فرانسه برای آتش بس در قره باغ تکان خورد

بالاخره پس از گذشت یازده روز از درگیری نظامی آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ ، وزیر خارجه فرانسه که کشورش یکی از سرگروه های گروه مینسک می باشد اعلام کرد ، مذاکرات آتش بس بین دو طرف پنجشنبه در ژنو و دوشنبه در مسکو آغاز خواهد شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مهر ۹۹

گروه مینسک در سال ۱۹۹۲ توسط کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا (CSCE) ( اکنون سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSBE)) برای تشویق حل و فصل صلح آمیز مناقشه آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ ایجاد شد. گروه مینسک به ریاست مشترک فرانسه ، روسیه و آمریکا تشکیل می‌شود. کشورهای بلاروس، آلمان، ایتالیا، پرتغال، هلند، سوئد، فنلاند، ترکیه و همچنین ارمنستان و آذربایجان نیز عضو گروه مینسک هستند.

وزیر امور خارجه فرانسه گفت: کشورش به همراه آمریکا و روسیه به عنوان سران گروه مینسک دور جدید مذاکرات را اداره خواهند کرد.

بامداد ششم مهرماه ۹۹ درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد.

 در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌ بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است. در تقسیمات استعماری اروپا کشورهای غربی ارمنستان و قره باغ را زیر نظر فرانسه قرار دادند ، آذربایجان را تحت نظر انگلیس گذاشتند و گرجستان را زیر نظر آلمان قرار دادند. طی ۲۸ سال گذشته مهمترین دستاورد گروه مینسک در منطقه آذربایجان و ارمنستان برقراری آتش بس بوده و نه چیز دیگر ، البته استعمارگران از رانت عضویت در گروه مینسک برای استفاده از منابع هر دو کشور بهره گرفته اند .

در دور جدید درگیری های دو کشور در قره باغ ترکیه به نیابت از آمریکا نیز ورود کرده است تا جا پای جدیدی برای آنکارا و واشنگتن در منطقه ایجاد کند.

1 پیام

پاسخ دادن