عربستان تولید نفت خود را کاهش می‌دهد

اقتصاد برتر

خالد فالح وزیر نفت عربستان اعلام کرد که صادرات نفت خام سعودی در ماه آیندۀ میلادی (دسامبر)، روزانه ۵٠٠هزار بشکه کمتر از صادرات ماه نوامبر خواهد بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ آبان ۹۷

به گزارش العربیه، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان سعودی با انتقاد ضمنی از آمریکا، از کاهش محسوس صادرات نفتی کشورش خبر داد.

خالد فالح در ابوظبی در اجلاس کشورهای تولیدکنندۀ نفت – اوپک و غیر اوپک – شرکت داشت. او در عین حال اضافه کرد که هنوز هیچ توافقی در جهت کاهش تولید میان کشورهای تولیدکننده شکل نگرفته است.

نشست ویژه کشورهای عمده صادرکننده نفت، چگونگی راه‌های جلوگیری از ادامه سقوط بهای نفت را در دستور کار خود قرار داده است. پیش از آغاز نشست، اعلام شد که علاوه بر همکاری‌های روسیه و عربستان مقامات عراق و عربستان نیز بر همکاری‌های بیشتر در بازار نفت تأکید کرده‌اند.

در “نشست ابوظبی”، وزرای نفت کشورهای عضو “اوپک” از جمله ایران و وزرای چند کشور عمده صادرکننده نفت خارج از اوپک مانند روسیه، شرکت دارند. وزرای نفت عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولیدکننده عضو اوپک و روسیه به عنوان بزرگترین تولیدکننده غیرعضو در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، رهبری “کمتیه مشترک برای نظارت بر بهای نفت” را برعهده دارند.

فراخوان “نشست ابوظبی” در حالی صادر شد که افزایش قابل توجه تولید “نفت شیل” یا (نفت ماسه‌ای) آمریکا در ماه اکتبر از یکسو و رشد ناکافی اقتصادی در برخی ازکشورها مانند فرانسه و ایتالیا و نیاز کمتر آنها به نفت، موجب کاهش سریع بهای نفت در بازار جهانی شد.

عربستان سعودی طرفدار الحاق ایران به کمیته وزرای نظارت بر معاهده اوپک پلاس است

به گزارش اسپوتنیک، خالد الفالح وزیر انرژی، صنایع و منابع معدنی عربستان سعودی در اینباره به خبرنگاران گفت و بیان داشت این درصورتی است که خود ایران بخواهد.
خالد الفلاح به سوال مربوط به ایران گفت: « ما مشخصا از حضور آنها و همچنین هر کشور دیگری که بخواهد به طور سازنده در چارچوب طرحی که تمامی ۲۵ کشور توافق نامه انتخاب کرده اند ، کار کند، خوشحال خواهیم شد. ۲۵ کشور کمیته را به عنوان ارگانی برای نظارت و انتخاب توصیه ها و پیشنهادات تشکیل داده اند. اگر آنها می خواهند عضو کمیته شود، ما مشخصا از آن خوشحال خواهیم شد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت با نام اختصاری اوپک (OPEC) ،متشکل از کشورهای الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اکوادور، آنگولا و ونزوئلا است. مقر بین‌المللی اوپک از بدو تأسیس در سال ۱۳۳۹ (۱۹۶۰) در ژنو بود و در سال ۱۳۴۴ (۱۹۶۵) به شهر وین در کشور اتریش انتقال یافت.

با سقوط بهای نفت طی روزهای اخیر، برخی کارشناسان نسبت به بروز بحران قیمت نفت، مثل سال ٢٠١۴ هشدار دادند. در آن سال بود که به دلیل افزایش بدون کنترل تولید، بهای نفت در بازار جهانی تا حد ٣٠ دلار برای هر بشکه پائین آمد.
به دنبال بحران سال ٢٠١۴ بود که کمتیه مشترک نظارتی بر بازار نفت با شرکت شماری از اعضای عضو اوپک و غیراوپک مانند روسیه تشکیل شد که این کمتیه امروز در ابوظبی بار دیگر نشست ویژه تشکیل داده است.

پاسخ دادن