عوامل موثر بر قیمت مسکن در ایران و آمریکا|محمود اولاد|تلگرام

عوامل موثر بر قیمت مسکن در ایران و آمریکا

باید دید باورها و طرز نگرش به مسکن و مالکیت مسکن در ایران و آمریکا چگونه است؟ آیا آنجا هم مالک بودن مسکن به عنوان تنها دارایی با امنیت حقوق مالکیت رسمی تر و برتر هست؟

تهران – اقتصادبرتر – ۶ آبان ۹۹

عوامل موثر بر قیمت مسکن در ایران و آمریکا

✍️*محمود اولاد /دکتری اقتصاد نظری

امروز مطلبی تحت عنوان مقایسه قیمت مسکن ایران و آمریکا در فضای مجازی به نقل از سایت عصر ایران در حال پخش است که نویسنده با توجه به فایل بنگاههای معاملات ملکی خیابان قندی مجیدیه! نشان میدهد که با پول یک آپارتمان ۱۸۰ متری در مجیدیه، میتوان آپارتمان ۲۴۰ متری در شیکاگو خرید! (لابد بعدش هم اینکه قیمت مسکن در ایران حباب داره!)
این مقایسه کاملا نادرست و غیر علمی است چون:
۱- با پول یک لیوان آب یخ در کویر، میشه توی شهر الماس خرید!
جایی که کمیابی بیشتره، قیمت بالاتره.
۲- در مورد مسکن نمیتوان آربیتراژ کرد! نمیشه از آمریکا خونه بار کنیم بیاریم تهران بفروشیم! پس قیمتها کاملا لوکال هست.
۳- باید دید عوامل موثر بر قیمت مسکن در ایران و آمریکا چگونه هستند و چگونه تاثیر میگذارند! قوانین و مقررات، ریسک سرمایه گذاری و در نتیجه تمایل سرمایه به سکون در زمین به جای فعالیت تولیدی، و مهمتر از همه کمیابی یا کمبود مسکن!
۴- باید دید باورها و طرز نگرش به مسکن و مالکیت مسکن در ایران و آمریکا چگونه است؟ آیا آنجا هم مالک بودن مسکن به عنوان تنها دارایی با امنیت حقوق مالکیت رسمی تر و برتر هست؟ آیا آنجا هم تنها مالکیت مسکن و مستغلات، اعتبار مالی برای دارنده ایجاد میکند؟
۵- باید دید آیا در آمریکا هم اختلاف شهر اول با شهرهای بعدی در سطح رفاه و برخورداری و نیز دسترسی به فرصتهای (نه لزوما خوب بلکه فرصت های غارتگری و رانت خواری بیشتر در یک اقتصاد رانتی!) به قدری است که کل ملت آمریکا رو به شهر اول بخوابند؟
۶- چند سال است که تجاری اشباع شده. به همین دلیل هیچ کس در این شرایط، صحبت از تقاضای سفته بازی در تجاری نمیکند؟ چون دیگه نیست! چون بازارش اشباع شده و کمیابی ندارد. هیچ کس حرف از حباب در بازار املاک تجاری نمیکند! اینها در واقع آدرس غلط دادن به ملت هست.
در هیچ جای علم اقتصاد انگیزه خرید متقاضی را کنکاش نمیکنند. فقط گفته میشود مطلوبیتش را حداکثر میکند. کسی نمیگوید چرا یک فرد از مصرف فلان کالا مطلوبیت بیشتری دارد و فرد دیگر ندارد!
۷- در نهایت اینکه، قیمتهای فایل شده هیچ ارزشی برای تحلیل ندارند بلکه این قیمت معامله شده است که مبنای تحلیل است. فردی ممکن است چندین برابر قیمت متداول روی مسکن خود قیمت بگذارد ولی ماهها و سالها کسی حاضر به معامله نباشد.


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند.

پاسخ دادن