عرضه مصالح ساختمانی با قیمت کم به پروژه‌های مسکن

اقتصاد برتر

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: پیشنهاداتی با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت در دست بررسی است تا مصالح با پایین‌ترین قیمت ممکن و بدون واسطه در اختیار پروژه‌های تولید مسکن، قرار گیرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده افزود: چنانچه با پیشنهادهای ارایه شده موافقت شود، حتما با کاهش قیمت برای پروژه‌های حمایتی روبه‌رو خواهیم شد. بخشی از پیشنهادهای ارایه شده شامل فراهم آوردن امکان تهیه مصالح به شکل مستقیم از بورس، پیش‌خرید مصالح با تامین نقدینگی در بخش صنعت و بهره‌مندی از بازار سرمایه است تا از این طریق، مصالح با قیمت مناسب‌تر برای دهک‌های میان‌درآمد و کم‌درآمد تامین شود. با توجه به اینکه نزدیک به ۷۰ درصد از قیمت یک واحد مسکونی، قیمت مصالح ساختمانی است بنابراین هر چقدر که دراین بخش کار شود سبب کاهش هزینه های تمام شده مسکن خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه در قالب قانون جهش تولید مسکن که به تایید شورای نگهبان رسید و در حال ابلاغ رسمی است، دو موضوع تامین زمین و تسهیلات مالی راهکارهای مناسب مد نظر گرفته شده گفت: برای اجرای طرح جهش تولید مسکن علاوه بر ارایه راهکارهای تامین زمین و تسهیلات مالی، در قالب قانون بودجه ۱۴۰۰ نیز پیش‌بینی لازم در جال انجام است. موضوع تامین زمین از ماه‌ها پیش برنامه‌ریزی و اجرایی شد براین اساس، نیازسنجی کل کشور شهر به شهر محاسبه و انجام شده و در اختیار استان‌ها قرار گرفته تا نسبت به تامین زمین برای چهار سال دولت سیزدهم اقدام کنند. این کار به این منظور انجام شد تا شروع عملیات اجرایی احداث مسکن، معطل تامین زمین نماند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حوزه تامین مالی نیز راهکارهای مناسب اندیشیده شده است، افزود: با توجه به میزان تسهیلاتی که در قانون لحاظ شده، ساختار مشترکی با بانک مرکزی ترسیم و سهمیه‌ای در خصوص ارائه تسهیلات مسکن بین بانک‌ها تعیین و ابلاغ شد که بر اساس آن، بانک‌ها مکلف و موظف به پرداخت تسهیلات هستند و سیستم بانکی مکلف شده تا ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به بخش مسکن تخصیص بدهد و بر این اساس ۱۹ بانک خصوصی و دولتی مکلف به پرداخت آن هستند. در حوزه تامین زمین، در قانون تاکید شده که زمین‌های داخل محدوده شهر و مناسب تولید مسکن به اضافه اراضی واقع در حریم تحت اختیار منابع طبیعی در مدت زمان ۲ ماه به وزارت راه و شهرسازی برای تولید انبوه مسکن، منتقل شود.

محمودزاده از تدوین مشوق‌هایی برای ساخت‌وساز در بافت داخلی شهرها به ویژه برای مالکان بافت‌های فرسوده و دهک‌های میان‌درآمدی وکم‌درآمدی خبر داد و افزود: در نخستین جلسه شورای عالی مسکن موضوع مشوق‌های ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده که بررسی و تدوین شده، طرح می‌شود تا بعد از اخذ نظر و تایید شورای عالی مسکن، اعلام عمومی شود. امیدواریم  تا با برنامه اجرایی تدوین شده برای اجرای طرح جهش تولید مسکن، شروع و تداوم پروژه‌های تولید انبوه مسکن سرعت قابل‌ملاحظه‌ای یابد.

پاسخ دادن