فائو: مواد غذایی در سال ۲۰۲۰ گران‌تر شد

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد‌(فائو) اعلام کرد قیمت اکثر کالاهای غذایی اساسی به جز شکر، قیمت جهانی مواد غذایی در دسامبر برای هفتمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۰ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز ، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در ماه دسامبر به ۵/ ۱۰۷ واحد در مقایسه با آمار بازبینی شده ۲/ ۱۰۵ واحد در ماه نوامبر صعود کرد.

شاخص قیمت نوامبر در ابتدا ۱۰۵ واحد اعلام شده بود. این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ به میانگین ۹/ ۹۷ واحد رسید که بالاترین رکورد در سه سال گذشته بود و ۱/ ۳ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت.

با این حال همچنان ۲۵ درصد کمتر از اوج تاریخی خود در سال ۲۰۱۱ است. قیمت روغن‌های گیاهی در میان مواد غذایی زیرمجموعه شاخص فائو همچنان بزرگ‌ترین رشد را داشت و پس از رشد ۱۴ درصدی در نوامبر، بر مبنای ماهانه ۷/ ۴ درصد در دسامبر رشد کرد.

رشد قیمت روغن پالم به‌دلیل کاهش ذخایر جهانی علت عمده جهش این شاخص بود. این شاخص برای کل سال ۲۰۲۰ حدود ۱/ ۱۹ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ جهش پیدا کرد.

قیمت صادرات گندم، ذرت، سورگوم و برنج همگی در دسامبر رشد کردند و به‌دلیل نگرانی‌ها نسبت به شرایط رشد محصول و چشم‌انداز برداشت در آمریکای‌شمالی و جنوبی و همچنین روسیه بالاتر رفتند.

شاخص لبنیات در دسامبر ۲/ ۳ درصد بر مبنای ماهانه رشد کرد اما برای کل سال ۲۰۲۰ حدود یک درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ بود. در دسامبر همه زیرمجموعه‌های این شاخص به‌دلیل تقاضای قوی جهانی برای واردات که ناشی از نگرانی‌ها نسبت به شرایط آب و هوایی خشک‌تر و گر‌م‌تر در منطقه اقیانوسیه و همچنین تقاضای داخلی بالا در اروپای غربی بود، بالاتر رفتند.

شاخص قیمت گوشت در دسامبر ۷/ ۱ درصد رشد کرد اما این شاخص در سال ۲۰۲۰ به میزان ۵/ ۴ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داشت. فائو اعلام کرد قیمت مرغ در دسامبر تحت تاثیر شیوع آنفلوآنزای مرغی در اروپا بهبود یافت،

گزارش بعدی فائو در فوریه منتشر می‌شود. بر اساس گزارش رویترز، فائو در نوامبر پیش‌بینی خود از میزان محصول غلات در فصل زراعی سال ۲۰۲۰ را برای سومین ماه متوالی مورد بازبینی قرار داد.

پاسخ دادن