمتر باشد اجرت ساختش کمتر است و موضوع دیگر اینکه بعضی از طلا فروشان جنس دست دوم می فروشند که اصلا این اقلام اجرت ندارند و فقط سود ومالیات بر ارزش افزوده اش را می گیرند.

چگونه باید به دست دوم بودن طلا پی برد؟

عضو هیات مدیره طلا و جواهر ایران درباره اینکه چگونه باید به دست دوم بودن طلا پی برد هم اظهار کرد: معمولا جنسهای دست دوم طلا با خط و خش فراوان و بد رنگی همراه است و به تمیزی و براقی و کیفیت طلای نو نمی رسد و حتی اگر طلا فروش با مواد مخصوص ان را تمیز کند باز هم مشخص است و مثلا اگر گردنبندی دست دوم باشد قفل آن ساییده شده است.

کیفیت طلای کدام استان بهتر است ؟

کشتی آرای در جواب اینکه آیا در ساخت طلای کشوری برند استانی هم داریم یا خیر گفت: به صورت برندی نیست ولی با کیفیت ترین طلای ایران در استان اصفهان ساخته می شود، و هر استانی طلای مخصوص به خود را می سازد مثل یزد و تبریز و تهران که درجه بندی هم نمی شوند.

سکه را وکیوم بخریم؟

وی در پاسخ به اینکه سکه را وکیوم بخریم یا خیر نیز گفت: دستور العملی نیست که سکه وکیوم شده به فروش برسد و اگر به صورت باز باشد مشخص است که سکه به چه صورتی می باشد و بدل و تقلبی بودنش قابل تشخیص است ولی اگر وکیوم باشد باید باز شده و سکه دید ه شود.

آیا استفاده از ماشین حساب کاسیو باعث تقلب درمحاسبه  قیمت طلا می شود؟

عضو اتحادیه طلا وجواهر در پاسخ به سوال دیگری که آیا این شایعه ای که در فضای مجازی به وجود آمده که ماشین حسابهای کاسیو باعث تقلب در محاسبات قیمت طلا می گردد گفت :بنده این موضوع را تکذیب می کنم و این یک شایعه است و ماشین حسابی که به دست طلا فروش ساخته نشده چگونه می تواند باعث محاسبه اشتباه شود؟ وتمام ماشین حسابها خارجی هستند و طلا فروشان هیچگونه دخالتی در نوع محاسبات آنها ندارند و مردم نباید به این موضوعات توجهی بکنند.

پیش بینی قیمت طلا؟

پیش بینی قیمت طلا از نظر کشتی ارای به عنوان یک کارشناس این است که به خاطر مولفه های زیاد اقتصادی وسیاسی قابل پیش بینی نیست ولی فعلا تو این چند روز مقداری ثبات پیدا کرده و به نظر می آید تا آخر این هفته قیمتها در همین سطح باقی بماند .

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن