ظریف:مهمترین اقدام ما گرفتن تضمین است

وزیر خارجه کشورمان گفت: مهم‌ترین اقدامات ما گرفتن تضمین است و همانطور‌ که رئیس جمهور گفتند برای همه انتخاب‌ها آمادگی داریم اما اگر قرار باشد برجام ادامه پیدا کند باید منافع مردم ایران هم از برجام تضمین شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ اردیبهشت ۹۷

وزیر خارجه کشورمان گفت: مهم‌ترین اقدامات ما گرفتن تضمین است و همانطور‌ که رئیس جمهور گفتند برای همه انتخاب‌ها آمادگی داریم اما اگر قرار باشد برجام ادامه پیدا کند باید منافع مردم ایران هم از برجام تضمین شود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که برای دیدار دوره‌ای درباره برجام به چین، روسیه و بروکسل خواهد رفت در اولین مقصد سفر خود در پکن مورد استقبال مدیرکل غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت خارجه چین قرار گرفت.

ظریف با اشاره دیدار با وزیر خارجه چین طی روز یکشنبه گفت: برای ما مهم است که مذاکرات ما با گروه ۵ شروع شود. این یک سفر کاری است و من با وزیر خارجه چین دیدار می‌کنم.

وی افزود: برای ما مهم است مذاکره با دوستانمان گروه پنج شروع شود، چین از نزدیکترین دوستان ایران است و امروز درباره تصمیم گیری که ایران قرار است با توجه به نحوه تضمینی که سایر اعضای ۵+۱ بعد از خروج آمریکا در مورد اجرای برجام و دریافت منافع برجام توسط مردم ایران می‌دهند صحبت کنم.

وزیر خارجه کشورمان گفت: ما با چین همواره روابط خوبی داشتیم؛ قبل از برجام روابطمان با چین خیلی خوب بود و در دوران برجام نیز چین با فاصله زیادی شریک تجاری ایران بود.

ظریف یادآور شد: امروز همه اطمینان داریم که چینی‌ها در کنار ما خواهند بود و قرار است در این زمینه صحبت کنیم.

علاوه بر وزیر خارجه چین هیات ایرانی با مقامات دیگر در سایر حوزه‌های مورد علاقه نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

ظریف درباره سفرش به مسکو و بروکسل نیز گفت: سفرم به سه کشور مهم است. ما سفرمان را با چین و روسیه که همواره با مردم ایران قبل و بعد از تحریم‌ها بودند شروع کردیم و روابط مان با چین و روسیه حساس بوده و بعد از تحریم‌ها مهم خواهد بود. با اتحادیه اروپا با توجه به این که کشورهای اتحادیه بیش‌ترین درخواست را از ایران داشتند با خارج شدن آمریکا از برجام در این توافق بماند از این رو باید ببینیم چگونه کشورهای اروپایی می‌خواهند تضمین کنند که منافع ایران از برجام با وجود خروج آمریکا از‌ این توافق حفظ و تامین می‌شود.

وی افزود: مهم‌ترین اقدامات ما گرفتن تضمین است و همانطور‌ که رئیس جمهور گفتند برای همه انتخاب‌ها آمادگی داریم اما اگر قرار باشد برجام ادامه پیدا کند باید منافع مردم ایران هم از برجام تضمین شود.

*iuvmpress

پاسخ دادن