طوفان سهمگین در راه بورس است؟

 شاخص کل بورس در انتهای معاملات امروز با ۲۶ هزار و ۹۱۹ واحد افت مواجه شد و در کانال ۹۵۹ هزار و ۸۳۹ واحد آرام گرفت.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، شاخص کل بورس در انتهای معاملات امروز با ۲۶ هزار و ۹۱۹ واحد افت مواجه شد و در کانال ۹۵۹ هزار و ۸۳۹ واحد آرام گرفت.
#فارس، #فولاد و #فملی بیش‌ترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص داشتند.
#وبملت، #وتجارت و #فولاد نیز در گروه پربیننده ترین نماد‌ها قرار گرفتند.

خودرو ، بانک‌ها و دارویی‌ها با ارزش معاملات ۸۸۹ میلیارد تومان، ۷۴۲ میلیارد تومان و ۵۰۲ میلیارد تومان برترین گروه‌های امروز بودند.

مجموع ارزش معاملات تا این لحظه از ۱۰ هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

جو کلی بازار در روز جاری منفی بود هرچند به نظر می‌رسد بسیاری از نمادها هم‌چنان در اصلاح قرار دارند اما بازار منفی در هفته‌های نیمه تعطیل دور از ذهن نیست و پیش از این نیز دیده شده است.

#فارس، #فولاد و #فملی بیش‌ترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص داشتند.
#وبملت، #وتجارت و #فولاد نیز در گروه پربیننده ترین نماد‌ها قرار گرفتند.

#خودرو پس از جا به جایی ۲ میلیارد و ۳۱۰ میلیون سهم به خرید ۵۶۰ میلیونی نشست.

#افت_شاخص_بورس

چالش سهام عدالت در بورس

کمتر کسی فکر می کرد سهام عدالت به این زودی گریبان بازار سرمایه را بگیرد؛ اما نامشخص بودن سیاست های دولت در این بخش و فشار فروش احتمالی، سهامداران را از شرکت های زیرمجموعه سهام عدالت فراری داده است و البته این ترس به کل بازار سرایت پیدا کرده است!

زمزمه ها از برگزاری جلسه ای مهم برای راهکارهای فروش سهام عدالت در بازار از سوی سازمان و شورای عالی بورس در عصر امروز شنیده می شود که کمکی برای برطرف شدن چالش فعلی بازار است.

احتمال ایجاد تعادل در معاملات بورس بعد از تعطیلات

احسان حیدری کارشناس بازار سرمایه:
به نظر می‌رسد بعد از تعطیلات تا حدودی فشار فروش در سهم‌های بزرگ و بنیادی کاهش پیدا کند و نوسان کمتری را در بازار شاهد باشیم.
اصلاح شاخص بورس باید خیلی زودتر از اینها اتفاق می‌افتاد؛ بنابراین به دلیل تاخیر در زمان اصلاح، ریزش در موقعیت فعلی با سرعت زیاد در حال انجام است.
هر چه شیب رشد بازار بیشتر باشد و بدون هیچگونه اصلاحی، به صورت بی وقفه روند صعودی را در پیش بگیرد در زمان ورود به فاز اصلاحی، اصلاح بازار همانند وضعیت کنونی بسیار شدید رخ خواهد داد.
به نظر می‌رسد امروز آخرین فشار فروش‌ها در بازار انجام شد.

در بازار امروز شاه ریزش شدید و نگران کننده قیمتها در اکثر نمادها و گروهها بودیم. پیش از این نیز انتظار می رفت که طوفانی سنگین و سهمگین، در راه باشد چرا که سطح عمومی قیمتها و شاخصها به قدری بالا رفته بود که نیاز به اصلاح و استراحت بازار، امری اجتناب ناپذیر بود. با اینهمه، در معاملات امروز حجم و ارزش معاملات بسیار سنگین بود و خریداران نیز تماشاچی صرف نبودند بلکه با یورش به صفهای فروش، بسیاری از سهام خرد و کوچک بازار را جمع کردند و اوضاع برای روزهای باقیمانده از هفته جاری، چندان نگران کننده نبود.

پاسخ دادن