عراقچی: همچنان به توافق هسته‌ای متعهدیم

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ایران به اجرای توافق هسته‌ای متعهد است

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ بهمن ۹۵

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده است روز چهارشنبه در دیدار با سرگئی ریابکوف همتای روس خود با تاکید بر اینکه ایران به ادامه اجرای تعهدات خود در توافق هسته‌ای متعهد است، گفت: تهران به دنبال این است که دیدگاه‌ها درباره چالش‌های پیش روی کنونی در اجرای این توافق را تبادل و درباره آنها با روسیه رایزنی کند.

وی ادامه داد: ما از این‌که فرصتی دیگر برای تبادل نظرات پیش آمده است، خرسندیم. در گذشته این گفت‌وگوها بسیار موثر بود و در فضای اعتماد انجام شد. ما امیدواریم که در آینده نیز این گونه باشد.

عراقچی همچنین گفت: ما قرار است درباره جنبه‌های مختلف اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) رایزنی کنیم. ما به اجرای این توافق متعهدیم و برای بسیار مهم است که دیدگاه‌هایمان را تبادل کنیم و تمام چالش‌هایی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم، مورد بررسی قرار گیرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: تهران برای روابط دوجانبه با روسیه اهمیت بسیاری قائل است. ما همچنین درباره مسائل جهانی و روابط دوجانبه‌مان گفت‌وگو خواهیم کرد. رایزنی‌های ما در حال پیشرفت است و ما با خرسندی آن را در آینده توسعه خواهیم داد.

عراقچی تشریح کرد: در دیدار با ریابکوف درباره موضوعات نشست هفته آینده ایران و گروه ۱+۵ در وین از جمله موضوع غنی سازی ، ابعاد و اندازه آن ، رفع نگرانی برخی طرف ها درباره فعالیت رآکتور آب سنگین اراک و همکاری ها در کاربردهای صلح آمیز هسته ای مباحث جزئی و مهمی تبادل نظر شد .

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت : دو طرف در رایزنی ها تاکید کردند که در حاشیه مذاکرات آتی وین، قبل و حین آن هیات های ایران و روسیه مذاکرات را ادامه دهند.

عراقچی  درباره مذاکرات آتی ایران و گروه ۱+۵در وین خاطرنشان کرد : مباحث اقتصادی در این مذاکرات صرفا در چارچوب مسایل هسته ای از جمله رفع تحریم های نفتی و بانکی مطرح خواهد شد و وارد موضوعات دیگر نخواهیم شد .

معاون وزیر خارجه فضای پیش از مذاکرات را سازنده توصیف کرد و گفت : عوامل مخرب در مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در منطقه و کشورهای غربی وجود دارد اما در حال حاضر فضای جدی بر همه طرف ها حاکم است .

وی افزود : در دور نخست نیز همین فضا حاکم بود و در دور آتی هم شواهد حاکی از آن است که همه طرف های ۱+۵ با جدیت وارد مذاکرات خواهند شد.

عضو ارشد گروه مذاکره کننده هسته ای ایران تاکید کرد:اگر جدیت،حسن نیت و اراده سیاسی در گروه ۱+۵ در مذاکره با ایران وجود داشته باشد احتمال دستیابی به توافق جامع ممکن است.

عراقچی همچنین با اشاره به تحولات اوکراین گفت :در رایزنی با هیات روسی شرایط و وضعیت در اوکراین نیز بررسی شد .

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: وضعیت در اوکراین سیال است و مسوولان روسیه توضیحاتی را درباره موضوعات شبه جزیره خودمختار کریمه و وضعیت اوکراین ارائه کردند و برخی دغدغه ها نیز مطرح شد.

عراقچی پس ار رایزنی های فشرده یک روزه در مسکو ، راهی پکن شد.

*ایرنا

 

پاسخ دادن