علت مخالفت رئیس شورای رقابت با عرضه خودرو در بورس

رئیس شورای رقابت دلیل مخالفت خود با عرضه خودرو در بورس کالا را بیان کرد و گفت: در حال حاضر تقاضای کاذب در بازار خودرو وجود دارد و قیمت ها واقعی نیستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بورس‌پرس، رضا شیوا رئیس شورای رقابت، در رابطه با بی تاثیر بودن ورود شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و کاهش التهابات این بازار گفت: شورای رقابت موظف است با ورود به بازار انحصاری در قیمت گذاری مداخله کند تا قیمت کالا برای مصرف کننده منصفانه باشد. اما با توجه به ممنوعیت واردات، بازار خودرو کاملا انحصاری است و در این شرایط باید شورای رقابت برای قیمت گذاری منصفانه وارد عمل شود تا شرایط بازار براساس منافع تولید کننده و مصرف کننده ساماندهی شود.

علت قیمت گذاری هر سه ماه خودرو و احتمال بعید کاهش تورم
علت کاهش قیمت گذاری محصولات از یکسال به سه ماهه این بود که با توجه به وضعیت ناپایدار اقتصادی و بی ثباتی ارز و تورم رو به افزایش و سهم ۳۰ تا ۴۰ درصد برخی خودروها به ارز، ضروری بود تا اقدامی برای جلوگیری از زیان شرکت های خودرو ساز شود.

خودروسازان درخواست افزایش قیمت ماهانه داشتند اما با رای شورای رقابت، قرار شد حداقل هر سه ماه یکبار، افزایش قیمت اعمال شود. چون با توجه به تورم، هر چه این تغییر قیمت با فاصله و مثلا ۶ و ۹ ماهه یا یکساله رخ دهد موجب افزایش زیان انباشته خودرو سازان و نارضایتی بیشتر خواهد شد. بنابراین چاره ای نبود. از این رو با تعیین حداقل سود، هر سه ماه یکبار طبق تورم بخشی بانک مرکزی برای افزایش قیمت اقدام می شود. با این حال می توان مطمئن بود این روند بلندمدت نیست.

قیمت خودرو به شرط افت تورم و نرخ نهاده های تولید، کاهش می یابد اما بعید است در ایران روند تورم نزولی شود. در این میان افزایش قیمت خودرو در بازار ربطی به قیمت گذاری خودروسازان ندارد و باور برخی در اینکه افزایش چند برابری قیمت خودروها به سود دولت است، اساسا غلط است. دولت هیچ دولت تلاش نمی کند وارد بازار سیاه شده و از آن نفع ببرد. حتی افزایش قیمت محصولات در بازار به سود خودروسازان هم نیست.

آمار تولید توزیع و خودرو مشخص است و خودروسازان کاری به حاشیه بازار ندارند و فقط می توانند محصولات را در قرعه کشی فروخته و به هیچ وجه راه دیگری برای توزیع ندارند. اگر کسی روش دیگری به جز قرعی کشی برای فروش می شناسد به مراجع نظارتی اطلاع دهد.

هر چند از واقعی بودن همه متقاضیان حضور در قرعه کشی، اطمینانی نیست و شاید هم دلالان هم اقدام به ثبت نام کنند اما با شرایط سخت تعیین شده و شانس کم قرعه کشی، امکان اجیر شدن چند نفر توسط یک فرد پولدار و دلال بسیار کم است.

مخالفت با عرضه خودرو در بورس کالا
طرح عرضه و قیمت گذاری خودرو در بورس کالا ، ابهامات و بحث ‌های زیادی دارد و شورای رقابت به دلایلی از ابتدا مخالف بوده و است. چون محلی برای عرضه کالاهای غیر انحصاری است که مشمول خودرو نمی شود. از سویی دیگر کشف قیمت خودرو در بورس با توجه به عرضه محدود به قیمت حاشیه بازار نزدیک می‌شود. در این حالت به هیچ عنوان به نفع مصرف ‌کننده واقعی نیست.

علاوه بر این، کشف قیمت خودرو در بورس کالا با نتیجه فرمول قیمت گذاری شورای رقابت متفاوت خواهد بود. در این حالت اولا نباید خودرو به مصرف کننده واقعی هم قیمت حاشیه بازار عرضه شود و دوما” تکلیف مابه تفاوت قیمت شورای رقابت و کشف قیمت بورس مشخص نخواهد بود و شورای رقابت مجوزی برای تعیین تکلیف این اختلاف قیمت ندارد و قانون گذار باید تصمیم بگیرد.

به هر صورت اگر قانون‌گذار در این رابطه تصمیم‌گیری کند و تکلیف مشخص شود شورای رقابت نیز تابع خواهد بود.

پاسخ دادن