طلب ۲ میلیارد تومانی ۲۰۰ نیروگاه از دولت

بنا به گفته رئیس انجمن نیروگاه‌های مقیاس کوچک برق، پول برقی را که نیروگاه‌های کوچک مقیاس،  ۹ ماه پیش تولید کرده و به دولت تحویل داده‌اند هنوز دریافت نکرده‌اند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ فروردین ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، احسان صدر رئیس انجمن نیروگاه‌های مقیاس کوچک برق در خصوص آخرین وضعیت مطالبات بدهی نیروگاه‌های مقیاس کوچک گفت: متاسفانه از مرداد ماه سال گذشته هیچ مبلغ بابت برق تولیدی به این نیروگاه‌ها پرداخت نشده است. در حال حاضر ایجاد هر مگاوات نیروگاه بزرگ حدود ۶۰۰ هزار یورو سرمایه نیاز دارد و حدود ۴۰۰ هزار یورو نیز برای رساندن این برق به مصرف کننده لازم است.

رئیس انجمن نیروگاه‌های مقیاس کوچک افزود: به طور کلی اگر ظرفیت نیروگاه‌های مقیاس کوچک استفاده کنیم در کوتاه مدت نیاز به اجرای پروژه‌های گران قیمت و زمان‌بر توسعه شبکه برق برطرف می‌شود و این ظرفیت می‌تواند در شرایط کنونی برای کشور نجات بخش باشد. متاسفانه به دلیل پرداخت نشدن مطالبات نتوانستیم کار اورهال و نوسازی نیروگاه ها را به موقع انجام دهیم در نتیجه نمی‌توانیم تولید برق داشته باشیم و این موضوع می‌تواند برق رسانی در تابستان ۱۴۰۰ را با مشکل روبرو کند در حال حاضر وضع نیروگاه‌های مقیاس کوچک وخیم است.

صدر بیان کرد: با وجود اینکه نیروگاه‌های کوچک مقیاس تنها ٢ درصد ظرفیت نیروگاهی کل کشور را تشکیل می دهند، اما سهم ۲۰ تا ٢۵ درصدی در ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید برق دارند. نیروگاه‌های کوچک مقیاس پول برقی را که ۹ ماه پیش تولید کرده و به دولت تحویل داده‌اند هنوز دریافت نکرده‌اند و همین یک مشکل برای زمین‌گیر شدن یک نیروگاه کوچک مقیاس کافی است. به طور  کلی میزان مطالبه نیروگاه‌های کوچک مقیاس به ازای تولید هر کیلووات برق حدود یک میلیون و ٣٠٠ هزار تومان است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۰۰ نیروگاه مقیاس کوچک در کشور داریم که در مجموع چیزی بالغ بر ۲ میلیارد تومان از دولت طلب دارند و این نگرانی بزرگی است چرا که عمده درآمد سالانه این نیروگاه‌ها در تابستان محقق می‌شود و آماده نشدن نیروگاه‌ها برای تولید در تابستان هم به زیان شبکه سراسری است هم به زیان تولید کننده و متأسفانه این چرخه معیوب ادامه پیدا می‌کند.

پاسخ دادن