عمان خواستار ادامه پروژه صادرات گاز ایران به کشورش شد

به گزارش اسپوتنیک، محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت عمان گفت: مسقط تصمیم دارد پروژه صادرات گاز ایران به عمان را ادامه دهد و در عین حال ابراز امیدواری کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران تنها بر روی نفت متمرکز باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مهر ۹۷

عمان به پروژه صادرات گاز ایران به این کشور ادامه خواهد داد اما در عین حال در انتظار جزئیات تحریم های آمریکا علیه تهران است.
آمریکا از سرگیری تحریم های این کشور مربوط به خرید نفت و محصولاتی نفتی ایران خبر داده است و از تاریخ پنجم نوامبر سال ۲۰۱۸ تحریم های شرکت ملی نفت ابران آغاز خواهد شد.

عمان امیدوار است که تحریم های آمریکا تنها مختص ممنوعیت صادرات نفت ایران باشد و شامل گاز نشود.

مذاکرات اولیه صادرات گاز ایران به عمان به سال ۱۳۸۳ بر می‌گردد، اما از آنجا که آن زمان تراز گاز ایران مثبت نبود، یعنی مصرف از تولید بیشتر بود، از این رو ظرفیت صادرات گاز وجود نداشت، بنابراین تمایل کمتری برای مذاکرات جدی وجود داشت. اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و با ورود فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش تولید گاز ایران، به طور طبیعی صادرات گاز به دیگر کشورها در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت، بنابراین از سال ۹۲ مذاکرات به صورت جدی دنبال و تفاهم‌نامه‌ای هم امضا شد.

سند همکاری‌های مشترک در اسفندماه ۱۳۹۲ در خلال سفر رئیس جمهور ایران به کشور عمان در مسقط از سوی شرکت ملی صادرات گاز ایران و وزارت نفت عمان امضا شد و موضوع احداث خط لوله صادرات گاز در دو بخش خشکی و دریایی در دستور کار قرار گرفت.

پاسخ دادن