عصبانیت پوتین از اردوغان

رئیس جمهوری روسیه از اردوغان بخاطر اینکه کریمه را جزیی از خاک روسیه نمی داند و به‌دنبال ایجاد اتحادیه ای موسوم به کشورهای تورانی از ۵ کشور سابق اتحاد جماهیر شوروی است، عصبانی است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ مهر ۱۴۰۰

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در حالی سفر و مذاکرات خود با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود را در سوچی، در سواحل دریای سیاه، برنامه ریزی کرد که پیش از این اظهاراتی را درباره کریمه بیان کرده بود که به هیچ وجه به مذاق روس‌ها خوش نیامده بود.

پیش از این دیدار، اردوغان با ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار کرده و تاکید کرده بود که کشورش به حمایت نظامی و تامین پهپادهای مورد نیاز کیف در جنگ با مخالفانش در جنوب شرق این کشور ادامه خواهد داد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رسمی کرملین، در این باره اظهار داشت که اظهارات اردوغان، اگرچه تازگی ندارد و کرملین قبلاً در مورد اصل و جزئیات آنها توضیحاتی داده است، با این حال “تأثیر ناخوشایندی بر جا می‌گذارد.”

آنچه قابل توجه است واکنش مطبوعات و رسانه‌های روسی است که از کنار اظهارات رئیس جمهوری ترکیه به راحتی نگذشتند و از سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که گفت ترکیه “از به رسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از روسیه” امتناع می‌کند، انتقاد کردند.

ترکیه از به رسمیت شناختن انتخابات نمایندگان دومای دولتی روسیه در کریمه امتناع کرده که باعث ناخرسندی کرملین شده است.

روزنامه روسی “آرگومنتی ری فاکتی” در گزارشی از سیمیون باگداساروف، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه و آسیای میانه، نقل قول آورده و نوشته، آنچه در مورد روابط خوب بین دو کشور گفته می‌شود “فقط یک توهم است”. سیمیون باگداساروف همچنین می‌گوید: “هیچ مبنایی وجود ندارد که بگوییم روابط روسیه و ترکیه امروز خوب است. آیا ما در سوریه رابطه خوبی با ترکیه داریم؟ به گفته خود اردوغان، آنها عملاً ۴۰۰۰ کیلومتر مربع از خاک سوریه را ضمیمه خود کرده اند.”

وی گفت : ” شاید ما روابط خوبی با ترکیه در قفقاز جنوبی داشته باشیم؟ اما آذربایجان در عمل به کوچکترین شریک آنکارا تبدیل شده است و در آنجا ترکیه نفوذ کامل دارد. گرجستان نیز تحت کنترل ترک هاست و ارمنستان نیز در همین مسیر حرکت می‌کند. علاوه بر همه اینها، چرا ترکیه به اوکراین سلاح می‌دهد؟”

این روزنامه نگار آنچه راجع به روابط خوب روسیه و ترکیه گزارش شده است را به سخره گرفت و گفت: “ما فقط روابط خوبی با ترک‌هایی داریم که از روسیه درآمد کسب می‌کنند. در نیروگاه هسته ای آکویو و در (سیل ترکیه) در آنجاها روابطمان با هم خوب است. غیر از این هیچ چیزی دیگری نیست که به سود روابط دو کشور باشد.”

وی می‌گوید: “اردوغان به دنبال افزایش نفوذ ترکیه است و می‌خواهد چیزی شبیه به امپراتوری عثمانی ایجاد کند. برای همین برای تحقق این هدف اگر لازم باشد حاضر است نفوذ روسیه را تضعیف کند و حتی از مناطقی که به فکر نفوذ در آن است روسیه را بیرون خواهد کرد.”

باگداساروف به این اکتفا نکرد و افزود که هیچ شکی نیست که ترکیه برنامه ای برای ایجاد اتحادیه ای موسوم به کشورهای تورانی دارد که پنج کشور سابق اتحاد جماهیر شوروی یعنی آذربایجان، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان را شامل می‌شود. به این ترتیب به گفته او ترکیه تلاش می‌کند با “گرگ ترکی”، “خرس روسی” را از اردوگاه جنوبی فراری دهد.

کامرسنت که یکی از روزنامه‌های مهم پرتیراژ روسیه است نیز نوشت که “ترکیه با موضع گیری اش نسبت به کریمه از حد و مرز خود گذشت”. این روزنامه در مقاله ای به قلم کریل کریووشف به اظهارات مکرر مقامات ترکیه اشاره کرد و آن را “تحریک آمیز” دانست و گفت که “آنکارا نمی خواهد روسی بودن شبه جزیره کریمه را به رسمیت بشناسد.”

پاسخ دادن