عفو ۱۵ مجرم از سوی ترامپ

اقتصادبرتر

 رئیس جمهور آمریکا دو تن از افرادی که متهم به دروغگویی در پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ بودند را مورد عفو قرار داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، دوالد ترامپ بامداد روز چهارشنبه دستور بخشش ۱۵ نفر از جمله چند نفر نزدیک به حزب جمهوری‌خواه و ۴ نظامی آمریکایی که دلیل کشتار شهروندان غیر نظامی عراقی محکوم شده بودند را صادر کرد.

همچنین وی فرمان عفو ۴ نظامی آمریکایی شرکت امنیتی بلک واترز که به دلیل کشتار غیرنظامیان عراقی به زندان محکوم شده بودند را صادر کرد.

در لیست کسانی که مورد عفو رئیس جمهور آمریکا قرار گرفتند، نام ۳ عضو پیشین حزب جمهوریخواه نیز به چشم می‌خورد. در مجموع ۱۵ نفر از سوی ترامپ مورد عفو قرار گرفتند.

در موج بخشش‌ها پیش از سال نوی میلادی، «دونالد ترامپ» رئیس جمور آمریکا بخشش دو نفر که در تحقیقات مولر، بازپرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا محکوم شده بودند را صادر کرد.

«جرج پاپادوپولوس» و «الکس ون در زوان» دو نفری بودن که به دلیل دروغگویی در جریان تحقیقات بازپرس مولر محکوم شده بودند.

وی همچنین دستور عفو ۴ نظامی آمریکایی از شرکت بلک واتر را که به دلیل کشتار شهروندان غیرنظامیان عراقی محکوم شده بودند صادر کرد.

ترامپ ۳ عضور سابق جمهوری خواه را نیز مورد بخشش ریاست جمهوری قرار داد.

رئیس جمهور آمریکا همچنینی طرح کنگره برای کمک به آسیب دیدگان از ویروس کرونا را رد کرده و خواستار تعدیل آن شد.

روزنامه «نیویورک تایمز» پیش‌تر گزارش کرده است، ترامپ اعضای خانواده‌اش را از بیم هدف قرار گرفتن از سوی «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا در لیست عفو خود قرار داده است.

اواسط ماه آذر یک منبع آگاه گفته بود که بحث‌هایی که در روزهای اخیر درباره تصمیم ترامپ درباره صدور حکم عفو برای سه فرزند اول خود، داماد و مشاورانش از جمله «رودی جولیانی» وکیل مدافع شخصی وی، صورت گرفته است، بیشتر در قالب یک رئیس‌جمهوری است که احساس می‌کند به شدت تحت فشار و گرفتار است.

ترامپ چندی پیش برای «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی سابق خود که دو مرتبه به دلیل دروغگویی به «اف بی آی» گناهکار شناخته شده بود، حکم «عفو کامل» صادر کرد.

فلین، ژنرال بازنشسته ارتش در سال ۲۰۱۷ به دروغگویی به اف‌بی‌آی درباره تعاملات خود با سفیر روسیه در آمریکا در هفته‌های قبل از روی کار آمدن ترامپ، اعتراف کرد. او از آن زمان تلاش کرده از خود رفع اتهام کند و گفته دادستان‌ها حقوق او را نقض کردند و او را برای بیان این اعتراف فریب دادند.

با این حال طبق قوانین آمریکا، عفو این افراد و حتی خود ترامپ، آن‌ها را فقط در برابر تعقیب جرایم فدرال مصون می‌کند و دادگاه‌های ایالتی همچنان می‌توانند به تخلفات این افراد رسیدگی کنند.

پاسخ دادن