عدم استقبال ا زموتور سیکلت‌های جدید

نایب‌ رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه گفت: ارگان‌های دولتی از جمله وزارت صمت دیدگاه تجاری ندارند و سیاست‌های غلط خود را بدون توجه به تقاضای بازار به سازندگان موتور سیکلت دیکته می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

حبیب الله محمودان گفت : سال ۹۹ نقطه عطفی در تاریخ قطعه‌ سازی موتورسیکلت ایران بود، زیرا تضاد در سیاست‌گذاری‌ها و تقاضای بازار به حد اعلای خود رسید و تولید بیش از این نمی توانست ادامه پیدا کند.

محمودان گفت : ارگان‌های دولتی مانند وزارت صمت، سازمان استاندارد و… دیدگاه‌های تجاری ندارند در حالیکه قطعه ‌سازان باید آنچه را که بازار می‌طلبد بسازند اما مجبور شدند با توجه به سیاست‌های ارگان‌های دولتی کالا تولید کنند که نتیجه آن، پس زدن کالاها توسط بازار بود.

وی افزود: نتیجه سیاست‌های دولت در حوزه موتورسیکلت این بود که تنها حدود ۱۲۰ هزار موتورسیکلت در سال ۹۹ تولید شد و موتورسیکلت‌های جدید بدون استقبال از سوی خریداران باقی ماند.

وی گفت : وزارت صنعت، معدن و تجارت با بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌ها به قطعه‌سازان موتورسیکلت می‌گفت که موتورسیکلت‌ها باید به روزرسانی شود و شکل و شمایل آن به صورتی باشد که وزارت‌خانه تعیین می‌کند.

محمودان گفت : سازمان محیط زیست نیز آلایندگی موتورسیکلت را ۱۰ برابر خودرو اعلام کرد در حالی که اینگونه نبود و این سازمان معتقد بود موتورسیکلت نباید تولید شود مگر اینکه برقی باشد.

وی اضافه کرد: این در حالی است که باتری لیتیوم برای موتورسیکلت‌های برقی در کشور موجود نیست و چین هم که کشور سازنده این باتری‌ها است می‌گوید در حال ارزان‌ سازی این نوع از باتری است و توصیه می‌کند متقاضیان فعلا این باتری‌ها را نخرند تا قیمت رقابتی شود.

وی گفت : در ایران موتورسیکلت‌های برقی با باتری اسیدی ساخته می‌شود و این باتری‌ها کمتر از ۳ ماه کارایی دارد و ازآنجا که دولت تعیین کرده بود که ۱۰ درصد موتورسیکلت‌های ساخت داخل باید برقی باشد کارخانه‌ها مجبور شدند این موتورسیکلت‌ها را تولید کنند.

محمودان گفت : تقاضای بازار بیشتر به سمت موتورهای مخصوص کار است که تغییرات زیادی در ظاهر آنها صورت نمی‌گیرد و بسیاری از افراد با آن کالاهایی را در بازار جابه‌جا می‌کنند و گاهی حتی کار یک وانت کوچک را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه موتورسیکلت‌های لوکس در کل استان تهران سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ مشتری دارد، اظهار داشت: مدل‌هایی مانند اسکوتر که برای کار ساخته نشده‌اند مورد استقبال بازار قرار نگرفته‌اند و ساخت این محصولات باعث شد مصرف‌کنندگان به سمت موتورهای دست دوم و کارکرده بروند.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان، موتورسیکلت انژکتوری می‌سازند و به نمایندگی‌های خود می‌دهند و نمایندگی‌های آنها با دریافت هزینه این موتورها را دو مرتبه به کاربراتوری تبدیل می‌کنند.

پاسخ دادن