عرضه اولیه‌ی مشکوک #غزر و دست‌های پشت پرده!

ماجراهای عرضه اولیه‌ی #غزر ادامه دارد!

از امتناع مدیران بورس برای ارزش‌گذاری غزر توسط یک شرکت دیگر تا خرید مشکوک و اجباری کارگزاری‌ها برای مشتریان! ماجرای عرضه اولیه‌ی #غزر چیست؟

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ماجراهای عرضه اولیه‌ی غزر انگار تمامی ندارد و هر روز سند و مدرک جدیدی علیه این عرضه منتشر می‌شود. فعالان بازار به شدت دنبال جواب هستند و مدیران و مسئولان بورس هم خود را به خواب زده‌اند. ماجرا واقعاً چیست؟ دست‌های پشت پرده‌ی غزر کیست که انقدر نفوذ دارد؟ چرا معترضان به این عرضه از سوی برخی رسانه‌ها معاند خوانده می‌شوند؟

پیش از عرضه اولیه‌ی جنجالی شرکت زر ماکارون که سه بار آگهی شده بود، بسیاری از فعالان بازار بورس نظر منفی خود را نسبت به ارزش‌گذاری گران این عرضه ابراز کرده بودند که در اینجا مروری بر این نظرات خواهیم داشت:

گسترش‌نیوز: غزر عرضه اولیه‌ای پر غرض!
گروه صنعتی و پژوهشی زر در سال ۱۳۷۲ پایه‌ریزی و در سال ۱۳۷۷ کار خود را درصنعت آغاز کرد. #غزر در سال ۱۳۸۹ خط تولید آرد سمولینا و ۴ سال بعد، واحد تولید پاستا را راه‌اندازی کرد و امروز بزرگترین شرکت تولید انواع مختلف ماکارونی در کشور به حساب می‌آید.
زر ماکارون در سال مالی ۹۸ بیش از ۹هزار و ۷۲۸میلیارد ریال درآمد عملیاتی داشته که تقریبا ۲۰۰% بیشتر از درآمد سال مالی ۹۷ این شرکت بوده است. با توجه به افزایش ۱۱۳% هزینه‌های این شرکت، سود خالص غزر در سال ۹۸ به ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال رسیده که ۲۳۲۴% بیشتر از سال ۹۷بوده است.
همچنین سود خالص پایه هرسهم این شرکت نیز ۱۴۳۸ ریال شناسایی شده که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۱۸۷۰% داشته است. با این حساب، نسبت حاشیه سود خالص این شرکت در سال ۹۸ به ۲۴% رسیده که در مقایسه با حاشیه سود خالص ۳% سال گذشته ۸ برابر شده است.
#غزر در سال ۹۸ در داخل کشور بیش از ۱۶۵ هزار و ۵۰۰ تن محصول به فروش رسانده که در مقایسه با سال ۹۷ رشدی ۱۳۸ % داشته است. این در حالی است که میزان فروش صادراتی غزر از نظر تناژ در سال ۹۸ بیش از ۳۱ درصد کاهش داشته است.

انتقاد جدی؛ قیمت بالاست
یکی از انتقاداتی که به این عرضه اولیه وارد است قیمت بالای این نماد است که تحلیلگران این ارزش‌گذاری را غیرواقعی و بیش از حد می‌دانند. ضمن اینکه فروش این شرکت در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در حالی بیش از دوبرابر شده که که در سال ۹۷ حدود ۳۳% از فروش‌ها به اشخاص وابسته بوده و ۳۴% فروش‌ها صادراتی بوده است. اما در سال ۹۸ فروش به اشخاص وابسته ۶۲% و فروش صادراتی ۹% بوده است که نشان از کاهش فروش صادراتی و افزایش فروش به شرکت‌های زیر مجموعه است که احتمالا با مقاصد سود‌سازی انجام شده است.
موردی که موید این اتفاق است منفی شدن جریان نقد عملیاتی علی رغم رشد ۲۰۰% مبلغ فروش است که نشان می‌دهد نقدینگی ناشی از فروش‌ها به شرکت بازنگشته است و افزایش حساب پیش پرداخت که به شرکت‌های زیر مجموعه صنعتی آرد زر و صنعتی و پژوهشی زرنام نشان دهنده انتقال نقدینگی (در صورت واقعی بودن فروش‌ها به شرکت‌های زیر مجموعه) است. از طرفی ارزشگذاری ۶۳۶۰ میلیارد تومانی شرکتی که ارزش دفتری دارایی‌های آن ۷۵۶ میلیارد و سهام آن ۳۹۲ میلیارد تومان است نتیجه‌اش این است که با فروش ۱۲% سهام غزر معادل ارزش دفتری کل دارایی‌ها پول به حساب سهامدارن عمده واریز می‌شود در صورتی که تجدید ارزیابی زمین و ساختمان‌ها در آبان۹۴ انجام شده است.

زر به جای ماکارونی!
بردیا امیر تیموری روزنامه نگار و فعال بازار سرمایه در مورد عرضه اولیه جنجالی #غزر گفت: تمامی کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی و فعالان بازار سرمایه برای پرهیز از ایجاد حباب در بازار بر افزایش عرضه‌های اولیه و افزایش شناوری شرکت‌ها تاکید داشتند و در همین راستا نظرات و نامه نگاری‌های بسیاری از سوی طیف‌های مختلف با مسئولان مرتبط انجام شد که از سرمایه مردم که به شکل فزاینده‌ای به طور روزانه وارد بازار بورس می‌شود محافظت شود اما متاسفانه برخی از عرضه اولیه‌ها همانند «غزر» هست که گویا جای ماکارونی زر تولید می‌کنند. برگزارکننده رویدادهای نمایشگاهی ادامه داد: اینطور مواقع باید مدیریت بورس اوراق بهادار که خودش از مدیران با سابقه این بازار است وارد شود و از خدشه دار شدن اعتماد مردم به بازار سرمایه جلوگیری کند.

اعتماد مردم نباید خدشه دار شود
تیموری در ادامه اظهار کرد:این مدل قیمت‌گذاری و در واقع فروختن ژیان بجای بنز میتواند موجب ضربه به اعتماد مردم و بازار سرمایه گردد اعتمادی که به آسانی شکل نگرفته وبرای بهبود شرایط اقتصادی کشور لازم است.
این فعال بورسی بیان کرد: بیش از ۵ میلیون نفر در عرضه‌های اولیه شرکت دارند و حدود ۴ میلیون نفر از اینان اطلاع و آموزش مناسبی از بازار بورس ندارند به ارزش‌گذاری که مورد تایید سازمان بورس قرارگرفته اعتماد می‌کنند و به طور سیستماتیک در روزهای پس از عرضه اولیه صف‌های طویل خرید تشکیل می‌دهد و بدون کوچکترین اطلاع از مسائل بنیادی شرکت باعث بالاتر رفتن قیمت سهام میشوند که در نهایت تشکیل حباب منجر خواهد شد

اظهار نگرانی از عرضه اولیه غزر
امیرتیموری در پایان اظهار کرد: این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از کارشناسان و دلسوزان بورس اظهار نگرانی کرده‌اند اما متاسفانه شاهد هیچ واکنشی از سوی مسئولان بورس نیستیم در صورتی که باید اظهار نظر کنند و با وارد شدن به این موضوع از سرمایه مردم و اعتماد شکل گرفته به بازار سرمایه کشور دفاع کنند و از اینچنین عرضه‌های اولیه با حرف و حدیثی که در آینده سبب سلب اعتماد به بازار سرمایه می‌شوند، جلوگیری کنند.

–» جالب اینجاست که گسترش‌نیوز بعد از ساعتی این خبر را از سایت خود حذف کرد. احتمالاً خطای انسانی بوده و هیچ فشاری از هیچ نهادی نبوده است!

توییت حسین خزلی یکی از فعالان قدیمی بازار …
عرضه اولیه غزر«درسته ما اصرار داشتیم عرضه های اولیه را زیاد کنید، سرعت پذیرش را زیاد کنید. ولی شما را به خدا دقت کنید، ژیان را رنگ نکنند به جای بنز به ملت بفروشند.»

کانال تلگرامی عرضه اولیه بارها در مورد این عرضه‌ی جنجالی مطالبه کرد، اما هیچ پاسخی از سوی مسئولین ذیربط دریافت نشد: «آقای صحرایی، آقای قالیباف اصل ، آقایان، واقعا این شرکت اینقدر می ارزد؟ این سهامداران تازه وارد، به شماها اعتماد کردند. امیدواریم که بی‌ارزد ولی روزی باید همه ماها در پیشگاه عدل الهی پاسخگو باشیم …این سندی است که اینجا خواهد ماند … »

امیرکاویان فعال بازار سرمایه و از مدیران سابق بورس نیوز: «سلام به نظرم گران است و روش قیمت گذاری غلط است ، ما در حال ایجاد کارتل های اقتصادی بزرگ در کشور هستیم که بعدا نمی توانیم جلوی انها را بگیریم ، سرنوشت #غگل را ببینید که چگونه شرکتی را فروختند و خریدار با رشد قیمت سهام بخش عمده آن را فروخت و حالا … »

محسن بیات فعال بازار سرمایه بابیش از ۱۰ سال سابقه و برنامه نویس بورس: «با توجه به اختلافات در سود های سال قبل با سال ۹۸ #غزر، و عدم تناسب جریان وجوه نقدی بهتر است صبر کرد تا گزارش نه ماهه ۹۹ شرکت بیرون آید و بعد با ارزش‌گذاری جدید عرضه اولیه شکل گیرد.»

بهنام صمدی فعال و خبرنگار بازار سرمایه: «به نظر می‌رسد با توجه به ایرادهایی که به ارزشگذاری زرماکارون وارد شده است، بایستی یک شرکت مستقل دیگری نیز کار ارزشگذاری این شرکت رو انجام دهد. مسائل دیگری هم در پشت پرده وجود دارد که ذهن تحلیلگران رو بخود مشغول کرده و مدیران بورس باید به این دغدغه فعالان توجه کنند.»

سعید انصاری فعال بازار سرمایه و مدیر کانال دکتر کامنت با سابقه بیشتر از ۱۱ سال: «به نظر بنده این شرکت مصداق گرانفروشی هست… پارامترهای ارزش گذاری در قیمت عرضه اولیه این سهم کافی نیست… صرفا با دیدگاه p/e این توجیه که شرکت می ارزد٬ اشتباه هست… به دلیل جو عرضه اولیه مارکت حدودا ۶٫۵ هزار میلیارد تومانی این شرکت به بالای ۲۰ هزار میلیارد تومان هم خواهد رسید… این عدد برابر است با شرکتی به عظمت پتروشیمی شازند در بازار سرمایه… آیا این کارخانه اینقدر می ارزد؟ مجموعه صنعتی زر چه بلایی بر سر غگل آورد… وقتی گران بخرند حاضری فروشنده شوی و با میزان بسیار کمتر مجددا همین شرکت را حتی احداث کنید… متاسفانه بنده در برخی شرکتها رد مافیا را می بینم… شاید امروز آثار زیان بار اینگونه عرضه اولیه ها معلوم نشود ولیکن چشم انداز اینها نابودی تولید٬ صنعت و فشار بر کارگران این مجموعه هاست که میتواند برای کشور خطر جدی باشد… امیدوارم مدیران بورس تجدید نظر کنند.»

علی برنجی از فعالان بازار سرمایه: «ما در علم فیزیک برای بالاتر بردن دقت اندازه گیری تعداد دفعات اندازه گیری را بالاتر می بریم ولی قوانینی در تعداد دفعات اندازه گیری وجود دارد که نتایجی که تفاوت “فاحشی” با دیگر نتایج دارند را حدف می کنند. به نظر من با توجه به اختلاف فاحش دو روش قیمت گذاری با روش p/e ، این را می توان به ارزشگذاری #غزر نیز تعمیم داد و نباید ارزشگذاری به روش p/e را در نتیجه مداخله داد با این حساب ارزش واقعی #غزر حول ۲۸۰۰ تومان خواهد بود.»

بررسی های بنیادی سهام شرکت #غزر که در نوع خود جالب است:

بررسی صورتهای مالی شرکت غزر: شناسایی سود فرآیندی ساده است اما انطباق جریان نقد با آن سود، دشوار است.
بررسی صورتهای مالی شرکت غزر: اگر فروش ها به زیر مجموعه در حساب های دریافتنی می ماند خیلی تابلو بیانگر سود سازی بود در نتیجه باید حساب ها را جابجا می کردند. این همه فروش به زیر مجموعه بدون دریافت وجه خیلی تو ذوق می زد پس یک پولی رو تو حساب ها می چرخونم و می ریزم به حساب زیر مجموعه خودم.
بررسی صورتهای مالی شرکت غزر: این که یک شرکت شفاف شود بسیار هم عالی است. اینکه غالب شرکت های خصوصی «جاری شرکا» دارند طبیعی است. اینکه باید این عدد از صورت های مالی حذف شود معقول است.
اما اینکه این عدد با درآمد فروش به زیر مجموعه تهاتر شود، جالب است. یعنی زیر مجموعه نیاز به خرید ندارد و با فشار شرکت بالاسری به او می فروشد و بعد پولی که نیست را به اسم خود خارج می کنید و با افزایش قیمت عرضه اولیه، چندین برابرش را نقد از بازار سرمایه جذب می کنید. حساب های پرداختنی اشخاص وابسته را بخوانید: «جاری شرکا»! حسابدارها شرح مفصل می خوانند از این مجمل.
بررسی صورتهای مالی شرکت غزر:  در جستجوی صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه، تنها چیزی که عاید می شود این است: #هیچ
پس… نمیدانیم فروش های به زیر مجموعه، انبار شده است (ناشی از فشار شرکت بالاسری بوده ) یا فروش رفته است (واقعیت داشته)
بررسی صورتهای مالی شرکت غزر: اشخاص وابسته: بخوانید سیاه چاله!
آیا بدون در دست داشتن صورت های مالی شرکت های زیر مجموعه می شود قضاوتی کرد؟ حداقل #زرپخش_پایتخت را افشا کنید.

بررسی صورتهای مالی شرکت غزر: دریافت وجه و عودت آن: می شود ۳۰ میلیارد پول را در یکروز ۱۲ بار بین سه مجموعه (غزر – سهامدار عمده – زرنگار) گردش داد؛ مهم صورت های مالی زرنگار است. در نتیجه این گردشها، صورت های خوشگل مالی کنونی حاصل می شود که همه لذتشو می برند😉.

چند نظر از مردمی که قصد مشارکت در این عرضه را نداشتند و در عجیب‌ترین موارد کارگزاری فارابی حتی بدون کافی بودن موجودی و با منفی کردن قدرت خرید، عرضه اولیه‌ی غزر را برای مشتریانش خریداری کرده! واقعاً دلیل این کار چه می‌تواند باشد؟

«مشکل عرضه اولیه غزر اینه که حتی اگر عده ای هم نخوان بخرن خود کارگزاری به صورت اتوماتیک از موجودی نقدشون بر میداره»

«اصلا قصد شرکت در عرضه ی اولیه رو نداشتم و الان میبینم به صورت خودکار کارگزاری سفارش رو انجام داده و به هیچ عنوان لغو هم نمیکنه»

«سلام. به نظر میاد #غزر باید به #غزور تغییر نام بده!!! به دلیل شبهات قیمت گذاری قصد خرید این سهم رو نداشتم اما الان دیدم توسط کارگزاری به پرتفوی منتقل شده و متاسفانه قابلیت حذف هم نداره! ظاهرا زورکی و اجباریه»

«سلام. چرا از قوه ی قضائیه و مجلس نمیخواین به این فسادی که داره علنی در عرضه اولیه ی #غزر اتفاق میفته ورود پیا کنن و تحقیق و تفحص انجام بشه. مفسدین در هیچ جایی نباید احساس امنیت کنند و اگه قاطع برخورد نشه این روند ریشه دار خواهد شد. حتی اگه این عرضه ی اولیه امروز انجام هم بشه مجلس و قوه ی قضائیه باید ورود پیدا کنن و اونهایی رو که تو این سهم تبانی یا کوتاهی کردن رو مورد پیگرد سنگین قضایی قرار بده. بنده نمیخواستم شرکت کنم ولی کارگزاری اتوماتیک ثبت میکنه و امکان حذف هم نداریم و خطا میده.»

«سلام و وقت بخیر. با اطلاعاتی که شما گذاشتید من با اینکه خودکار کارگزاری برام خرید زده بود لغو سفارش زدم و حذف شد ولی دوباره سیستم برام خرید زده مجددا حذف کردم اما با تمدیدهایی که شد اخر وقت دیدم دوباره خرید زده. برای اعضای خانوادم هم به همین شکل. واقعا دلیل اینکه حذف کنم و دوباره برام ثبت بشه رو نمیفهمم. امیدوارم عرضه لغو بشه.»

سه بار امروز حذف کردم خیلی اذیت شدم وقتی یبار کنسل میکنیم باید نیاد دیگه

«سلام، با اینکه دیشب توافق نامه ارسال سفارش عرضه اولیه را غیر فعال کردم تا از سوی کارگزاری خرید نشود ولی باز امروز دیدم سفارش گذاری شده و مبلغ از حساب بلوکه شده. جای بسی تاسف است دزدی در روز روشن»

«اقا به قران من درخواست ندادم برا عرضه غزر چرا برا من خریده من خواب بودم اون موقع …»

من ۹۹هزار پروفایلم بود ببینید حتی ۲۸هزار خودشون بهم امانت دادن گفتن بعدا بیار😅😅😅😅😅بگیلان درخواست دادم چندبار اما یه روز قبل اونم بوده برام ‌نخریده اما اینو خریده!
سلام. برادر منم فارابیه پول نداشته درخواستم نداده براش خریدن😐

«در مورد عرضه غزر باید عرض کنم که چه جوری میشه در عرضه های قبلی همه کارگزاری ها لنگ میزدن و خرید میزدی نمیتونستی بخری، ولی به غزر که رسید همه چی درست شد و حتی خودشون هم خرید کردن؟ بهتره اسمشو #غزور بذارن.»

«جالبه که مبین سرمایه سهم #بگیلان رو که همون اول وقت خرید زدم برام نخریده اما غزر رو که خرید نزدم و خواب بودم برام خریده. فکر کنم مجمع تشخیص مصلحت مبین سرمایه تشخیص داده #بگیلان برام خوب نیست اما #غزر به صلاحمه😂😂😂»

–» باید مسائل شفاف و روشن شود … صحبت هزاران میلیارد پول است …
–» چرا مدیران بورس با ارزش‌گذاری مجدد #غزر مخالفت کردند؟
–» چرا علیرغم اسنادی که قرار داده شد بدون آنکه پاسخی داده شود عرضه اولیه صورت گرفته است؟
جلوی این عرضه و معاملات آن تا دیر نشده باید گرفته شود و صحرایی مدیر عامل بورس تهران باید پاسخگوی عملکردش باشد. سازمان بورس باید به وظیفه قانونیش که کار نظارت بر بورس هاست به سرعت تا دیر نشده بپردازد!

چند مورد جالب درباره‌ی عرضه اولیه‌ی شرکت زر ماکارون:
🔷مطلب گسترش نیوز که در مورد عرضه #غزر زده شد از سایت حذف شد.
🔷سایت تسنیم دیروز دو سه مطلبی را برای #غزر کار کرد و کسانی که ابهامات و اشکالات #غزر را اعلام کردند، بعنوان #معاندین_نظام لقب داد که از طرف غرب ماموریت این کار را یافتند!
🔶 یکی دو تا از تحلیلگران هم که نظر مخالف داده بودند گویا تحت فشار قرار گرفتند و گفتند مطالب آنها باید حذف شود!

#زرماکارون تولید کننده ماکارونی در یک نگاه (یک وقت اشتباه نکنید، زر، منظور طلا تولید نمی‌کنند!)
عرضه اولیه‌ی غزر👈 مرتضی سلطانی: سهامدار عمده و موسس گروه زر با بیش از ۵۱% سهم
👈 شرکت ارزشگذاری کننده: تامین سرمایه تمدن با مدیریت محمود رضا خواجه نصیری
👈 محمودرضا خواجه نصیری: نائب رئیس هیئت مدیره بورس تهران
👈 عرضه اولیه #غزر: بازار دوم بورس تهران

حالا موضوع جالب‌تر هم می‌شود …
امروز گشتی در اینترنت می‌زدیم تا ببینیم اوضاع چطور است. به نکته خیلی جالبی برخوردیم که خالی از لطف نیست و امیدواریم مسئولین بورس هم به مطلبی که در زیر قرار داده می شود، توجه بیشتر داشته باشند:

مرتضی سلطانی موسس گروه #زر کیست؟
شرکت‌هایی که ارز دولتی گرفته‌اند ولی وارداتی نداشته یا آن را بازنگردانده‌اند:
👈۱۰ شرکت حوزه دارو و ۱۰ شرکت واردکننده کالاهای اساسی با بیش از ۹۷۹ میلیون یورو دولتی، هیچ کالایی وارد نکرده‌اند!
👈۱۰ شرکت واردکننده کالاهای اساسی درمجموع نزدیک به ۸۴۹ میلیون یورو تخلف ارزی یا ارز رفع تعهد نشده دارند.
👈ششمین شرکت، گروه صنعتی پژوهشی فرهیختگان زرنام است که ۴۶ میلیون یورو تخلف ارزی دارد. این شرکت با نام #مرتضی_سلطانی شناخته می‌شود که بناکننده برندهای معتبری چون #زرماکارون است. *فرهیختگان/اقتصاد آنلاین

آیا جناب سلطانی با کمک دوستان، قصد تأمین این ارز را با سرمایه‌ی مردم داشته و این ارزش‌گذاری جنجالی نیز به این خاطر صورت گرفته است؟ آیا وقت آن نشده که جواب اعتماد مردم را بدهید؟ امیدواریم در صورت وجود تخلف و اثبات آن برخورد مناسبی با عوامل این فساد صورت گیرد.

3 نظر از مردم

  1. تا موقعی که خواجه نصیر سایه نحسشو از بازار برداشته نشه ترس آقایان از باند مافیایی این یارو نمیتونن کاری کنن حالا میخاد قالیباف باشه یا صحرایی باشه یا وزیر اقتصاد باشه و یا غیره
    خواجه نصیری و باند مافییاییش باید حذف شود تا ترس امثال قالیباف شاید از بین بره

پاسخ دادن