عراق پیگیر بهبود شرایط بحرانی نفت

وزیر نفت عراق خواستار برگزاری جلسه فوق العاده اوپک و غیراوپک برای بررسی راه‌های ممکن برای برقراری دوباره تعادل در بازار نفت و بهبود شرایط بحرانی شد.

تهران- اقتصادبرتر-۲۸ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، ثامر غضبان طی نامه‌ای به محمد بارکیندو دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت، خواستار برگزاری نشست اضطراری اوپک و غیراوپک شد تا درباره اقدام فوری برای کمک به برقراری تعادل در بازار نفت بهبود شرایط وخیم کنونی گفت‌وگو کنند.

وی همچنین خواستار برگزاری نشست فوق العاده کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک (JTC) و نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC) برای جلوگیری از آثار منفی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت شد.

بر اساس این گزارش، توافق کاهش تولید کشورهای عضو اوپک پلاس، که تولیدکننده بیش از ۴۰ درصد نفت جهان هستند، برای کاهش روزانه یک میلیون و ۷۰۳ هزار بشکه‌ای نفت در پایان ماه جاری میلادی (مارس) منقضی می‌شود. این در حالی است که مذاکرات نشست اخیر برای تعمیق کاهش تولید نفت نیز با شکست مواجه شد.

به نظر می‌رسد همکاری سه‌ ساله اوپک و متحدان در پی بی‌نتیجه ماندن هشتمین نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک و نپذیرفتن روسیه برای تعمیق کاهش تولید نفت، به پایان رسیده باشد.

پس از شکست مذاکرات مسکو، اعضای اوپک آن را به معنای از میان رفتن تمام محدودیت‌های تولید تلقی کرده و عربستان اعلام کرد که رکورد تولید و صادرات را به بالاترین میزان ممکن خواهد رساند. در پی این شکست قیمت‌ جهانی نفت به قدری سقوط کرد که نفت برنت روز گذشته (۲۷ اسفند) به ۲۸ دلار و ۷۳ سنت رسید و این شاخص برای نخستین بار از سال ۲۰۱۶ با قیمتی پایین‌تر از ۳۰ دلار بسته شد.

به گفته برخی منابع با لغو نشست کمیته مشترک فنی اوپک و غیراوپک (JTC) که قرار بود امروز ۲۸ اسفند برگزار شود، تلاش برای میانجیگری بین روسیه و عربستان نیز با شکست روبه‌رو ‌شد.

پاسخ دادن