عرضه گاز طبیعی در بورس

گاز ایران
اقتصاد برتر

بر اساس مصوبه دولت ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در سال ۱۴۰۰ در بورس انرژی عرضه خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر –  ۲۱  خرداد ۱۴۰۰

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور آیین نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی را ابلاغ کرد.

زمستان سال گذشته مجلس، دولت را مکلف به عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی کرد. اکنون آیین نامه اجرایی این مصوبه مجلس از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد و به این ترتیب گاز طبیعی در بورس انرژی عرضه خواهد شد.

بر اساس این آیین نامه، بمنطور تجاری‌سازی و افزایش سهم بخش خصوصی در حوزه انرژی، دیگر عرضه‌کنندگان که صلاحیت آنها به تأیید شرکت گاز و بورس می‌رسد، در سال ۱۴۰۰ می‌توانند گاز طبیعی را از یکی از منابع گازهای بازیافتی از مشعل واحدهای عملیاتی، گاز صرفه‌ جویی‌شده در قالب گواهی‌های صرفه‌ جویی در بازار بهینه سازی مصرف انرژی و طرح‌های بهینه ‌سازی مصرف انرژی ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، تأمین و در بورس انرژی عرضه کنند.

روش‌ انجام معامله، مراحل و اقدام‌های لازم پیش از عرضه، حین عرضه و پس از عرضه، حدود وظایف و مسئولیت‌های کارگزاران، شرایط انجام معامله، امور مربوط به تسویه پایاپای و تحویل کالا، تسویه و تحویل با تأخیر و شکایت درباره کمیت و کیفیت کالاهای معامله‌شده و دیگر موارد مربوط به معاملات گاز طبیعی، مطابق با مقررات بازار سرمایه خواهد بود.

شرکت‌ ملی گاز و بورس انرژی موظف‌اند در اجرای این آیین‌نامه، هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد درباره معاملات گاز طبیعی را به وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی ارائه کنند.

خریداران گاز طبیعی شامل شرکت، مشترکان (عمده صنعتی) گاز طبیعی و نیروگاه‌ها یا اشخاص حقوقی دارای مجوز تجارت گاز طبیعی (صادرات، واردات، حمل و نقل و معاوضه (سوآپ) ) از وزات نفت هستند.

پاسخ دادن