عبور بازار سرمایه از الگوهای سنتی

بازار بورس

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس گفت: در حال حاضر بازار سرمایه با بهره‎گیری معاملات الگوریتمی از الگوهای سنتی عبور و به سمت رفتارهای نوین و دانش بنیان معامله‎گری حرکت کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بورس نیوز، یاسر فلاح، درباره روند این دوره از مسابقه گفت: نخستین دوره مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران با حضور ۲۰تیم و در بستر معاملات برخط کارگزاری بانک پاسارگاد در حال انجام است.

عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین معاملات الگوریتمی افزود: در حال حاضر بازار سرمایه با بهره‎گیری معاملات الگوریتمی از الگوهای سنتی عبور و به سمت رفتارهای نوین و دانش بنیان معامله‎گری حرکت کرده است.

فلاح ادامه داد: تاکنون سیستم معاملاتی تیم‎ها مشکلی نداشته و مجموعه‎های کارگزاری بانک پاسارگاد، داتکس و آیکو نهایت همکاری را در زمینه فرآهم سازی بستر معاملاتی آنها داشته‎اند و اطلاعات زمانی معاملات در بهترین زمان ممکن به شرکت‎کنندگان رسیده و معامله‎گران به خوبی معاملات خود را انجام می‎دهند.

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس با اشاره به اینکه در حال حاضر در برخی کشورها میزان معاملات در سطح معاملات الگوریتمیک تا حدود ۸۵درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: در کشور ما نیز از سال۱۳۹۵ سازمان بورس و اوراق بهادار، بلامانع بودن معاملات الگوریتمی را اعلام کرد.

عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین معاملات الگوریتمی یادآور شد: بازار ما نیازمند یک فرهنگ‎سازی بود تا فعالان بازار سرمایه و آی‌تی بتوانند از آن بهره ببرند و طی این سال‎ها در مورد این معاملات نشانه‎گذاری خاصی انجام نشده بود. همچنین معاملات الگوریتمی رصد نمی‎شد و اطلاع و میزان دقیقی از تعداد آن وجود نداشت.

فلاح تصریح کرد: حالا با توسعه و محیا شدن زمینه معاملات الگوریتمی، می‎توان شاهد کاهش میزان جرایم و تخلفات در بازار باشیم. چراکه در پی آن احساسی عمل کردن معامله‎گران و میزان اشتباهات آنها کاهش می‎یابد و در نتیجه خطاهای انسانی به حداقل می‎رسد که در نهایت باعث می‎شود بازار عمق بیشتری پیدا کند.

مدیرعامل شرکت اطلاع‌‌رسانی و خدمات بورس پیش‎بینی کرد: این معاملات راهی برای عمق بخشی به بازار است. ثبت سفارش‎ها با این معاملات افزایش می‏ یابد و شاهد حضور سهامداران با قدرت تصمیم‎گیری بالاتری در بازار خواهیم بود.

فلاح درباره چگونگی استقبال از این معاملات گفت: پس از گذشت ۲۱روز از این مسابقه، شاهد جلب توجه معامله‎گران و فعالان بازار هستیم و مراجعه کنندگان برای انجام این معاملات رو به افزایش است. در این راستا برخی از کارگزاری‎ها نیز اقدام به انجام معاملات الگوریتمی کردند.

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس افزود: از آنجایی که پیش از این معاملات الگوریتمی نشانه‎گذاری نشده بود، معاملات آن قابل شناسایی نبودند. یکی از اقدام‎هایی که در کنار این مسابقه‏ انجام شد نشانه‎گذاری این نوع معاملات است تا مشکلات آن شناسایی و حل شود و حتی اگر نیازمند قوانین و مقررات خاصی دارد سازمان بورس آن را تهیه کند.

فلاح معاملات الگوریتمی را موهبتی برای حوزه IT و بازار مالی کشور دانست و ادامه داد: با فراگیر شدن معاملات الگوریتمی، فعالان حوزه IT هم باید به کمک بخش مالی بیایند تا استراتژی‌ها یکی شود و در این معاملات در کنار یکدیگر قرار گیرند. از سوی دیگر شرکت‏های دانش‎بنیان و استارت‌آپ‎های کشور می‎توانند در حول محور الگوریتم شکل بگیرند. چراکه در پی این نوع معاملات می‌‎توان شاهد برچیده شدن پدیده صف‌نشینی، تک‌سهمی برخی سهامداران، سیگنال‌فروشی و… باشیم.

عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین معاملات الگوریتمی در پایان اظهار داشت: الگوریتم‎نویسی احتیاجی به مجوز ندارد و تنها به یک برنامه‎نویس لازم دارد که استراتژی مالی را به یک الگوریتم تبدیل کند.

پاسخ دادن