عمده‌ترین گروه‌های کالایی وارداتی از چین

راه توسعه صادرات در سال ۹۸

گروه‌های کالایی عمده وارداتی ایران از چین مشخص شده است. در میان این گروه کالاها طی ۹ ماه نخست ۹۹ ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی و اجزا و قطعات آنها با سهم ۲۱ درصدی بیشترین سهم از واردات ایران را از چین طی مدت مذکور به خود اختصاص داده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۴ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، ارزش واردات ایران از چین  در این گروه کالایی در ۹ ماهه ۹۹ حدود ۵/ ۱ میلیارد دلار بوده است.

گروه رآکتورهای هسته‌ای، دیگ‌های بخار و آبگرم، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آنها و گروه قطعات منفصله ماشین‌آلات راه‌سازی، خودرو و سایر ماشین‌آلات و وسایل نقلیه موتوری CBU نیز با سهم ۲۰ درصدی (۴/ ۱ میلیارد دلار) و ۹ درصدی (۶۲۹ میلیون دلار) دومین و سومین گروه کالایی بزرگ وارداتی ایران از چین در مدت مذکور است.

با توجه به آمارهای منتشر شده توسط گمرک طی ۹ ماه نخست سال ۹۹ در میان اقلام وارداتی ایران از چین، ارزش واردات الکترودهای زغالی برای کوره‌ها حدود ۲۶۸ میلیون دلار بوده که سهم ۸/ ۳ درصدی بیشترین سهم از ارزش کل واردات ایران از این کشور را به خود اختصاص داده است. متوسط قیمت واردات این محصول از چین ۲۷۱۲ دلار به ازای هر تن بوده است.

پس از این محصول، واردات محصولات از آهن یا فولاد غیر‌ممزوج تخت و گرم نوردشده به شکل غیر‌طومار، با پهنای ۶۰۰میلی‌‌متر یا بیشتر به ضخامت بیشتر از ۱۰ میلی‌متر و عرض بیشتر از ۱۸۵۰ میلی‌‌متر و قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ درصد تا کمتر از ۳۰ درصد به استثنای لاستیک با سهم ۵/ ۳ درصد (حدود ۲۴۲ میلیون دلار) و ۴/ ۲ درصد (حدود ۱۶۶ میلیون دلار) قرار دارند. متوسط قیمت واردات این دو محصول طی ۹ ماه نخست ۹۹ به ترتیب ۱۰۶۱ دلار به ازای هر تن و ۶۸۱۵ دلار به ازای هر تن است.

به‌طور کلی در ۹ ماهه سال ۹۹ بیش از ۳۰ درصد ارزش واردات کالا ایران از چین مربوط به ۳۰ قلم کالاست.

پاسخ دادن