عزم جهان برای دلارزدایی ، تهدیدی برای پول آمریکا

دلار
اقتصاد برتر

به گفته آنین کورین از انستیتوی تحلیل امنیت جهانی ، وضعیت دلار آمریکا به عنوان ارز اصلی ذخیره جهانی ، که طی ده ها سال آن را در اختیار داشت ، مورد تهدید قرار می گیرد.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۰ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصاد_برتر ،” کورین ” مدیر عامل اندیشکده انرژی و امنیت به CNBC گفت: “محرک های اصلی” مانند روسیه ، چین و اتحادیه اروپا “انگیزه قوی برای دلارزدایی دارند.”

وی گفت: “ما نمی دانیم آینده چه خواهد شد ، اما آنچه می دانیم این است که شرایط فعلی ناپایدار است ،” او گفت: “کشورها در حال رشد هستند – کشورهای بسیار قدرتمند.”

وی توضیح داد که وقتی از بازپرداخت استفاده می شود و یا از طریق یک بانک آمریکایی معاملات انجام می شود ، اشخاص تحت صلاحیت آمریکا قرار می گیرند – حتی اگر آنها  “هیچ ارتباطی با آمریکا نداشته باشند.”

به عنوان نمونه وی به خروج یکجانبه واشنگتن از توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۸ و احیای مجدد تحریم ها علیه جمهوری اسلامی اشاره کرد.

“اروپا می خواهد با ایران تجارت کند. حق آن هاست که تحت سیطره قانون آمریکا برای انجام کسب و کار با ایران، ” نباشند.  او گفت. “هیچ کس نمی خواهد برای خشنودی آمریکا که با کشورهایی که می خواهد تجارت کند از این امر منع شود و کالاهایشان در فرودگاه معطل شود.”

به گفته وی ، در نتیجه ، کشورها  “انگیزه ای بسیار نیرومند”  برای دور کردن قاره سبز از استفاده از دلار دارند.

کورین خاطرنشان کرد: در صورت کاهش ارزش دلار ، نفوذ سایر ارزها ، به ویژه یوان چینی ، می تواند نقشی را که به طور سنتی توسط بازپرداخت بازی می کرد ، پر کند.

او گفت ، معاملات آتی نفتی با ارزش یوان (پترو-یوان) می تواند به عنوان یک علامت هشدار دهنده برای تسلط روز افزون دلار باشد.

*اکرم صدیقی.سردبیرسایت

پاسخ دادن