فدرال رزرو: چشم انداز روشن اقتصادی اما چالش برانگیز

“فدرال ریزرو” (بانک مرکزی آمریکا) روز چهارشنبه گفت با وجود افزایش موارد ابتلای به ویروس کرونا چشم انداز اقتصاد ایالات متحده از ماه سپتامبر روشن تر شده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۷ آذر ۹۹

به گزارش مقامات فدرال ریزرو گفتند که انتظار می رود رشد سالانه اقتصادی تقریبا ۴.۲ درصد و بهتر از پیش بینی قبلی باشد. آنها پیش بینی می کنند که نرخ بیکاری از ۶.۷ درصد به ۵ درصد کاهش یابد.

به روز رسانی پیش بینی ها در حالی است که مقامات پزشکی ایالات متحده توزیع واکسن علیه ویروس کرونا را آغاز کرده اند.

جروم پاول، رئیس فدرال ریزرو، هشدار داد که ماه های آینده “به ویژه چالش برانگیز” خواهد بود زیرا ایالات متحده با شیوع وسیع ویروس کرونا درگیر است و کسب و کارها و بیکاران مشکلات عمیق تری در پیش دارند.

اما وی اظهار امیدواری کرد که توزیع گسترده واکسن بتواند در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ باعث روند قوی بازگشت به شرایط عادی شود.

وی گفت: “باید به زمانی در اواسط سال آینده فکر کنیم که مردم قادر به رفت و آمد آزادانه و انجام طیف وسیعی از فعالیت ها خواهند بود و در چهار یا پنج ماه آینده شاهد این وضعیت خواهیم بود.”

سیاستگذاران گفته اند که انتظار دارند نرخ بهره نزدیک به صفر باقی بماند و سایر محرکه ها تا زمانی که پیشرفت “قابل توجهی” به سمت بهبودی اقتصادی مشاهده نشود ادامه یابند.

از ماه ژوئن هشت میلیون آمریکایی گرفتار فقر شده اند در حالیکه برنامه فعلی کمک دولتی به پایان خود نزدیک می شود

کندی فعالیت های اقتصادی
در هفته های اخیر به دلیل کاهش فعالیت خرده فروشی و خودداری مشتریان از مراجعه به رستوران ها میزان استخدام کارگر کاهش یافته است.

مقامات بعضی ایالت ها مانند کالیفرنیا محدودیت های شدید را دوباره اعمال کرده اند و برخی نقاط دیگر مانند شهر نیویورک هشدار داده اند که ممکن است به این روش عمل کنند.

در همین حال پایان یافتن برنامه کنونی کمک دولت به نیازمندان، میزان فقر افزایش یافته است.

آقای پاول گفت که نیاز به حمایت بیشتر وجود دارد ابراز خوشبینی کرد که کنگره به سرعت برنامه دولت برای ادامه کمک شامل یک بسته مالی پیشنهادی به میزان تقریبا ۹۰۰ میلیارد دلار را که در محافل دولتی مورد بحث است تصویب کند.

تحلیلگران همچنین گفته اند که با در دسترس قرار گرفتن واکسن، انتظار می رود اقتصاد ایالات متحده روند بهبود را آغاز نماید.

پاول اشوورث، اقتصاددان ارشد موسسه کپیتال اکونومیکس نوشته است که “تا آن زمان زمستان تاریک و طولانی در پیش خواهد بود.”

پیشرفت “قابل توجه”
از آنجا که در روند بهبود علایمی از کندی مشهود است، برخی تحلیلگران اظهار داشتند که فدرال ریزرو ممکن است با تغییر در برنامه خرید اوراق قرضه، که بانک برای تثبیت بازارهای مالی به آن مبادرت می کند، باعث تسهیل جریان پول و اعتبار به خانواده ها و کسب و کار ها شود.

اگر کنگره برنامه جدید کمک دولتی را تصویب نکند میلیونها آمریکا با خطر قطع بیمه بیکاری مواجه می شود

اما مقامات پولی در جلسه این هفته خود در مورد افزایش خرید اوراق قرضه و رهن دولتی یا تغییر در ترکیب خریدها تصمیمی نگرفتند.

با این حال، بیانیه روز چهارشنبه بانک مرکزی برنامه خرید اوراق را به نیازهای روند اقتصادی وابسته کرد و مقامات گفتند که این برنامه را تا حصول پیشرفت “قابل توجه”در بهبود اقتصادی ادامه می دهند.

برخی از تحلیلگران گفته اند که این عبارت علامت آن است که این برنامه می تواند بیش از حد انتظار ادامه یابد و برخی دیگر نگران هستند فدرال ریزرو فرصت اقدامات بیشتر را از دست داده است

ایان شپردسون، اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقات اقتصاد کلان پانتئون، نوشت: “ما از اینکه هیچ اشاره ای به روند وخیم شدن اطلاعات در زمان واقعی وجود ندارد متعجب هستیم.”

وی افزوده است که “ما خرسند هستیم که شروع واکسیناسیون چشم انداز ۲۰۲۱ را روشن تر از آن می کند که در اینجا ذکر شده اما اما در کوتاه مدت ، اقتصاد آمریکا به هر کمکی که بتوانیم نیاز دارد.”

در ماه سپتامبر، مقامات فدرال ریزروگفته بودند که انتظار می رود رشد اقتصادی سال ۲۰۲۱ تقریباً ۴ درصد باشد و نرخ بیکاری به ۵.۵ درصد کاهش یابد.

پاسخ دادن